Malá Silvie trpí nevyléčitelnou nemocí, sama si ani nenalije čaj. Úřady jí snížily příspěvek

Sedmiletá Silvie trpí syndromem Dravetové – nevyléčitelnou formou epilepsie.

Problémy s příspěvkem na péči

Přibývá lidí, kterým úřady snižují příspěvek na péči. A to přesto, že se stav osoby, o kterou se starají, nijak nezlepšil. Stěžuje si na to Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Důvodem bývá podle rady i to, že posudkoví lékaři nemocného často ani nevidí a rozhodují pouze na základě doložených zpráv. Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že to tak není.

Sedmiletá Silvie trpí syndromem Dravetové – nevyléčitelnou formou epilepsie. Úřady její rodině před lety přiznaly příspěvek na péči ve třetím stupni postižení. Nyní jí ho však snížily na druhý stupeň. Rozdíl činí téměř devět tisíc korun měsíčně. „Pokud jí budeme moci dopřát školu, nemůžeme jí dopřát skoro žádné terapie,“ řekla pro CNN Prima NEWS Martina Brožová, maminka nemocné dívky.

ČTĚTE TAKÉ: Čisticí prostředky mohou být nebezpečné pro lidské zdraví. Podívejte se, na co dávat pozor

Podle lékařských posudků se stav malé Silvie zlepšil, protože se dokáže sama najíst a orientuje se v prostředí. „V případě zlepšení nebo stabilizace zdravotního stavu klienta může dojít ke zlepšení soběstačnosti ve smyslu zvládání základních životních potřeb,“ sdělila tisková mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jitka Drmolová CNN Prima NEWS.

To však není podle rodičů případ Silvie. „Dokáže sice napíchnout finální produkt na vidličku, ale rozhodně si není schopná jídlo připravit. Nenalije si čaj, nenamaže si sama chleba. Pozná, že je momentálně ve škole, ale není schopná si sama dojít do jiné místnosti,“ popisuje realitu její matka.

RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?

Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.

Rodina nemocné Silvie úřednímu rozhodnutí nerozumí. Lékařské zprávy podle ní mluví jasně. „V lékařských zprávách máme všude uvedeno, že dcera potřebuje 24hodinovou péči a pomoc,“ zmínila Brožová. „Z 85 procent příspěvky na péči pobírají lidé, kteří skutečně jsou výrazně nemocní, je to podle mého názoru nemorální,“ okomentoval rozhodnutí úřadů bývalý vedoucí posudkových lékařů ČSSZ František Gajdošík pro CNN Prima NEWS.

Podle NRZP případů podobných Silviinu přibývá. „Je to každý rok zhruba o deset procent více lidí, kterým jsou takto snižovány příspěvky na péči,“ uvedl předseda rady Václav Krása pro CNN Prima NEWS.

Drtivá většina žadatelů je podle Gajdošíka posuzována pouze podle zdravotní dokumentace, aniž by je lékař viděl. „Pokud k tomuto dochází, určitě to otevřu na výboru pro sociální politiku,“ slíbil poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Ministerstvo práce a sociálních věcí však vidí situaci jinak. „V celkových datech taková skutečnost není. Vidíme, že nám přibývají lidé, kteří pobírají příspěvek na péči,“ řekl šéf rezortu Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ministerstvo počítá s tím, že by od 1. ledna příštího roku dělala šetření a následné posouzení zdravotního stavu přímo ČSSZ, namísto posudkových lékařů. Mělo by to zrychlit a zkvalitnit  posuzování.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čtrnáctiletá Karolína se pokusila oběsit, podle matky kvůli šikaně. Žije, ale má poškozený mozek

Tagy:
zdraví Marian Jurečka společnost lékař politika CNN Prima NEWS Václav Krása Česká správa sociálního zabezpečení Národní rada osob se zdravotním postižením Aleš Juchelka Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky nemoci a zdravotní potíže