reklama

Pro moderní levici je migrace obohacující jev. Brusel možná otevře hranice, říká Weigl

Podle ředitele Institutu Václava Klause (IVK) Jiřího Weigla je migrace statisíců až milionů lidí nejen z Afghánistánu opravdovým problémem, který se týká i Česka. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS zdůraznil, že migrace je téma moderní evropské levice. Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková mu ale vmetla, že jen straší a zamrznul ve světě před pěti lety. Ta si myslí, že chce premiér Andrej Babiš (ANO) tímto tématem vyhrát ve volbách.

reklama

„Konstatování, že se nás migrace netýká, není pravdivá. Nelegální migrace je velké téma moderní evropské levice, která považuje masový příliv lidí za obohacující jev, který Evropa potřebuje. Proto máme různá uskupení či neziskové organizace,“ prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS Jiří Weigl.

Džamila Stehlíková s ním ale nesouhlasila. Vmetla mu, že jeho výroky o levici jsou dávná minulost. „Pan ředitel je o pět let zpátky. V roce 2015 Německo nezvládlo krizi, počet uprchlíků ale klesá. Evropa se poučila z chyb. Nová koncepce je, že budeme pomáhat lidem, v jejichž zemích je válka,“ konstatovala. Dodala, že pomáhat se má, ale na území daných států – a migranty přeorientovat do zemí třetího světa.

Weigl si stál za svým. Podotkl, že přístup nejen některých českých politiků nemůže nechat lidi chladnými. Představa, že masová migrace je něco potřebného a obohacujícího, tady prý stále je. Podle Weigla bude důležité, jak dopadnou nadcházející německé volby do Spolkového sněmu a prezidentské volby ve Francii.

„Evropská komise čeká na výsledky, aby zásadním způsobem pokročila ve zpracování migrační legislativy. Obávám se, že jakmile budou tyto volby za námi, příslušná bruselská byrokracie zatlačí na pilu a můžeme čekat tlak na to, aby se evropské hranice znovu otevřely,“ prohlásil ředitel IVK.

Nepodceňujme Evropu, nejsou to sebevrazi

Stehlíková o směrnici EU týkající se migrace a azylu jasně řekla, že uprchlíci budou přijímáni do třetích zemí. Trend podle ní neovlivní žádné národní volby. Česko, které čeká v roce 2022 předsednictví Evropské unie, povede starý kontinent tímto vytyčeným směrem.

Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích

Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.

Programy stručně

„Nepodceňujme Evropu, nejsou to sebevrazi, že přijmou uprchlíky za cenu, že umožní příchod kvazi-fašistů k moci. Současná krize je zatěžkávací zkouškou,“ řekla s tím, že Evropa nápor migrantů, kteří po obsazení Tálibánem prchají z Afghánistánu, zvládne.

Babiš chce migrací vyhrát volby

Došlo i na migraci jako téma před říjnovými sněmovními volbami v Česku. Na migraci dlouhodobě sází například hnutí SPD s šéfem Tomiem Okamurou, letos se k němu ale příležitostně přidalo mimo jiné i vládní hnutí ANO.

„Babiš chce na migraci vyhrát volby, fungovalo to maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi v roce 2017. Babiš ukradl migraci Okamurovi a liberálním stranám, které se tohoto tématu bojí,“ zdůvodnila Stehlíková. Podle ní ale většina politických stran stejně sdílí názor, že nelegální uprchlíci do Česka nepatří. Česko prý v zemích, kde je to potřeba, dělá mnoho, pomáhá například v zemědělství nebo školství.

Podle Weigla však lidé pozorně sledují, jak vypadá situace v sousedních zemích. „Vidí, že masová migrace, kdy přicházejí miliony lidí jako v Německu či Francii, promění společnost. Naivně idealistické představy o obohacujícím multikulturním soužití jednotlivých etnik jsou stále živé, ale nefungují. Nejsme úplně homogenní společnost, máme zde minority. Naše vlády už dlouhá léta zápolí s tím, jak zajistit integraci romského etnika,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených
Rozhovor

Krčméry: Na koronaviry se umíralo i do 12 hodin. První týden zemřela půlka nakažených

Nenacházíme se v další vlně, ale už ve třetí pandemii koronaviru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl slovenský infektolog a hlavní tvář boje proti covidu u našich východních sousedů Vladimír Krčméry. Odborník na tropické nemoci mimo jiné porovnává jednotlivé mutace, které se ve světě rozšířily, a připomíná také pandemii SARS. Tu zažil před lety v Hongkongu a popisuje, kterak tehdy pacienti onemocněli a posléze umřeli nevídanou rychlostí.

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval
Plzeňský kraj

Smrt při policejním zásahu v Plzni: Muže zajistili kvůli agresivitě, pak zkolaboval

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš
Senát

Senátoři zamítli zmrazení platů politiků. Je to nehoráznost, opřel se do nich Babiš

 • Aktualizováno
 • Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. Senát ve středu zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů na pět let. Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna už nebude moci senátní veto přehlasovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil rozhodnutí Senátu za naprosto nehorázné a dodal, že jde o další podvod nové koalice na voličích.

  Zemřel zpěvák skupiny Spirituál kvintet. Naposledy s ní vystoupil 13. října v Lucerně

  Aktualizováno

  Ve věku 78 let zemřel v úterý zpěvák, skladatel a pedagog Jiří Cerha. Byl členem skupiny Spirituál kvintet, která o jeho úmrtí informovala. Naposledy s ní vystoupil 13. října ve vyprodané pražské Lucerně, kde odehrála poslední ze série čtrnácti rozlučkových koncertů. Spolu s Ladislavem Kantorem Cerha také založil vokální soubor C&K Vocal.

  Fialova vláda: Přibýt mohou až tři ministři, největší boj je o průmysl a místní rozvoj

  I když lídři stran nově vznikající vlády zatím nechtějí prozrazovat jména budoucích ministrů, už nyní je jasné, že kabinet Petra Fialy bude mít víc ministrů než má stávající Babišův. Ve hře jsou dokonce tři posty navíc, a to ministra pro digitalizaci, pro evropské záležitosti a předsedy legislativní rady vlády. Boj je podle informací CNN Prima NEWS o resort průmyslu a obchodu nebo o místní rozvoj.

  Bělorusko má už 821 politických vězňů, k mučení patří i úmyslné nakažení covidem

  Autokrat Alexandr Lukašenko utahuje šrouby. V zemi denně přibývají političtí vězni, kteří musí snášet fyzický i psychický nátlak vyšetřovatelů. Režim třeba uvězněné nechává záměrně nakazit covidem. „Zatímco loni na podzim mělo Bělorusko asi 50 politických vězňů, aktuálně k 26. říjnu už jich je 821. A o stovkách dalších pravděpodobně nevíme,“ říká Sjarhej Smatryčenka z Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně.

  Buďte ještě přísnější. Většina Evropanů nevěří, že se vládám podaří snížit emise

  Většina obyvatel Evropské unie nevěří, že vlády jsou schopné snížit emise tak, aby do roku 2050 dosáhly neutrality emisí skleníkových plynů. Nejskeptičtější jsou obyvatelé Slovinska, Chorvatska a Rakouska. Jen v pěti zemích EU většina obyvatel věří, že se záměr naplní. V ČR si 54 procent lidí myslí, že se emise podle stanovených cílů snížit nepodaří, ukázal průzkum, který zveřejnila Evropská investiční banka (EIB).

  Ronaldo nepatří mezi čtyři nejlepší útočníky světa, ukazuje žebříček. Kdo ho předstihl?

  Nejgólovější neznamená nejlepší. Ale právě útočníci zajišťují největší množství branek, proto jsou na fotbalovém trávníku nejvíce vidět. Právě hráče působící na postu forvarda seřadil renomovaný magazín FourFourTwo do žebříčku. Překvapivě nenajdete na prvních pozicích hvězdu Manchesteru United a portugalské reprezentace Cristiana Ronalda.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Expertka: Lidé podléhají bludům, pak kamenují očkovací týmy. Neočkovaní se 100% nakazí

  Podle náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ posteskla si v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

  Laboratoře za úterý odhalily 6274 případů koronaviru. Nemocnice se rychle zaplňují

  Aktualizováno

  V úterý v Česku přibylo 6 274 potvrzených případů koronaviru, téměř dvakrát více než před týdnem. Poprvé od dubna tak denní počet nově nakažených překonal hranici šesti tisíc. Opět se zvýšil počet hospitalizovaných, s covidem je v nemocnicích 1 146 lidí. V těžkém stavu je 166 pacientů, podobně jako v pondělí. Na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 246 nakažených, incidenční číslo se od úterý zvýšilo o 29. Očkování v úterý podstoupilo nejvíce lidí za poslední dva měsíce.

  reklama