Ztrácíte se ve volebních programech stran? Zajímá vás, která z nich vám plánuje zvýšit daně a která naopak přidat na rodičovské nebo důchodech a jak se vypořádá s další případnou vlnou koronaviru? Položili jsme politikům 40 vašich nejčastějších dotazů a přehledně poskládali jejich odpovědi. Předkládáme vám to nejdůležitější z programů hlavních stran, které bojují o vaši přízeň a pravidelně figurují ve volebních průzkumech. Tentokrát je na řadě koalice Pirátů a STAN.
Piráti jsou na české politické scéně od roku 2009 a poslední čtyři roky se podílejí i na fungování Poslanecké sněmovny. Nejsou tak v těchto volbách už žádnými nováčky. Společně se STAN si dokonce začátkem roku vytyčili úkol – převzít post premiéra. Poslední průzkumy jim v tom ale zatím příliš nefandí.
Hnutí Starostové a nezávislí je v politice od roku 2004 a jeho primárním cílem bylo uspět v komunálních volbách. Postupně ale strana stoupala, na čas se spojila i s TOP 09 a poslední čtyři roky také ona byla ve Sněmovně.
Jaký je pohled STAN a Pirátů na oblast školství, dopravy nebo zdravotnictví? Jak by chtěli jejich politici řešit oblast mateřství, životního prostředí nebo dotací? Na to vše odpovídali jejich zástupci v námi připravených otázkách.
Školství
Jaká je vaše vize školství v Česku? Mělo by se něco podle vás změnit?
- Povinné středoškolské minimum
Škola musí žáky a studenty v době, kdy nás atakuje nesmírné množství informací, naučit informace kriticky tříbit, rozlišovat podstatné od nepodstatných, naučit je orientovat se. Chceme střední školu prostupnou, ve které student musí z povinných předmětů složit tzv. středoškolské minimum, třeba ve dvou úrovních (běžné a obtížnější), ale kdykoliv během studia. Závěrečná zkouška (maturita) by pak nebyla státní, ale zcela v režii školy. A u vysokých škol chceme podpořit rozvoj polytechnik, tedy vysokých škol zaměřených i více prakticky, než je univerzitní vzdělání.
Mají se děti ve škole hodnotit známkami, nebo pouze slovně? Proč?
- Kombinace
Slovní hodnocení je oproti známkování konkrétnější. Jeho prostřednictvím lze poskytnout zpětnou vazbu nejen o osvojených znalostech a dovednostech, ale i o dalších kvalitách, jako je třeba samostatnost, aktivní přístup apod. Předností známkování je jednoduchost a stručnost vyjádření, umožňuje snáze porovnávat výsledky v čase. Známkování ale skutečně jen hodnotí, nic nevysvětluje. A často se ze známky stává fetiš.
V Česku chybí odborné profese jako sestry na ARO, truhláři, klempíři apod. Jak byste tento problém řešili?
- Reálná střední škola
Především posílíme kariérové poradenství na školách ruku v ruce se zprostředkováváním informací o vzdělávací nabídce, uplatnitelnosti na trhu práce, výši platů v profesích apod. Dále plánujeme změny středoškolského vzdělávání (učební a maturitní obory), navrhujeme tzv. reálnou střední školu, vnitřně prostupnější, s možností zvyšování či doplnění kvalifikace.
Zpoplatnili byste vysoké školy? Proč ano, proč ne?
- Ne
Myšlenku zpoplatnění studia na vysoké škole nepodporujeme a stavíme na principu rovných příležitostí.
Zdravotnictví
Co je podle vás největším problémem českého zdravotnictví a jak ho řešit?
- Dostupná péče
Za klíčové považujeme téma dostupnosti zdravotní péče, klíčem k tomuto problému je podle našeho názoru elektronizace. Důležitá jsou pro nás ale i témata další, zejména změny ve vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických profesí.
Je správné, že je zdravotnictví z velké míry hrazené státem? Nemělo by projít zásadní transformací a privatizací?
- Ne privatizaci
Nic jako státní peníze neexistuje. Jsou to daně vybrané státem od občanů naší země, které jsou přerozděleny, takže zdravotnictví neplatí jakýsi anonymní stát, ale my všichni. Je to také jedna ze služeb, kterou má stát povinnost garantovat přímo z ústavy, proto nebudeme privatizovat zdravotnictví do rukou nadnárodních holdingů.
Dodnes mnohdy chybí individuální přístup v porodnictví. Je podle vás třeba budovat porodní domy, které budou více připomínat domácí prostředí a méně nemocnice? Z čeho byste to zaplatili?
- Péče pro všechny maminky
Porodnictví u nás potřebuje úpravu, a to především v péči o nízkorizikové rodičky. Česká republika je dlouhodobě kritizovaná OSN mimo jiné za neadekvátní nerespektující metody či za omezování kompetencí porodních asistentek. Porodní domy, či podle nás spíše centra porodní asistence, jsou součástí naší vize moderního porodnictví – jde o to vytvořit prostředí, ve kterém se rodička bude cítit komfortně a zároveň bude lékařská péče dostupná v krátkém čase pro případ komplikací. Hrazení péče v těchto centrech by bylo stejné jako v nemocnici skrze zdravotní pojišťovnu.
Lidé mnohdy čekají dlouhé měsíce na operace. Co byste s tím udělali?
- Pořadníky napříč kraji
Právě tento typ operací, na které je možné počkat, je možné škálovat. Stejně jako se aktivně sledovala lůžková kapacita lůžek JIP ve všech nemocnicích v ČR, chceme sledovat i vytížení jednotlivých nemocnic a nabídnout pojištěnci například dřívější operaci v jiném kraji, neboť spádovost pacienta již neexistuje.
Jak byste nalákali mladé ženy i muže, aby se stali zdravotními sestřičkami nebo bratry? Přemýšlíte o nějakých benefitech?
- Změna systému atestací
Domníváme se, že současný systém atestací je pro mladé lékaře demotivující a je zapotřebí jej změnit. U zdravotních sester je velmi podobný problém, kdy existuje široká škála typů zdravotní sestry/bratra, od obecné sestry u praktického lékaře až po velmi specializované sestry u lůžek JIP.
Covid
Jak moc a jakými kroky má vláda zasahovat do pravomocí soukromých firem v souvislosti s covidem?
- Změna pandemického zákona
Rozhodně je zapotřebí změnit pandemický zákon a jasně říct veřejnosti, kdo a jak bude moci do jejich života zasahovat. Je nezbytné, aby nová právní norma, na které se shodne parlamentní většina a projde standardním legislativním procesem, obsahovala jasné vymezení těchto čtyř bodů:
- Kompenzace újem
- Parlamentní kontrola
- Efektivní soudní kontrola
- Požadavek na přiměřenost a odůvodnění opatření
Jak dlouho budeme covid považovat za speciální nemoc? Neměli bychom se postupně vrátit k tomu, že jde o normální nemoc jako každou jinou a každý si musí sám zvážit, jak se k ní postaví. Proti chřipce se lidé také očkují podle svého vlastního uvážení.
- Dokud bude přetěžovat zdravotnictví
Obáváme se, že dokud bude mít covid schopnost během dvou tří měsíců přetížit zdravotnictví a poslat do nemocnice více než několik tisíc lidí na lůžka JIP, je nutné jej považovat za „speciální nemoc“. V ten okamžik se totiž stává zdravotní péče reálně nedostupnou a například u autonehody se může stát, že vás nebude kde hospitalizovat. Což je stav, který nikdo nechceme.
Bydlení
V Česku je problém s bydlením. Pro většinu Čechů je velmi drahé. Co v rámci krize bydlení považujete za vůbec největší problém a jak ho budete řešit?
- Jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko
- Zrychlení stavebního řízení
- Bytové fondy obcí
- Sociální centra
- Krátkodobé pronájmy
- Městská a družstevní výstavba
Hned po volbách budeme chtít řešit zákon o bydlení a řešit změnu nedávno schváleného stavebního zákona. Chceme navázat na silně rozvinutý systém územní samosprávy, kterému znatelně prospěje změna stavebního zákona, zákon o bydlení odpovídající místním potřebám a prevence ztráty domova.
V případě úpravy stavebního zákona zastáváme princip, že stavební řízení musí být rychlé, snadné a klientsky přívětivé. Ideálem je zásada „jeden úřad – jedno řízení – jedno razítko“.
Souhlasíte se zavedením vyšších daní pro majitele, kteří mají více bytů?
- Ne
Jsme proti zvýšení daní za bydlení. Cílem Pirátů a Starostů je, aby daňová zátěž nedopadala zejména na pracující.
Souhlasíte se stavbou prefabrikovaných bytů, jak navrhuje premiér Andrej Babiš?
- Montované stavby ano
Tzv. montované stavby, ať už dřevostavby, nebo jiné, jsou také „prefabrikované“ a není to nic špatného. Pokud má premiér na mysli výstavbu typu panelových sídlišť, která by možná mohla vzbuzovat rozpaky, ta není na pořadu dne.
Zakázali byste služby typu Airbnb?
- Ne, ale regulovali bychom je
Zátěž pro centra velkých měst je neúnosná, zejména obyvatelé s trvalým pobytem odnáší pohyb turistů ve svých domech velmi výrazně. Na místě je tedy taková legislativní úprava, která vrátí sdílenému bydlení jeho původní smysl a narovná podmínky komerčního poskytování ubytování. Smysl tedy dává umožnit obcím regulovat Airbnb v bytech tam, kde tento fenomén lokálně zvyšuje ceny bydlení.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
Důchody
Souhlasíte s návrhem důchodové reformy rozdělené na minimální důchod pro všechny, zásluhovou část podle odpracovaných let a odvedených peněz plus výchovný a spořící pilíř? Pokud ano, proč jste to za poslední rok neschválili? Pokud ne, jaké je vaše řešení?
- Ano
S většinou souhlasíme, pro finální podobu návrhu je však nutné najít většinovou shodu v rámci širokého politického spektra, aby byla změna dlouhodobá. Stávající návrh ministerstva práce a sociálních věcí neřeší hlavní smysl důchodové reformy, tedy dlouhodobou finanční udržitelnost – tu naopak zhoršuje.
Vláda každý rok přidávala důchodcům nad rámec zákonné valorizace. Dělali byste to také?
- Ne
Smyslem pravidelné zákonné valorizace je, že má být automatická a reflektovat ekonomický vývoj země. Naším cílem tak je, aby se finálně upravil valorizační mechanismus tak, aby každoroční zákonná valorizace byla dostatečně vysoká a zvyšovala důstojně důchody i bez nutnosti politického zásahu v rámci volebních kampaní.
Byli byste pro to, aby se důchody zvedaly těm seniorům, kteří pobírají nejmenší důchody?
- Pomoc všem
Naším cílem je zajistit důstojné důchody všem seniorům. V rámci naší důchodové reformy chceme zavést důstojnou minimální výši důchodu, která by zvedla výši i nejnižších důchodů.
Daně a finance
Zvedli byste některé daně? Které?
- Nechceme, ale možná budeme muset
Budeme dělat vše pro to, aby se daně z příjmů a DPH, které dopadají především na nízko- a středněpříjmovou část populace, nemusely zvyšovat. Realita státní pokladny je nyní již bohužel velmi napjatá.
Zavedli byste nějaké nové daně?
- Digitální daň
Zavedli byste znovu daň z nabytí nemovitosti?
- Nikoliv
Jste pro danění internetových gigantů – Google, Facebooku atd.? Pokud ano, jak přesně si to představujete?
- Ano
Férové zdanění služeb v místě, kde nadnárodní společnosti generují zisk, by srovnalo podmínky s českými digitálními společnostmi. Preferujeme řešení na celosvětové či alespoň evropské úrovni.
Považujete za nutné snížit deficit státního rozpočtu ve srovnání s posledními roky? Jaká úroveň je pro vás přijatelná a jak jí chcete dosáhnout?
- Ano
Státní deficit je nutné snížit, zejména proto, aby nedošlo k nárazu na tzv. dluhovou brzdu podle zákona o rozpočtové odpovědnosti. Na konci volebního období bychom měli minimálně plnit maastrichtská kritéria, případně pak mít rozpočet vyrovnaný.
EET
Co se stane s elektronickou evidencí tržeb, pokud se dostanete do vlády?
- Nevíme
Ministerstvu financí se dosud nepodařilo doložit pozitivní vliv EET na vyšší výběr daní. Proto zvažujeme dvě možnosti, zrušit EET jako celek, nebo upravit tento systém tak, aby měl přidanou hodnotu i pro své uživatele. Čekáme nyní na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci částečného či úplného zrušení zákona o EET. Rozhodně jsme pro zrušení 3. a 4. vlny EET.
Doprava
Zrušili byste slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty, které zavedlo hnutí ANO?
- Ne
Navrhujeme ale provést celkovou revizi slev na jízdné. Navážeme slevy na jednotnou jízdenku a slevu 75 procent chceme zachovat pouze pro celoroční jízdenky. U těch jednorázových chceme zachovat výši nejméně 50 procent.
Kolik kilometrů dálnic byste za čtyři roky zvládli postavit?
- Nevíme
O tom, kolik kilometrů dálnic bude otevřeno v letech 2021 až 2025, bylo fakticky již rozhodnuto v letech 2010 až 2017, kdy se řešila příprava staveb. Rozhodně je potřeba dostavět klíčové dálnice, například D0 a D35. Chceme vytvořit dlouhodobý plán výstavby dopravní infrastruktury tak, aby probíhala koncepčně a předvídatelně, ne jako tomu bylo doposud.
Zvažujete rozšíření mýta? Pokud ano, kde? Snížil byste v takovém případě spotřební daně u pohonných hmot?
- Mýto všude pro kamiony
Co se týče mýta pro nákladní automobily, mělo by dojít k jeho rozšíření na celou silniční síť pro všechny nákladní auta, aby nedocházelo k objíždění mýtné trasy po silnicích nižších tříd a přes města a obce, což mnohdy komplikuje dopravu na venkově. Navrhujeme také zrušení dálniční známky pro osobní automobilovou dopravu.
Které dopravní stavby budou za vaší vlády prioritou a jak docílíte toho, aby se postavily?
Prioritu mají vysokorychlostní železniční tratě a efektivní modernizace těch stávajících. Rozhodně musí být pevný harmonogram (jízdní řád), včetně financování.
- Dostavba Pražského okruhu
- D35
- Výstavba klíčových obchvatů
Mateřství a rodičovtví
Stačí rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, nebo byste byli pro zvýšení?
- Hlavní je předvídatelnost
Rodičovský příspěvek by měl být, stejně jako například důchody, předvídatelně zvyšován dle růstu cen, tak aby byla zachována jeho reálná hodnota. Jen za poslední rok si z hodnoty rodičovského příspěvku inflace ukousla téměř 10 tisíc korun.
ČSSD navrhuje porodné 15 tisíc pro všechny. Dnes činí 13 tisíc korun jen pro lidi s nízkými příjmy. Co na tento návrh ČSSD říkáte? Má na to státní kasa?
- Jen výkřik ČSSD
Rodiny s dětmi potřebují podpořit systémově a dlouhodobě, jednorázová dávka (13 tisíc na první dítě, 10 tisíc na druhé a na další už nic) není účinným řešením ani pro současnou cílovou skupinu rodin do 2,7násobku životního minima. Návrh ČSSD považujeme spíše za další z celé řady předvolebních výkřiků.
Nechali byste povinný předškolní rok vzdělávání?
- Ne plošně
Rozhodně nepovažujeme plošné zavedení povinného předškolního vzdělávání za správný krok. Pochopitelně chceme, aby každé dítě bylo dostatečně připravené na nástup na základní školu, ale je k tomu potřeba individuálně pracovat s konkrétními rodinami. Praxe jasně ukázala, že toto opatření nepřineslo kýžený efekt v podobě větší účasti dětí ze sociálně složitého prostředí na předškolním vzdělávání.
Řada politických stran volá po možnosti zkrácených úvazků. Jak by to fungovalo? A kam by rodiče dali děti, když by si nemohli dovolit chůvu?
- Sousedské hlídání
Otázka zkrácených úvazků je úzce spojená s dostatečnou nabídkou služeb péče o děti. Když není vyřešeno jedno, není poptávka ani po druhém. Je proto třeba řešit tato témata společně a systémově. Rádi bychom zavedli českou obdobu tzv. Tagesmutter, tedy službu vycházející z principu sousedského hlídání. Nejedná se přitom o žádný experiment, tato služba úspěšně funguje v řadě evropských zemí a jen v sousedním Rakousku je tímto způsobem zajištěna péče o více než 10 tisíc dětí.
Životní prostředí
Jak byste motivovali lidi k třídění odpadů, nevyhazování odpadků do přírody?
- Finančně
Ke třídění komunálního odpadu je možné lidi motivovat finančně – formou platby odpadu, jejíž výše bude z většiny závislá na množství skutečně vyprodukovaného směsného odpadu (systém PAYT). V takovém systému se třídit vyplatí, protože to snižuje množství směsného odpadu, a tudíž i platbu za něj. Dále pomůže to, co se poměrně daří již v současnosti, tedy výborná dostupnost kontejnerů na tříděný odpad, jejich dobré označování a časté vyvážení.
Spousta věcí se zbytečně balí do plastů. Snažili byste se to změnit?
- Ano
Používání plastových obalů snižuje plýtvání jídlem, protože déle vydrží. Ne vždy je ale nezbytné používat plast nebo ho používat v současném množství. Například výrobci balené vody snížili množství plastu v PET lahvích, aniž by to způsobilo jakékoliv komplikace.
Dotace
Je potřeba tolik dotačních titulů? Proč se třeba obcím nedá více peněz, o kterých si samy rozhodnou, na co je dají?
- Ne, některé zrušme
Snížení počtu dotačních titulů a jejich zpřehlednění podporujeme. Měly by být použity pouze tam, kde selhává trh, a je nutné je výrazně omezit a nahradit finančními nástroji, zejména garancemi a půjčkami. Změna rozpočtového určení daní a zrušení řady dotačních titulů je určitě cesta vpřed.
Na co by dotace měly být a na co ne?
- Sociální služby, zdravotnictví, doprava
Na oblasti tržního selhání – sociální služby, rozvoj zdravotnictví a školství včetně knihoven. Zelené infrastruktury jak v dopravě, tak v budovách. Omezit je potřeba dotace velkým firmám.
Na co by měly být státní dotace a na co evropské?
- Svoboda, právo a demokracie
Evropské dotace by měly reflektovat společné evropské úsilí, tedy vytvoření prostoru svobody, práva a demokracie. Zároveň také reflektovat změny představené v zelené evropské dohodě – společná odpověď na klimatickou změnu a její překonání a řešení vyžaduje (nejen) evropské peníze. Evropské peníze by měly být především využity k budování infrastruktury a posílení spolupráce. Národní dotace by se měly orientovat na posílení konkurenceschopnosti Česka a řešení tržních selhání.