Ztrácíte se ve volebních programech stran? Zajímá vás, která z nich vám plánuje zvýšit daně a která naopak přidat na rodičovské nebo důchodech a jak se vypořádá s další případnou vlnou koronaviru? Položili jsme politikům 40 vašich nejčastějších dotazů a přehledně poskládali jejich odpovědi. V průběhu posledního měsíce před volbami 2021 se tak můžete těšit na to nejdůležitější z programů hlavních stran, které bojují o vaši přízeň a pravidelně figurují ve volebních průzkumech. Právě teď je na řadě KSČM Vojtěcha Filipa.
Vojtěch Filip řídí komunistickou stranu už 16 let, letos jde tedy coby předseda KSČM už do pátých voleb do Poslanecké sněmovny. Šestašedesátiletý politik byl ve straně už před revolucí, kdy se živil jako právník a také spolupracoval s StB pod krycím jménem Falmer.
Filip se poprvé stal poslancem už v roce 1990 za Jihočeský kraj. S výjimkou let 1992 až 1996 byl poslancem nepřetržitě. V červenci roku 2002 se poprvé stal místopředsedou Poslanecké sněmovny. Tuto funkci zastává dosud, jedinou výjimkou byly roky 2010 až 2013.
Podle průzkumů veřejného mínění není tentokrát jasné, zda se KSČM do Sněmovny dostane. Pokud ano, víte, jak se strana postaví ke změnám ve školství či oblasti bydlení? Jaké změny žádá u daní a co je pro ni prioritou v dopravě? Na to vše a mnohem více jsme se ptali za vás.
Školství
Mají se děti ve škole hodnotit známkami, nebo pouze slovně?
- Oběma způsoby
Jsme pro kombinaci obou způsobů. Formativní hodnocení, tedy slovní, pomocí gesta, posunku přispívá k motivaci žáka v průběhu výchovně vzdělávacího procesu, aby věděl, co se mu daří, co ne, kam se ve svých znalostech, vědomostech a dovednostech posunul, v čem má rezervy, na co se zaměřit. Sumativní hodnocení výsledku by mělo být opřeno o známky, které jasně sdělují výsledek práce i přidané hodnoty žákovi i jeho rodičům.
V Česku chybí odborné profese jako sestry na ARO, truhláři, klempíři a další. Jak byste tento problém řešili?
- Příspěvky a propojení školství s firmami
Poptávka po jednotlivých profesích se mění, některé v budoucnu zaniknou, jiné naopak budou potřeba. Souvisí to s průmyslovou revolucí 4.0 (digitalizace, robotizace, automatizace), s vývojem společnosti a z toho vyplývajících potřeb nových profesí. Bude proto nutné se zaměřit mnohem více na sladění vzdělávacích oborů s potřebami pracovního trhu. K motivaci ke studiu potřebných oborů lze využít osvětovou kampaň, spolupráci škol s firmami a zařízeními, motivační příspěvek v rámci studia, stipendia, stabilizační příspěvek, nabídku bydlení apod.
Zpoplatnili byste vysoké školy?
- Ne
Jsme zásadně proti školnému ve veřejném školství. Jeho zavedení by bylo sociálním sítem, které by odradilo mnohé mladé talenty. Náklady na vysokoškolské studium jsou už tak vysoké. Zpoplatnění studia na veřejných vysokých školách by vedlo k dalšímu omezení dostupnosti vzdělání významné části populace a ke snižování vzdělanosti v ČR vůbec.
Jak byste nalákali mladé lidi, aby šli studovat pedagogické fakulty? Kolik by měl brát začínající učitel?
- 130 procent průměrné mzdy
Jsme pro to, aby učitelé brali 130 procent průměrné mzdy v ČR. Jde ale také o prestiž, o pracovní podmínky, o ochranu pedagogických pracovníků před šikanou. Je potřeba podpořit učitele při pregraduální přípravě i v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, přijmout opatření ke snížení administrativy na školách a školských a poradenských zařízeních. Za důležité považujeme přehodnotit tzv. inkluzi, která v současné podobě poškozuje žáky integrované i běžné, ale také ztěžuje práci učitelů.
Jaká je vaše vize školství v Česku? Mělo by se něco podle vás změnit? Pokud ano, co?
- Digitalizace škol
- Zvýšit veřejné výdaje na školství na šest procent HDP
- Jednotná vnitřně vzdělávací základní škola s jednotnými vzdělávacími programy a ročníkovými výstupy
- Útlum víceletých gymnázií
- Zrušení poplatků za pobyt v mateřské škole, školní družině, školním klubu a ve školních zájmových kroužcích
- Učebnice a základní pomůcky na základních a středních školách zdarma
Zdravotnictví
Je správné, že je zdravotnictví z velké míry hrazené státem? Nemělo by projít zásadní transformací a privatizací?
- Odmítáme privatizaci a spoluúčast
Solidární zdravotnictví je jednou ze základních hodnot zakotvených v Listině základních práv a svobod, která je součástí Ústavy ČR. Transformaci a privatizaci, která by znamenala zvýšení spoluúčasti pacientů, KSČM zásadně odmítá.
Lidé mnohdy čekají dlouhé měsíce na operace. Co byste s tím udělali?
- Lepší organizace práce
Investice do lidí, do moderní přístrojové techniky, zlepšení organizace práce by mohlo situaci změnit k lepšímu.
Často chybí individuální přístup v porodnictví. Je podle vás třeba budovat porodní domy, které budou více připomínat domácí prostředí a méně nemocnice?
- Lepší péče v nemocnicích
Péče o matky a děti je v ČR na velmi vysoké úrovni. Porodnice v nemocnicích již ve většině případů splňují i nároky na individuální přístup, alternativní způsoby porodu podle přání matky a v zájmu dítěte. Veřejné finanční prostředky by měly být vynaloženy na zkvalitňování péče, vzdělávání zdravotnického personálu a osvětu. Jelikož se zvyšuje věk maminek a narůstají i s tím spojené komplikace, klade KSČM důraz na poskytování nejmodernější potřebné zdravotní péče v rámci nemocnice.
Jak byste nalákali mladé ženy i muže, aby se stali zdravotními sestřičkami nebo bratry?
- Vyšší mzdy i kapacity škol
V důsledku koronavirové pandemie stoupl zájem o zdravotnické studijní obory. Zároveň stoupá i prestiž povolání, napomáhá i navyšování platů a mezd. Důležité jsou i zaměstnanecké benefity, zlepšování způsobu postgraduálního vzdělávání, snižování administrativy a zlepšení organizace práce, navyšování kompetencí vysoce vzdělaného středního zdravotnického personálu. Je nutné, aby stát podpořil navýšení počtu míst zdravotnických oborů na středních i vysokých školách a zároveň věnoval větší pozornost chybějícím vyučujícím.
Co je podle vás největším problémem českého zdravotnictví?
- Nestabilita financování
Jedním ze základních problémů českého zdravotnictví je nastavit systém financování tak, aby byl stabilní a předvídatelný. Opakovaně navrhujeme pravidelnou a automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Dalším problémem je nedostatek zdravotníků v akutní péči, regionální nedostupnost stomatologické péče, praktických lékařů a lékařů pro děti a dorost, financování zdravotně sociálního pomezí, hrazení péče dle DRG a elektronizace. Potřebujeme také reformu primární péče a větší důraz na prevenci i zdravý způsob života.
Doprava
Silnice v ČR často nejsou v dobrém stavu. Stihli byste za 4 roky u vlády změnit stav komunikací? Jak?
- Více peněz na opravy silnic nižších tříd
Stát odpovídá primárně za komunikace prvních a vyšších tříd, silnice II. a III. třídy jdou za kraji a ostatní většinou za obcemi. Takže vláda jako taková není schopna zajistit opravu všech komunikací, kraje a obce však na to musí dostat více prostředků.
Zrušili byste slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty, které zavedlo hnutí ANO?
- Ne
Pro mnoho nízkopříjmových rodin je sleva na dopravu pro žáky a studenty důležitou stimulací.
Za poslední roky se v Česku stalo několik tragických nehod na železnici. Kde vidíte chybu a jak konkrétně byste zvýšili bezpečnost?
- Více spánku a zabezpečovací systém
Většinou za nehodami stál lidský faktor. Šetří se na provozních zaměstnancích. Je nutné, aby se dbalo na jednotné vzdělávání strojvedoucích, na doby odpočinku strojvedoucích, který vláda sice upravila, ale stále není dána minimální doba spánku. Největší prioritou by měly být důstojné podmínky pro výkon této práce. Významným faktorem je podpora dostavby a rozvoje zabezpečovacího systému ECTS na české železniční síti.
Kolik kilometrů dálnic byste za čtyři roky zvládli postavit?
- Jde o postup přípravy, ne o přesné kilometry
To není o absolutních číslech za volební období, příprava dálnic je běh na dlouhou trať. Klíčové z pohledu vlády či ŘSD je více a lépe komunikovat s občany a úřady, tak aby připravenost staveb byla zajištěna v kratším časovém období a hlavně aby nedocházelo ke zbytečným obstrukcím z hlediska jednotlivých subjektů, které neúměrně prodlužují stavby. Musí být proveden kvalitní průzkum podloží, archeologické práce, důležitá je kontrola stavbyvedoucích a kvalitní výběrová řízení.
Změnil byste systém financování staveb a údržby silnic a dálnic?
- Ne
Obecně je v současné době rozpočtové určení daní z pohledu silniční sítě na rozumné úrovni. Od roku 2015 je vyčleněno na komunikace spravované ŘSD ČR dostatek finančních prostředků. Je však potřebná revize v kontextu financování silnic II.a III. tříd.
Které dopravní stavby budou za vaší vlády prioritou a jak docílíte toho, aby se postavily?
- Dostavba D35 a D11
- Napojení D52
- Spojnice dálnice s Libercem
- Opravy koridorových tratí
- Výstavby vysokorychlostních tratí.
- Rozšíření parkovacích míst (odpočívadel) pro kamionovou přepravu
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
Bydlení
Pro většinu Čechů je bydlení velmi drahé. Co považujete za největší problém a jak ho budete řešit?
- Nájemní bydlení a regulace investičních bytů
Musí se zlepšit nabídka nájemního bydlení, což nelze čekat od developerů, ale spíš od obcí a družstev. Realitní bublina souvisí jak s útlumem stavebnictví a cenou stavebních materiálů, tak s boomem směřování úspor masově do investičních bytů. Dalším z faktorů drahého bydlení je stavební řízení. Hlavní je nabízet dostupné nájemní bydlení (dotační programy pro obce a podpora družstev), daňově regulovat míru alokace úspor do investičních bytů a chránit nájemníky (nedeformované a závazné cenové mapy přiměřeného nájemného).
Souhlasíte se zavedením vyšších daní pro majitele, kteří mají více bytů?
- Ano
Máme v programu vyšší zdanění masového nákupu investičních bytů.
Souhlasíte se stavbou prefabrikovaných bytů, jak navrhuje premiér Andrej Babiš?
- Chceme masivní obecní a družstevní výstavbu
Zakázali byste služby typu Airbnb?
- Více zdaníme a zregulujeme
Určitě bychom hledali cestu, jak prostřednictvím zdanění a dalších regulačních nástrojů dosáhnout toho, že pro majitele bude výhodnější byty pronajmout dlouhodobým nájemníkům.
Důchody
Souhlasíte s návrhem důchodové reformy rozdělené na minimální důchod pro všechny, zásluhovou část podle odpracovaných let a odvedených peněz plus výchovný a spořící pilíř?
- Ano, ale zatím to není reforma
Tento návrh MPSV podporujeme, ale konkrétní nastavení takového systému bez projednaného financování těžko označit za komplexní reformu.
Vláda každý rok přidávala důchodcům nad rámec zákonné valorizace. Dělali byste to také?
- Ano, je to nezbytné
Protože došlo k rychlejšímu růstu mezd, důchody se po dlouhé době propadly pod hranici 40 procent průměrné mzdy, místo aby se přibližovaly k 50 procentům. Rychlejší zvyšování důchodů bylo tedy nezbytné.
Byli byste pro to, aby se důchody zvedaly těm seniorům, kteří pobírají nejmenší důchody?
- Ano, ať se zruší zastropování odvodů
Ano, i proto jsme pro zrušení nesolidárních stropů odvodů do důchodového pojištění a zvýšení minimálních důchodů nízkopříjmových zaměstnanců tak, aby nebyl porušen systém zásluhovosti nivelizací s těmi, kteří optimalizovali zisky nebo pracovali v šedé ekonomice či na zkrácené úvazky. Vyrovnání rozdílů rovným minimálním důchodem by bylo nespravedlivé a demotivační, snížilo by do budoucna výběr pojistného. Musíme také rozlišovat ty, kteří pobírají další dělený důchod ze zahraničí, což statistiky nerozlišují, nebo žijí z renty a úspor, neboť si na úkor odvodů vytvářeli své rezervy.
Daně a finance
Zvedli byste některé daně? Které?
- Chceme progresivní zdanění příjmů i majetku
V našem volebním programu odmítáme plošné zvýšení daní, které by postihlo i lidi s podprůměrnými příjmy. Požadujeme výraznější progrese u příjmů fyzických osob (tři sazby) a také u majetku.
Zavedli byste nějaké nové daně?
- Zdaníme velké korporace
Prosazujeme zvláštní sazby na velké korporace. Ve hře jsou daně mezinárodního rozměru, digitální, ale i z horkého pohybu kapitálu (Tobinova daň). Naopak nechceme zvyšovat zdanění spotřeby, otevřená je otázka daní ekologických.
V Česku je jedno z největších zdanění práce. Snížili byste daně lidem?
- Ne
Není pravda, že daně z práce jsou u nás vysoké. Vyšší jsou odvody na veřejné pojištění (penze, zdravotní). To ale těžko snížit.
Zavedli byste znovu daň z nabytí nemovitosti?
- Je to možné u investičních bytů
Jste pro danění internetových gigantů?
- Ano
Chceme to dočasně řešit přiměřenou sazbou i na úrovni ČR, dokud nedoje k dohodě na nadnárodní úrovni.
Považujete za nutné snížit deficit státního rozpočtu ve srovnání s posledními roky? Jaká úroveň je pro vás přijatelná a jak jí chcete dosáhnout?
- Je nutné zvýšit daňové příjmy
Konsolidace veřejných financí je nutná, ale je to úkol dlouhodobý (původně plánovaný do roku 2028). Podstatné je už neuvolňovat dluhovou brzdu, připravit nejen výdajová, ale i příjmová opatření. Progrese u příjmů fyzických osob a majetku, zvláštní sazby na velké korporace, audit daňových výjimek a boj s daňovými úkryty – to vše by mělo přinést minimálně 100 miliard navíc. Jde také o zefektivnění státu.
Mateřství a rodičovství
Stačí rodičovský příspěvek 300 tisíc korun, nebo byste byli pro zvýšení?
- Jsme pro zvýšení
ČSSD navrhuje porodné 15 tisíc pro všechny. Dnes činí 13 tisíc korun jen pro lidi s nízkými příjmy. Co na tento návrh ČSSD říkáte? Má na to státní kasa?
- Jsme pro zvýšení
Nechali byste povinný předškolní rok vzdělávání?
- Ano
Povinný předškolní rok vzdělávání je důležitý pro to, aby dítě mohlo bez velkých problémů vstoupit do vzdělávacího procesu na základní škole.
Řada politických stran volá po možnosti zkrácených úvazků. Jak by to fungovalo? A kam by rodiče dali děti, když by si nemohli dovolit chůvu?
- Jsme pro zkrácené i sdílené úvazky
Podporujeme zkrácené, sdílené úvazky, práci z domova atd. Je to výhodné pro zaměstnavatele i rodiče. Dokazují to zkušenosti z evropských zemí, kde už jsou tyto věci dávno běžné. K tomu je nezbytné investovat do zřizování různých druhů předškolních zařízení, hlavně školek a jeslí ze strany státu, krajů, obcí a zaměstnavatelů.
EET
Co se stane s elektronickou evidencí tržeb, pokud se dostanete do vlády?
- EET nenaplnila očekávání, je třeba analýzy
KSČM myšlenku EET podporovala, souvisí i s postupující digitalizací a propojování různých informačních systémů. Projekt všechna očekávání nenaplnil, zejména pokud jde o kalkulaci očekávaného dodatečného daňového inkasa. První dvě etapy by měly být analyzovány, než se rozhodne o dalších krocích. Hlavní objem daňových úniků vidíme spíše u velkých firem pracujících s profesionální daňovou „optimalizací“, u malých podnikatelů je otázka nastavení paušálních odvodů, zatím méně využívaných.
Covid
Souhlasíte s tím, aby se lidé očkovali každý rok? Má být očkování povinné?
- Dobrovolné očkování a osvěta
KSČM prosazuje dobrovolné očkování proti COVID-19 s tím, že je nutná osvěta a přesvědčování na základě odborných, nikoliv politických a předvolebně populistických argumentů.
Jak chcete zjednodušit život lidem, kterým covid zásadně ztížil život, práci, podnikání? Měl by jim stát stále ještě vůbec pomáhat?
- Kompenzace za nařízení
To, co stát přímo nařídí, by měl hradit či kompenzovat. V postpandemickém období už jde o pomoc jen nepřímou, zaměřenou na podmínky oživení.
Životní prostředí
Jak byste motivovali lidi k třídění odpadu, nevyhazování odpadků do přírody?
- Poplatky a výchova
Lidé v tom musí vidět smysl nebo nějaký užitek. Obce by se měly snažit třídění zohledňovat, poplatek za komunální odpad je pro lidi motivující. Také je potřeba je seznamovat například s výhodami domácího kompostování. Značnou část odpadu tvoří bioodpad, takže příspěvky na pořízení domácích kompostérů se stávají jednou z cest. Obecně pak samozřejmě výchova k ekologickému chování samotnému, a to už od útlého dětství.
Spousta věcí se zbytečně balí do plastů. Snažili byste se to změnit?
- Ano
Plast je až extrémně v balení, například potravin, nadužívaný. Chápeme výrobce, proč ho jako obalový materiál tak rádi používají, na druhou stranu pamatujeme dobu, kdy minerální vody nebo mléčné výrobky byly ve skle a krájené uzeniny se balily do papíru. Omezení plastů v této oblasti je určitě důležité téma, kterým se chceme zabývat.
Měla by být ve škole povinná výchova k ochraně životního prostředí?
- Ano, ale nemusí to být samostatný předmět
Určitě ano. Ochrana životního prostředí se musí dostat do popředí zájmu lidí a měli by k tomu být vedeni od dětských let. Nemusí to tedy být vyloženě nějaký samostatný předmět, ale dovedeme si představit více environmentálních hodin v rámci třeba biologie, zeměpisu, občanské výchovy. Téma se prolíná řadou oblastí a může se tak stát přirozenou součástí výuky.
Dotace
Je potřeba tolik dotačních titulů? Proč se třeba obcím nedá více peněz, o kterých si samy rozhodnou, na co je dají?
- Jde o vyrovnávání rozdílů
Větší ekonomická autonomie obcí by omezila možnost vyrovnávat rozdíly přerozdělováním. Novela zákona o rozpočtovém určení daní a zvýšení podílu územních samospráv není teď zrovna aktuální.
Na co by dotace měly být a na co ne?
- Na veřejné účely
Dotace z veřejných peněz samozřejmě musí směřovat na veřejné priority (místní školství, místní infrastruktura, nabídka obecního bydlení atp.). Profláknuté akvaparky a golfová hřiště jsou na trestní oznámení.