360°, Matyáš Zrno, Roman Prymula - 19.8. v 22:26
Onemocnění mpox (opičí neštovice) není novým covidem, ať už se jedná o jeho novou nebo starší variantu, zdůraznil v úterý regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Podle něj totiž úřady vědí, jak šíření nemoci kontrolovat, informovala agentura Reuters. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS ujistil, že žádná epidemie nehrozí.
„Proti nemoci mpox můžeme a musíme bojovat společně,“ řekl Kluge o nemoci dříve známé jako opičí neštovice. „Učiníme rozhodnutí zavést systémy pro kontrolu a celosvětovou eliminaci mpox? Nebo zahájíme další cyklus paniky a nedbalosti? Naše reakce nyní a v příštích letech bude pro Evropu a celý svět zásadní zkouškou,“ řekl Kluge.
K TÉMATU: Vše, co byste měli vědět o nemoci mpox. WHO vydala nejvyšší stupeň varování, hrozí epidemie
Mpox je virová infekce, která způsobuje hnisavé vyrážky a příznaky podobné chřipce. Nemoc má obvykle mírný průběh, ale může zabíjet. Varianta mpox označovaná jako Clade 1b vyvolala celosvětové obavy, protože se zřejmě šíří snadněji běžným blízkým kontaktem. Případ této varianty byl minulý týden potvrzen ve Švédsku a souvisel s rostoucí epidemií v Africe. Podle úřadů je nicméně riziko pro širokou veřejnost velmi nízké. Očekávají se ojedinělé případy u lidí, kteří v nedávné době cestovali, napsala agentura AP.
Kluge uvedl, že pozornost věnovaná nové variantě Clade 1 dává Evropě šanci zaměřit se na méně závažnou variantu Clade 2, včetně lepšího poradenství a monitorování v oblasti veřejného zdraví. Každý měsíc je podle Klugeho nyní v evropském regionu WHO hlášeno přibližně 100 nových případů varianty mpox Clade 2. Evropský region zahrnuje 53 zemí Evropy a Střední Asie.
Alarmující data: Počet úmrtí na rakovinu vzroste u mužů o 93 procent. Co je příčinou?
Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.
WHO letos celosvětově eviduje 17 tisíc případů mpox a více než pět stovek úmrtí. Přes 96 procent všech případů a úmrtí bylo zaznamenáno v Kongu, jehož zdravotnický systém se dlouhodobě potýká s epidemií nemoci na rozlehlé ploše a v rámci špatné infrastruktury země. Více než 70 procent případů a 85 procent úmrtí v Kongu připadá na děti mladší 15 let.
Konžská demokratická republika oznámila, že obdrží první vakcíny proti nemoci mpox od USA příští týden. V pondělí to sdělil konžský ministr zahraničí několik dní poté, co WHO kvůli virovému onemocnění vyhlásila nejvyšší stupeň varování.
Kongo v současnosti potřebuje tři miliony dávek vakcíny. Ministr zdravotnictví Roger Kamba novinářům řekl, že africký stát obdržel nabídky dodávek vakcín od USA a Japonska. Neuvedl ale, kolik dávek země obdrží ani kdy mají dorazit vakcíny z Japonska.
Prymula varuje před sexuální turistikou
Epidemiolog Roman Prymula ujistil, že žádná pandemie, jako v případě virového onemocnění covid, světu nehrozí. „Poté, co byla celá populace paralyzovaná touto variantou viru, panuje mezi lidmi velký zájem o to, jaké další patogeny nám hrozí. Vzhledem k mechanismu přenosu mpoxu nepřipadá globální epidemie v úvahu,“ zdůraznil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
VIDEO: Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy
Připomněl, že na rozdíl od covidu se opičí neštovice neprojevují jako „tichý zabiják“, ale provází je viditelné kožní problémy. „Hrozba nákazy často souvisí s cestováním do rizikových zemí. Ve hře je i sexuální turismus – v roce 2022 se onemocnění šířilo z afrických zemí hlavně prostřednictvím různých festivalů. Přenos totiž probíhá nejčastěji přes těsný tělesný kontakt,“ upozornil epidemiolog.
Prymula rovněž ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil, proč se v celosvětovém měřítku uchytilo označení mpox: „V našich končinách toto virové onemocnění nazýváme opičí neštovice. Mpox je zkratkou pro anglický název monkeypox.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zvýšit proočkovanost v Česku. Nový projekt cílí na uprchlíky z Ukrajiny a jejich zdraví