Být úspěšnou podnikatelkou je snem mnohých českých žen. Dosáhnout ho ovšem vůbec není snadné. Potřeba je nejen nápad, který zaujme, zásadní roli při startu byznysu hrají také podpora okolí, kontakty s jinými profesionály a pochopitelně dostatek financí. Jedinečnou pomoc na startu kariéry podnikatelkám nabízí projekt Women in Tech. Ten se letos koná už potřetí, první dva ročníky aktivně podpořily patnáct nadějí českého byznysu. „Nejedná se ale o žádný ženský kruh,“ říká manažerka Gabriela Löbel. „Chceme tvořit s muži a být jejich rovnocenní partneři.“
Women in Tech je globální projekt, jehož cílem je pomoci ženám stát se plnohodnotnou součástí trhu v oblasti technologií. Není divu, že své uplatnění našel i v Česku. Nápaditých a ctižádostivých žen u nás žije více než dost. A stejně tak se najdou tací, kteří už těžký start mají za sebou a chtějí začínající podnikatelky podpořit. „Otevírají se nám další a další dveře k partnerům, kteří nás chtějí podpořit. Už osmým rokem Huawei podporuje Vodafone nápad roku a jeho vítězové už se chtěli zapojit do Women in Tech. Spoustě lidí se to líbí, a tak obohacují náš program,“ raduje se Gabriela Löbel, manažerka pro společenskou odpovědnost ve společnosti Huawei.
Ta na něm od samého začátku spolupracuje s Hospodářskou komorou ČR, která se rovněž snaží nadchnout ženy pro oblast technologií a popostrčit je na cestě k nim. „Přináší do projektu skvělé školitele, kteří mají kolem sebe úžasnou síť lidí. Hospodářská komora je skvělý parťák, který zaštiťuje podnikatelskou sféru u nás.“
Právě na jejích stránkách se ženy s podnikatelskými vizemi mohou do projektu hlásit právě teď.
V hlavní roli AI
Ústředním tématem třetího ročníku Women in Tech bude umělá inteligence a vše, čím může pomoci začínajícím podnikatelkám usnadnit si práci i běžný život.
„Huawei je technologická firma. Hledáme synergie a chceme mezi ženy dostat více technologického vzdělávání. AI přináší spoustu efektivních nástrojů, jak ušetřit čas, jak být efektivnější a jde jenom o to naučit se ty nástroje využívat,“ vysvětluje Gabriela Löbel.
A dodává: „Spousta věcí, i když jde o maličkosti, zabírá čas. Je to i o tom, že si dobře nastavíte sdílený kalendář s manželem a dokážete zharmonizovat, kdo kdy vede děti na kroužky. Což jsou věci, které nás nikdo neučí, musíme si k nim hledat cestu. My chceme ženám ukázat tu cestu rychleji, aby nemusely hledat a koukat na dlouhé webináře.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Gabriela Löbel: Úspěch je o životním nastavení. Women in Tech je pro všechny ženy
Jak zásadním tématem používání umělé inteligence je, vidí sama v každodenním životě. Současně ale nevidí jako optimální spoléhat se na ni za každé situace. „Snažím se umělou inteligenci hodně využívat a překvapuje mě to dnes a denně, kolik věcí jí můžu svěřit. Ale je potřeba dát pozor, aby se jí člověk neodevzdal. Vnímám to tak, že jí musíte být parťákem a musíte vyhodnotit výstupy, které vám dává,, jestli jsou relevantní nebo ne. Je to pořád jen nástroj. Nicméně je úžasné, kolik situací usnadňuje a kolik času umí ušetřit.“
Jako mimořádný přínos vidí i fakt, že moderní technologie umožňují práci na dálku. To je velkým pomocníkem například pro ženy, které by rády začaly pracovat, zatímco vychovávají děti.
I mámy mohou být výkonné a úspěšné
Tvůrci projektu Women in Tech připomínají, že je určen všem ženám bez rozdílu. Tedy i matkám. Nakonec i ty už se ho zúčastnily. Jak Gabriela Löbel říká, mateřství umí lecos naučit a cílevědomé ženy to dobře vědí, stejně jako vnímaví zaměstnavatelé.
„Pořád platí předsudek, že žena s malými dětmi je limitována časově. To je sice pravda, ale nemusí to být k neprospěchu. Mnohdy je pracující matka daleko efektivnější.“
Původně negativní fakta se dají využít pozitivně ve prospěch všech. „Když žena nastoupí na částečný úvazek, neznamená to, že polovinu z něj stráví v kuchyňce povídáním s kolegy. Myslím si, že zvládne udělat i tři čtvrteční úvazek. Spousta pracujících matek se snaží ukázat, že na to má, chce to zvládnout, protože většina z nás si do práce chodí odpočinout, přijít na jiné myšlenky. A i když jsou hrozně rády mámami a je to možná nejcennější vztah, který v životě dostaly, tak někdy chtějí být samy za sebe.“
Co si odnesete z rozhovoru s Gabrielou Löbel?
Jednoznačně přesvědčení, že klíčové jsou nadšení pro věc i vzájemná podpora a snaha vidět se svět v lepším světle, protože předsudky a negace ještě nikomu výrazný posun nepřinesly. Otevřenost a komunikaci vidí jako způsob jak změnit Česko k lepšímu.
Cesta, která ženy přivede na stejnou úroveň s muži, je podle manažerky pro společenskou odpovědnost ve společnosti Huawei ještě dlouhá. Po staletí zažité mýty už se podle ní ovšem daří pomalu, ale jistě bořit. Podobné je to třeba i se srovnáváním obou pohlaví na trhu práce.
K TÉMATU: Linda Štucbartová: Když chybí ženský úhel pohledu, ztrácí celá společnost
Women in Tech není jen o ženách
Projekt Women in Tech je, jak už samotný název napovídá, zaměřený na ženy. Nicméně to neznamená, že muži v něm nemají své místo. „Není to feministická aktivita, nechceme silou tlačit ženy, kam nepatří,“ zdůrazňuje dále jedna z jeho hlavních tvůrkyň.
„Do projektu zveme muže, aby nešlo o žádný ženský kruh. Chceme vytvořit inspirativní prostředí a myslím si, že se od mužů můžeme učit a inspirovat se vzájemně. A shodli jsme se na tom, že ať už čistě mužské nebo čistě ženské kolektivy nejsou tím, kam chceme směřovat.“
A jak sama Gabriela Löbel dále podotýká, i ona se od mužů stále učí. „Pracovně mě učí více koukat na čísla, méně na pocity. A také nebát se udělat chybu. Myslím si, že ženy se na rozdíl od mužů bojí dělat chyby. Muž to bere tak, že se prostě stalo a jdeme dál. A to je fajn. Umí jednat bez emocí, řeknou si věci na přímo, což je velmi osvěžující.“
Jako ideální stav vidí zkušená manažerka kolektiv, kde jsou obě pohlaví zastoupena více méně rovnoměrně.