Z miláčka Kremlu odpadlíkem. Rusové zatkli na Krymu bývalého šéfa separatistů

Igor Girkin, známý také jako Igor Strelkov

Válka na Ukrajině (22.8.2022 12.00)

Igor Girkin, známý také jako Igor Strelkov, sehrál před osmi lety mimořádně důležitou roli při ruské anexi Krymu a zahájení bojů na Donbase, kde stál v čele místních separatistů. Tehdy byl miláčkem kremelské propagandy, která jej vykreslovala jako neúnavného bojovníka za svobodu. Po čase však zmizel z očí a znovu se začal více projevovat až nyní, ovšem už jako kritik ruské válečné strategie na Ukrajině. Pro Kreml se stal nežádoucí osobou. Když se Girkin pokusil dostat na Ukrajinu, Rusové ho zadrželi.

Bývalý nejdůležitější muž doněckých separatistů se dostal do problémů poté, co se zhruba v polovině srpna pokoušel vstoupit na území Ukrajiny, aby podle svých slov mohl znovu bojovat. Jeho cílem bylo přejít z Ruskem anektovaného Krymského poloostrova na jižní Ukrajinu, kterou nyní okupují ruské síly.

Měl k tomu dokonce padělané doklady, které posléze zveřejnila ukrajinská média v čele s Ukrainskou pravdou. Místo jména Igor Girkin v nich stojí Sergej Viktorovič Runov. Datum vydání falešného pasu mělo být z roku 2015. Podle dostupných informací je Girkin rodilý Moskvan, v pasu je ovšem coby místo narození uveden Rostov na Donu. Dle ukrajinských médií se navíc bývalá tvář ruské propagandy narodila 17. prosince 1970, přičemž v padělaných dokladech stojí 12. květen, i když rok zůstává stejný. Aktuální je tak pouze fotografie.

Rusové na Krymu ho však poznali a dříve velmi výraznou postavu protikyjevského odporu zadrželi. Přestože před lety vedl pod jménem Igor Strelkov doněcké separatisty a ruská média jej velebila, před zadržením ho nyní jeho proslulost neochránila.

Na sociální síti Telegram o zadržení Girkina informoval jeho údajný spolupracovník Alexander Žukovskyj. „Často jsou lidé posíláni do války obcházením práva coby trest za své zločiny. Zde chce muž jít do války a je připraven se vzdát té nejcennější věci – svého života – za svoji vlast a principy,“ uvedl.

„Navzdory tomu všemu si Strelkov nedal žádné politické cíle a nechtěl způsobit jakékoliv problémy na území Novoruska. Vše, co chce, je účastnit se aspoň jako řadový voják ruské národní osvobozovací války, kterou začal,“ uvedl Žukovskyj na Telegramu s dodatkem, že Girkin je „mužem s obrovskou bojovou zkušeností a výjimečným patriotem“. Podle něj byl bývalý lídr doněckých separatistů zadržen kvůli „velkým politickým hrám“.

Ruský respekt je tentam

Při srovnání Girkinovy dnešní pozice s rokem 2014, kdy stál v čele doněckých separatistů a byl hlavní tváří proruského boje proti Kyjevu, je patrné, že respekt ze strany Rusů k jeho osobě je pryč.

Jeho role v době ruské anexe Krymu a zahájení bojů na Donbase však byla naprosto klíčová. V únoru 2014 totiž společně s dalšími Rusy přicestoval na Krym, kde se podílel na vzpouře proti centrální ukrajinské vládě. Ukrajinci v té době řešili spoustu jiných problémů, protože právě probíhal převrat proti proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Rebelii se posléze říkalo Euromajdan.

Girkin, který v této době vystupoval pod jménem Igor Strelkov, se následně v mžiku objevil v Doněcku, kde se dostal do čela povstání proti nové ukrajinské administrativě. A to navzdory tomu, že není Ukrajincem, s regionem doposud neměl nic společného a do roku 2013 měl sloužit v ruské tajné službě FSB. Odhaduje se však, že v ní působil i v této době.

Dostaveníčko s Duginem

Osudový moment nastal 17. července 2014. Tehdy totiž raketa nad doněckou vesnicí Hrabove zasáhla civilní letadlo společnosti Malaysia Airlines. Let s číslem 17, který původně letěl z nizozemského Amsterdamu a měl namířeno do Kuala Lumpur v Malajsii, následně havaroval a všech 298 lidí na palubě zahynulo.

Rusové se separatisty na jedné straně, a Ukrajinci na druhé, se ze sestřelení letounu vzájemně obviňovali. Až mezinárodní tým po čase odhalil, že byl stroj zasažen raketou ze systému BUK, který se nacházel na území separatistů. Tam byl přemístěn z Ruska, kam se následně měl i vrátit.

Girkin se tak okamžitě dostal do hledáčku médií celého světa a byl označován za muže, který stál za sestřelením civilního letu. O necelý měsíc později překvapila ruská média zprávou, že Girkin byl „vážně zraněn“. Dne 14. srpna, tedy den po svém zranění, měl „na vlastní žádost rezignovat“. Krátce nato se ovšem dostaly do médií fotografie, kde bylo vidět, jak se zcela zdráv pohybuje po Rusku. Mimo jiné se už zkraje září objevil na ostrově Valaam. Fotograf ho tam zachytil s Alexandrem Duginem, ruským ideologem, který tuto neděli jen těsně unikl atentátu. Při explozi vozu však zemřela jeho dcera.

Kritik ruského vedení války

Bývalý lídr doněckých separatistů se v nadcházejících letech občas připomněl prohlášením, ve kterém zkritizoval Kyjev a podpořil proruské separatisty na Donbasu. V uplynulých měsících se ovšem stal kritikem ruské ofenzivy na Ukrajině. Ne že by s válkou nesouhlasil, ale vadilo mu, jak ruské velení své síly vede.

„Odpovězme si. Může nadřazenost ruských leteckých sil, i co se týče těžké techniky, garantovat vítězství nad nepřítelem, který zná naše ofenzivní plány, je připraven k obraně a má vysokou morálku? Má odpověď je – ne, žádná garance není,“ uvedl bývalý lídr doněckých separatistů už v dubnu s tím, že Rusové na Ukrajině „doslova krvácí“.

Postupem času volil čím dál tvrdší slova, jimiž kritizoval ruské velitele, a to i na nejvyšší úrovni. Například ministr obrany Sergej Šojgu se podle Girkina chová až „vlastizrádně“. „Viním Sergeje Šojgua minimálně z hrubé nedbalosti. Nemám pozici na to obvinit ho ze zrady, ale u něj bych ji předpokládal,“ prohlásil před časem Girkin.

Ještě v květnu navíc pronesl, že Rusko za současného stavu nemůže doufat ve vítězství. Jednu cestu by ale přece jen viděl, a sice v kompletní mobilizaci Rusů, pokud by se ruská ekonomická politika přeměnila na válečnou. Mimo jiné také hlásá, že Kreml by už neměl o invazi mluvit jako o „speciální vojenské operaci“, ale naplno uvést, že jde o válku.

Tagy:
válka invaze propaganda Ukrajina Krym Rusko Donbas Moskevský Kreml ruská invaze na Ukrajinu Krymská krize Igor Girkin