Staré ruské helmy, kusy raket i vojenské hodnosti. Češi draží válečné úlovky z Ukrajiny

Ruský polní batoh s malou lékárničkou

Válka na Ukrajině (22.8.2022 12.00)

Kusy ruských raket, polní batoh se špatně vybavenou lékárničkou nebo celý vojenský set včetně helmy a balistické vesty. Díky četným výjezdům na Ukrajinu a kontaktům s vojáky se čeští humanitární dobrovolníci dostali k raritním válečným „úlovkům“ přímo z bojové fronty. Na aukčním portálu je nyní nabízejí sběratelům – k mání jsou i zbytky zařízení nesoucího zakázanou kazetovou munici nebo archaická hasičská helma. Získané peníze mají jít na další humanitární výjezdy a aktivity, uvedli pro redakci CNN Prima NEWS zástupci organizace Mise Ukrajina.

Na aukčním portálu Aukro se celkem objevilo přes deset položek, které si čeští dobrovolníci přivezli z Ukrajiny. Cena některých předmětů, jako jsou válečné pohlednice, začíná na pouhé stokoruně. Za nejdražší „kořist“ ale sběratelé zaplatí i několik desítek tisíc korun.

„Jedná se o věci, které nám předávají vojenské kontakty napříč frontovou linií. Kromě českých bojovníků spolupracujeme také s tankovými a mechanizovanými divizemi bojujícími ve Slavjansku a Bachmutu. Právě od nich máme tyto věci k dispozici. Vyzvednutí probíhá nejčastěji v prvním větším městě od fronty,“ popsal za organizaci Mise Ukrajina dobrovolník Marek Wiesner, jak se mu dostala do rukou kuriózní ruská vojenská výbava.

Podotkl, že bez dlouhodobé humanitární spolupráce s bojovníky by neexistovalo příliš možností, jak získat podobné válečné „artefakty“. I vojáci si mnohdy nechají nalezenou výstroj či kusy výzbroje, aby je mohli později sami prodat. Jakmile se jedná o samostatné kusy kovu a nesmrtící vojenské výzbroje, jejich přeprava po Evropské unii je legální. Pro transport vojenského materiálu nicméně platí přísná pravidla.

„Situace je jiná, pokud by člověk převážel všechny součásti útočné vojenské techniky. Například použitou kazetovou munici. I přes to, že je již vybuchlá a nepředstavuje žádnou hrozbu, stále je brána jako vojenský materiál a výsledná přeshraniční manipulace je řízena zákonem o zahraničním obchodu s vojenským materiálem. To ale není náš případ,“ upřesnil pro redakci CNN Prima NEWS.

Archaické helmy i lékárničky s jediným obvazem

V pestrém výčtu vojenské výbavy a ukrajinských pohlednic vyčnívá především hasičská helma. Už na první pohled je znát, že jde o poměrně zastaralý kus výstroje, podle organizace Mise Ukrajina se podobné helmy nosily už za první světové války.

„Helma nám byla předána jako velká bizarnost ruského přístupu k válčení. Tady se dá jen těžko dopídit, jaký byl vlastně impuls k tomu, aby někdo tohle vůbec měl na hlavě v boji. Jediné, co nás napadlo, je, že Rusové mají sice dostatečné vybavení pro svou profesionální armádu, ale menší zajištění pak poskytují čerstvým brancům,“ pokračoval humanitární dobrovolník.

„Podvýbavu“ některých ruských vojáků dále ilustruje i obsah polního batohu, který se rovněž objevil v aukci. „Součástí je také lékárnička, pokud se to tak dá nazvat. V tomto případě ruský voják dostal na cestu frontou jeden jediný obvaz a návod, jak jej použít. Těžko si dovedeme představit, jak s tím má naložit v případě tepenného krvácení,“ přiblížil další dražební položku Wiesner.

Aukcí může být v budoucnu více

Větší část peněz z dražby půjde především na dopravu humanitární pomoci na Ukrajinu. Organizace má na kontě řadu výjezdů, v rámci kterých přepravovala zásoby, zdravotnické potřeby i drony bojovníkům na frontě i civilistům. Zároveň cestou zpět do České republiky odvezla stovky žen, dětí a seniorů mimo nebezpečí.

Projekt Mise Ukrajina

Prakticky od začátku války se čeští dobrovolníci z Mise Ukrajina snaží zapojit do dobročinných aktivit. Náklady na převoz ukrajinských uprchlíků a potřebného humanitárního i vojenského materiálu Češi financují skrze vlastní sbírky. Více informací o projektu, podrobnosti o dosavadních aktivitách a číslo transparentního účtu najdete na webu miseukrajina.cz či na Facebooku, Instagramu a Twitteru organizace.

„Doposud jsme vozidla pronajímali a kromě vysokých nákladů to též přinášelo i organizační problémy. S vlastní dopravou jsme schopni rychleji reagovat na patřičné žádosti o pomoc, obstarávat častěji ve větším množství humanitární pomoc a také obnovit některé domácí humanitární projekty,“ poodhalil dobrovolník záměr ohledně dražby ruské výbavy a ukrajinských pohlednic.

Třetina finančních prostředků z úspěšné aukce pak půjde na provozní výdaje organizace Mise Ukrajina, například propagaci příspěvků na sociálních sítích, zajištění základních potřeb dobrovolníků na cestě Ukrajinou nebo veškeré náklady spojené s českou administrativou. „Máme více finančních výdajů než ty, které jsou na transparentním účtu. Protože volné rezervy jsou již vyčerpány, je pro nás nyní už nutné část peněz využít i pro tyto běžné výdaje,“ vysvětlil redakci Wiesner.

Zároveň nevyloučil, že se v budoucnu objeví další podobné dražby ruské a ukrajinské výbavy či kusů bezpečně zneškodněné vojenské techniky. Některé předměty mají již dobrovolníci domluvené. „Zda na nás počkají, než dorazíme, je věc druhá. Také se chceme zaměřit na humanitární prodej i některých méně militantních věcí – jako například tematického oblečení nebo různých suvenýrů,“ sdělil na závěr s tím, že se pro tyto plány formuje i nový web organizace Mise Ukrajina.

Tagy: