Za využití toalety nemusíte vždycky platit. Hledejte samolepky „vstřícné místo“

Na malou? Na velkou?

Někdy je to místo, které přejdeme bez povšimnutí, jindy spása, již hledáme s vypětím posledních sil – veřejná toaleta. Odskočit si ale něco stojí, pokud nenarazíte na takzvané vstřícné místo. Dobrá zpráva je, že takto označených provozoven přibývá.

Říká se, že když musíš, tak musíš. Jenomže ani takové malé odskočení na toaletu ve velkých městech není nic snadného. Tedy alespoň do té doby, než najdete vstřícné místo se samolepkou. Ta totiž označuje prostor, kam si můžete v případě potřeby odskočit zadarmo. „Nemáme potřebu si za to říkat o peníze, protože je to normální potřeba,“ vysvětlila zaměstnankyně kavárny Anežka Knapková.

„Pro provozovatele je to taková zároveň reklama a zvyšuje to jejich renomé,“ dodal autor projektu a předseda spolku Probuďte Nusle Petr Štádler.

Nápad samolepek označujících takzvané vstřícné místo ale neznamená jen spásnou toaletu zdarma. „WC zdarma, možnost natočit si vodu zdarma nebo uklidit si před vlastní provozovnou,“ řekl Štádler.

Kavárny, restaurace, knihovny

Novinkou se v pražských Nuslích začínají označovat nejen kavárny nebo restaurace, ale i další veřejná místa. Třeba knihovny. „Jsou někteří lidé, kteří právě potřebují a bojí se zeptat. Tohle jim řekne, že se mohou zastavit a odskočit si anebo se napít,“ uvedla vedoucí knihovny Jizerka Lenka Nehasilová.

Naproti tomu za použití klasické veřejné toalety už něco zaplatíte. Naštěstí například na Václavském náměstí ve speciálních tubusech je to pět korun a na vykonání potřeby máte dokonce celých 15 minut. Jen o kousek dál v metru máte času ještě více, cena je ale 10 korun.

Drahé hlavní nádraží

Pokud jde o nejvyšší cenu, k vítězům patří veřejné záchody na hlavním nádraží. Za jednu návštěvu provozovateli dáte 20 korun. „Cena toalet na pražském hlavním nádraží odpovídá významu stanice a odvíjí se také od nákladů spojených s provozováním těchto toalet. Pokud by cena byla nižší nebo nebyla žádná, na těchto místech by se zdržovali nepřizpůsobivé osoby,“ tvrdí tisková mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Zatímco v Praze se 20 korun platí jen na některých místech, v takových Karlových Varech jde o běžnou cenu. Tam vám naštěstí alespoň rozmění.

Tagy: