V rakouském hlavním městě se ve velkém rozšířil zákeřný podvod na řidiče. Majitelé volně dostupných soukromých parkovišť vybírají pokutu v přepočtu deset tisíc korun za pouhé otočení či krátké zastavení. Našli totiž skulinku v zákoně a teď toho zneužívají. Může se něco podobného stát také v Česku?
Muž se krátce zastavil na soukromém parkovišti ve Vídni, aby nechal vystoupit svou dceru. V tu chvíli ho zaznamenal kamerový systém a krátce na to dostal dopis od vídeňské advokátní kanceláře. V něm se psalo, že své auto zaparkoval na soukromém parkovišti, a proto nyní musí zaplatit 395 eur, tedy 10 tisíc korun za narušení vlastnictví, líčí zkušenosti tamních obyvatel portál Heute.at.
ČTĚTE TAKÉ: Policisté si oblíbili jednu značku. Řidiči totiž často nevědí, jak rychle za ní mohou jet
Čísla, která rakouský web bojující proti tomuto podvodu odhalil, jen dokazují, jak rychle se šíří. Od roku 2013 do roku 2023 se počet žalob zvýšil o téměř 75 procent – ze 1 657 na 2 869. Většina řidičů navíc raději zaplatí, než aby museli hradit soudní výlohy dosahující mnohdy až 700 eur (17 727 Kč).
Podle dostupných informací je aktuálně ve Vídni více než deset takovýchto podvodných parkovišť, které nejsou nijak chráněny závorami nebo alespoň jasně vyznačeny. Každopádně jediné, co můžete v případě žaloby dělat, je se odvolat a následně uspět v soudním řízení. Podvodníci však našli skulinku v zákoně, takže jim není lehké oponovat.
Podle soudce Corneliuse Riedla se vždy posuzuje případ od případu, zda došlo k narušení majetku: „Pár sekund během otáčení nebo vysazování někoho z auta pravděpodobně nebude vnímáno jako porušení zákona o vlastnictví, ale pokud zde své auto necháte zaparkované a odejdete, už to lze považovat za neoprávněný vstup.“
V tuzemsku to mají podvodníci těžší
Otázkou je, zda by se podobné praktiky mohly objevit také v Česku. Jisté je, že pokud byste se s něčím podobným setkali, tuzemská policie vám s tímto problémem nepomůže. „Podmínky vjezdu na placená parkoviště nejsou problematikou, kterou by primárně řešila policie. V obecné rovině je vždy možné se v případě sporu obrátit na dohledový orgán, pod který tento způsob podnikání spadá, a také na soud, který může spor rozhodnout,“ říká tiskový mluvčí policie David Schön.
Podle tiskového mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelky by v Česku podobní podvodníci neuspěli. „Jedná se o širokou problematiku zasahující i do soukromého práva, takže ve zkratce lze říci, že z pohledu ministerstva dopravy a dopravní legislativy takový postup možný není,“ zdůrazňuje.
„Pokud vezmeme v potaz zákon č. 361/2000 Sb., konkrétně působnost zakotvenou v jeho § 124, o soukromých osobách, které by mohly řešit přestupky, zde není ani zmínka. V ČR tedy přestupky soukromé osoby řešit nemohou. Navíc, tento zákon se vztahuje k pozemním komunikacím, musí tedy být jasné, zda se jedná či nejedná o pozemní komunikaci, nemluvě o tom, že nikdo si nemůže stanovovat pravidla jen tak, respektive si označovat místo dopravními značkami jak se mu zlíbí,“ dodává.
Každopádně pokud máte namířeno do sousedního Rakouska, buďte obezřetní, ať se nenachytáte.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Tma je pro řidiče jedním z nejhorších rizik. Na co bychom měli na cestách dávat pozor?