Policie obvinila z milionového podvodu okresního soudce. Hrozí mu deset let vězení

Ilustrační foto

Policie obvinila okresního soudce z podvodu

Policie obvinila okresního soudce a další dva lidi ze spáchání podvodu se škodou zhruba 1,5 milionu korun. Soudce navíc čelí stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby. Informaci v pondělí uvedl v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Podle serveru Česká justice je obviněným soudcem Milan Závurka z Okresního soudu v Kutné Hoře. Ibehej to ovšem odmítl potvrdit. Totožnost soudce nebo jeho působiště nesdělilo ani ministerstvo spravedlnosti. „Kolegové si samozřejmě od Policie České republiky vyžádali další podklady. S ohledem na vážnost vznesených obvinění bude paní ministryně vážně uvažovat o dočasném zproštění výkonu funkce soudce,“ sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Z registru justičních činitelů vyplývá, že Závurka působí jako soudce od roku 1991. Rejstřík dále uvádí, že byl členem KSČ a že se věnuje civilnímu soudnictví.

Podle kriminalistů soudce pomáhal hlavnímu pachateli podvodu tím, že pod hlavičkou soudu vydával nepravdivá potvrzení svědčící o existenci pachatelova majetku. „Poškození pak byli i na základě těchto potvrzení ochotni půjčovat hlavnímu pachateli finanční částky v řádech statisíců korun s mylnou vidinou návratnosti vložených prostředků,“ uvedl mluvčí.

Policie zadržela tři podezřelé ráno 7. září, o den později proti nim zahájila trestní stíhání. Údajného hlavního pachatele vzal soud do vazby.

V případě prokázání viny hrozí soudci tři až deset let vězení, zbývajícím obviněným pak dva až osm let odnětí svobody.

Tagy:
policie vězení podvod krimi Policie peníze KSČ škoda soudce Národní centrála proti organizovanému zločinu Policie České republiky Ministerstvo spravedlnosti České republiky Okresní soud v Kutné Hoře