Za Zemana se omlouvá ministerstvo, Bartík se musí prezidentovi omluvit sám

Prezident Miloš Zeman. Foto: DAN MATERNA / MAFRA / Profimedia

Ministerstvo financí se omluvilo za výrok Zemana

Ministerstvo financí se omluvilo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho exporadci Zdeňku Šarapatkovi. Omluvu zveřejnilo na webu a ve středu ji Šarapatkovi poslalo. Jde o tři roky starý výrok hlavy státu. V televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost, ten ale z Úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel po dohodě. Ve stejný den rozhodl Městský soud v Brně, že Zemanovi se za výrok o prezidentově údajné rakovině musí omluvit bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík.

Doslova zněl Zemanův výrok o bývalém poradci takto: „Zdeněk Šarapatka je člověk, který kdysi pracoval, teď nevím, jestli v Lidovém domě, nebo na Úřadu vlády, už je to hrozně dávno, ale vím, že jsem ho vyhodil pro neschopnost.“

Nyní se omlouvá ministerstvo financí, protože hlavu státu přímo zažalovat nelze. „PaedDr. Zdeněk Šarapatka, Ph.D., nebyl Úřadem vlády České republiky vyhozen pro neschopnost, neboť jeho pracovní poměr byl v daném případě rozvázán dne 9. 10. 2000 dohodou uzavřenou mezi PaedDr. Zdeňkem Šarapatkou, Ph.D., a Úřadem vlády České republiky, a to z iniciativy PaedDr. Zdeňka Šarapatky, Ph.D. Česká republika se za tento dehonestující výrok omlouvá,“ uvedl v omluvě resort financí.

Šarapatka na svém twitterovém účtu k rozhodnutí soudu napsal, že „stát se omluvil za lháře, který se za něj zbaběle schovává“. Kromě toho se pozastavil nad tím, že omluvu mu píše tiskový mluvčí resortu, nikoliv ministryně financí. „Detail, že nepíše ministryně, ale subalterní úředník, je úsměvným vzkazem ‚jsme s tebou, Miloši’,“ doplnil Šarapatka.

Pardon nařídil loni v květnu Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt letos v únoru potvrdil Městský soud v Praze. Nejvyšší soud pak odmítl dovolání ministerstva financí, které žalobě Šarapatky, dnes člena Rady České televize, čelilo.

V obdobném sporu je stát s vnučkou novináře Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou. Zeman opakovaně označil Peroutku za autora článku „Hitler je gentleman“, takový text ale podle všeho vůbec neexistuje.

Obvodní soud pro Prahu 1 loni v říjnu nepravomocně rozhodl, že veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem. Pražský městský soud ale následně částečně vyhověl odvolání Kaslové a rozhodl, že se ministerstvo financí má omluvit za to, že Zeman opakovaně označil Peroutku za autora údajného článku. Spor je nyní u Nejvyššího soudu, který dosud nerozhodl. Dovolání podala Kaslová i ministerstvo financí.

Omluvy Zemanovi už soudy v minulosti nařídily

Zeman už dříve čelil žalobám kvůli svým výrokům. Například v roce 2007 rozhodl soud o tom, že se musí omluvit novináři Ivanu Brezinovi za výrok, že psal za úplatu články podporující dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V roce 2000, téměř tři roky po soudním rozhodnutí, se Zeman omluvil někdejšímu spolustraníkovi Jozefu Wagnerovi za prohlášení, že ho po vyloučení z ČSSD nechtěli přijmout ani komunističtí poslanci.

V červnu 2000 zveřejnil Zeman na příkaz soudu v televizi Nova omluvu místopředsedovi ODS Miroslavu Mackovi. Prohlásil o něm nepravdivě, že zprivatizoval v roce 1992 Knižní velkoobchod díky intervenci některých politických činitelů a privatizaci označil za „jednoznačné tunelování“.

Další omluvu nařídil brněnský městský soud

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta na Facebooku napsal, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Prezidentská kancelář v žalobě na ochranu osobnosti požadovala po Bartíkovi omluvu a pět milionů korun. Městský soud v Brně nakonec rozhodl, že se Bartík musí omluvit, zaplatit 250 tisíc korun a uhradit náklady řízení. Podle soudu Bartík zveřejnil nepravdivé informace.

Soudce Radek Malenovský uvedl, že Bartík musí do tří dnů zaslat Zemanovi doporučený dopis ve znění, že se omlouvá Zemanovi za újmu na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí způsobenou tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace.

„Žalovaný je povinen žalobci zaplatit 250 tisíc korun do 15 dnů od právní moci rozsudku,“ řekl Malenovský. Kromě toho musí Bartík zaplatit náklady řízení.

Tagy: