CNN odhaluje brutální realitu chaosu na Haiti
Značná část haitské státní struktury se již sesypala. Zločinecké gangy, jež postupně přejímají kontrolu nad karibskou zemí, ovládají soudy a nechávají brány věznic dokořán. Temnou realitu obyvatel hlavního města Port-au-Prince odhalují reportéři CNN. Policie má svých problémů dost, takže místním často nezbývá, než se bránit proti výpadům gangsterů vlastníma rukama. Je to zabít, nebo být zabit, popsal situaci jeden z rezidentů.
Haitská policie je nejspíše jediným státním orgánem, který ještě stále funguje v plném provozu. Sbory však trápí nedostatek výbavy. Navíc jsou čím dál více přetíženi nejrůznějšími oznámeními, které souvisí s útoky zločineckého syndikátu, shrnuje web CNN.
K TÉMATU: Chaos na Haiti: Místní statečně válčí s gangy, formují domobrany a vykonávají lidové soudy
Přestřelky mezi muži zákona a zločinci jsou na denním pořádku, a to zvláště v Port-au-Prince, kterým se napříč ozývají výstřely. Policejní jednotky se pokoušejí gangy zatlačit zpět. Hranice mezi oblastmi ovládanými zločinci a státním orgánem jsou však nestálé.
„Jsme ochotni bojovat a zachránit svou zemi,“ sdělil Garry Jean Baptiste z úřadu Haitské národní policie. „Schází nám však vedení a naše výbava je v katastrofálním stavu. Nutně potřebujeme leteckou i námořní podporu,“ dodal. Jenže mezinárodní plán pro podobnou pomoc je v nedohlednu.
Morálka mezi členy sborů je navíc nízká. Neprůstřelnými vestami je vybaveno pouze 30 až 40 procent policistů, kteří musí bojovat s členy gangů. Všechny naděje jsou tak upnuty ke Keni, s níž jednal i bývalý premiér Ariel Henry. Odstoupení politika, k němuž došlo minulý týden, bylo jedním z hlavních požadavků zločinců.
Očekává se, že pomoc mezinárodních vojenských posil by mohla zaštítit právě africká země ve spolupráci s Jamajkou, Barbadosem, Čadem a dalšími. Leslie Voltaire, který se uchází o post v dočasné vládě, dokonce připustil, že by další vedení země mohlo navrhnout oslovit soukromé bezpečnostní organizace.
Spravedlnost v rukách obyvatel
Místním tak často nezbývá nic jiného, než se před gangy bránit vším, co mají po ruce. Není nijak neobvyklé, že policejní auta projíždějí kolem mrtvých, ohořelých těl u vozovky, ale nijak nezasahují, jelikož mají na práci jiné případy.
Přímo do ulic metropole, jež se zmítá v chaosu, se vydal i reportér CNN David Culver. Skupina místních mu sdělila, že se ve více než padesáti lidech vydali hledat na vlastní pěst ty, kteří terorizují jejich sousedství.
VIDEO: Odborník na Latinskou Ameriku František Kalenda hovořil o možné občanské válce na Haiti
Při vykonávání vlastní spravedlnosti obklíčili muže, jehož identitu neznali, a zabili jej. „Přijdou a střelbou se nás snaží zastrašit, abychom opustili své domovy. Nenecháme je, aby nás jen tak zavraždili. Musí zemřít,“ prohlásil jeden z rezidentů Caber Jean.
V ulici tak podle něj platí jednoduché, leč brutální pravidlo: Zabij, nebo budeš zabit. Policisté takové chování neschvalují, ale vzhledem ke svému vytížení nejsou s to složitou situaci řešit.
Lidé prchající před řáděním gangů hledají azyl i v budovách, které dříve patřily vládě. Zoufale hledají jídlo, vodu a střechu nad hlavou. Jeden z takových objektů si jako útočiště vybralo na 1 500 obyvatel metropole. Mezi nimi je mnoho dětí. Mnoho lidí také čeká v hodinových frontách, aby obdrželi vízum pro vycestování ze země.
Gangy se snaží operovat především v bohatších oblastech. „Snaží se působit jako parta Robinů Hoodů, ale jsou to jen zloději a zločinci,“ shrnul jeden z obyvatel, který se stal obětí jejich přepadení.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: K útoku v Moskvě se přihlásil Islámský stát