IT oblast — směr, jímž se ve své kariéře rozhodli ubrat už mnozí. Vyplatil se jim krok do neznáma a co odvážné nováčky v oboru čeká? O tom se v pořadu ITN ONAIR rozpovídal spoluzakladatel největší české IT akademie ITnetwork, David Jančík. Jak říká, pro odstartování úspěšné pracovní dráhy IT specialisty není třeba žádné zvláštní vybavení, je ovšem nutné znát alespoň základy práce na počítači či anglického jazyka. Rekvalifikační kurzy trvají od čtyř do šesti měsíců, kdo jimi projde, má velkou šanci na solidní uplatnění v oboru, který má podle Davida Jančíka mimořádně slibnou budoucnost.
Zní to docela jednoduše — stačí absolvovat rekvalifikační kurz a můžete mít práci snů, která vás nejen bude bavit, ale navíc vám i slušně vydělá. Je to ale ve skutečnosti takhle snadné?
Šance na změnu — s prací i bez ní
Jako všechno, co za něco stojí, i v případě, že chce člověk nastartovat svoji kariéru směrem k IT, je třeba dostatek sil a odhodlání. Je ale zapotřebí také říct, že podmínky k absolvování rekvalifikačních kurzů jsou v současnosti dost příznivé. „IT je dlouhodobě lukrativní obor s velkým potenciálem do budoucna. Bývá volbou nezaměstnaných, kteří práci hledají, ale i lidí, kteří zaměstnaní jsou, ale nejsou spokojení, poohlíží se po změně profese,“ vysvětluje v pořadu ITN ONAIR spoluzakladatel společnosti ITnetwork, David Jančík.
A dodává, že většina absolventů kurzů si poměrně rychle najde uplatnění na trhu práce. „Je to krásně vidět na příbězích, které o našich studentech publikujeme. Máme k tomu sekci na hlavní stránce, protože nám to dělá radost. Spousta z nich si ji najde dokonce už v průběhu studia, což je skvělá zpráva.“
Při svém tvrzení se David Jančík opírá o přesná fakta. „Sledovali jsme naše absolventy kurzu Basic, kteří při hledání práce oslovili alespoň tři firmy týdně a práci zpravidla našli. My jsme dále reagovali navazujícím kurzem Pro, kde je více praxe a v rámci kurzu budoucí práci pro absolventy vyloženě garantujeme, protože procento uplatnění je zde opravdu vysoké.“
Motivací pro zájemce může být i fakt, že vybrané kurzy společnosti ITnetwork jsou hrazené státem.
„Úředníci si samozřejmě uvědomují, že poptávky po IT je pořád strašně moc a snaží se na to reagovat. Takže se lze rekvalifikovat, i když nějaké zaměstnání vykonávám a není třeba z něho odcházet do nezaměstnanosti,“ říká David Jančík.
ČTĚTE TAKÉ: Kurz, který pomůže i ke statisícovým výdělkům každý měsíc? IT rekvalifikace
Být IT specialistou není nedosažitelný sen
A jaká je startovací pozice, kterou musí zájemci o rekvalifikaci splňovat? „Pro kurz Basic stačí dokončené základní vzdělání a ke kurzu Pro je potřeba mít maturitu nebo výuční list,“ doplňuje dále zástupce jedné z nejvyhledávanějších IT rekvalifikačních akademií u nás. A pokračuje: „Počítáme určitě se základní obsluhou počítače. Pokročilé věci, jako je práce s programy, které jsou potřeba k vývoji, se naučí v kurzu, stačí základní zkušenosti s počítačem. Měli byste být schopní používat internetový prohlížeč k dohledání řešení, abyste byli samostatní. Měli byste být schopní na základní úrovni ovládat operační systém, abyste zvládli nainstalovat software, se kterým potřebujete pracovat, případně dosahovat nějaké knihovny, které jsou pro vývoj potřeba,“ vyjmenovává základní nároky zkušený IT specialista.
A jak dále upozorňuje, nespornou výhodou je schopnost domluvit se anglicky.
„Je dobrým zvykem psát i komentáře, proměnné, názvy metod, tříd apod anglicky.. Nicméně není potřeba umět plynule anglicky, ale určitě je to velkou výhodou, protože když člověk hledá odpovědi na otázky, tak to najde většinou v tomto jazyce. Ale v dnešní době překladačů se dá fungovat i v češtině.“
Protože rekvalifikační kurzy ITnetwork jsou určené pro nezaměstnané i pracující, jsou podle toho navrhované i samotné lekce. „Snažíme se, aby si člověk nemusel brát dovolenou, ale aby to bylo v jeho časových možnostech. Stačí, když si na to najde hodinku až dvě denně, aby si mohl přečíst online lekce a vypracovat cvičení. A jednou za měsíc je potřeba dojet osobně do Prahy do učebny, kde je celodenní školení. To probíhá buď o víkendu, nebo v týdnu, záleží na možnostech každého uchazeče,“ uvádí David Jančík s tím, že základní kurz Basic trvá čtyři měsíce a kdo se rozhodne pokračovat navazujícím kurzem Pro, musí počítat ještě se dvěma měsíci navrch.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Práce z domu i robot pomocník. Lepší svět díky AI máme už teď. Ale zůstaňme lidmi
Komplexní příprava během pár měsíců
Během půl roku se tak absolventi naučí všechnu potřebnou teorii i praxi. „Kurz Basic probíhá formou praktických cvičení. Snažíme se za každou lekcí si dovednosti ověřit, jak teoreticky, tak i prakticky. Máme cvičení, kde studenti programují vlastní programy a je tam nějaký menší projekt. A kurz Pro je hodně o praxi, tam jsou vyloženě group codingy v menších skupinkách s lektorem, jsou tam individuální konzultace a práce na full stack projektu, kterým se potom absolventi prezentují i při žádosti o zaměstnání,“ vykládá David Jančík. A co říká, rovnou překládá pro laiky: „To znamená, že umí programovat jak serverovou část (kde běží aplikace), tak klientskou část (co uživatel vidí na svém počítači nebo mobilním zařízení). Takový programátor má tedy znalosti napříč různými technologiemi a vrstvami aplikace. Kombinuje front-end, back-end a databáze.“
Uchazeči o účast v rekvalifikačních kurzech se obvykle ptají na potřebné vybavení. David Jančík ale všechny potenciální absolventy uklidňuje. „Není potřeba extrémní výpočetní výkon, představte si to tak, že děláte s textovým editorem, takže stačí základní počítač,“ ujišťuje. „Neměl by se vám sekat prohlížeč, když si otevřete sociální síť nebo děláte základní úkony. Pokud vám počítač bez problémů stíhá, tak byste neměli mít žádný problém.“
Jedním z hlavních důvodů, proč zájem o práci v IT oboru neustále stoupá, je nejen dostatek pracovních míst, ale především více než slušné ohodnocení. Dá se předem odhadnout, která konkrétní specializace člověka nejrychleji dostane k maximálnímu možnému výdělku? Dozvíte se to ve třetím díle pořadu ITN ONAIR se spoluzakladatelem Davidem Jančíkem, který o možnostech IT nepochybuje. „Dneska je IT hodně na vzestupu a i díky firemním benefitům je ten obor velmi sexy, má před sebou slibnou budoucnost a neustále je na vzestupu.“
Co mám udělat pro novou kariéru v IT?
Vyplňte dotazník níže. Svým dotazem se k ničemu nezavazujete. My vám pošleme veškeré potřebné informace a zda uděláte další krok k lepší práci a finanční svobodě, tak to pak už bude pouze na vás.