Ředitel polského skiareálu (Zdroj: CNN Prima NEWS)
Češi vzali útokem polské sjezdovky. Na rozdíl od Česka u našich severních sousedů skiareály od minulého víkendu jedou naplno a Polsko navíc své hranice ponechává otevřené. Zajeli jsme se na vlastní oči podívat, jak to v praxi v jednom z polských středisek vypadá.
Ve dvou vyrážíme do skiareálu v lázeňském městečku Swieradów Zdrój. Je to nejzápadnější polský skiareál, z Liberce sem dojedete za tři čtvrtě hodiny. Hranice je bez kontrol, vlastním autem můžete do Polska na 12 hodin bez testu.
Přijíždíme krátce před devátou, za chvíli už by se měla rozjet kabinková lanovka. Hlavní parkoviště není zaplněné ani z poloviny. Vypadá to, že si přivstali hlavně Češi, protože skoro každé druhé auto má českou poznávací značku. Fronty u kas jsou minimální, skipas lze koupit i v automatu. Ceny jsou mírné, za celodenní lyžování dospělý zaplatí 110 zlotých, což je zhruba 660 korun.
U kabinkové lanovky nečekáme ani minutu, přicházíme a nasedáme. Spolu s námi jedou další dva polští lyžaři. My máme respirátory, oni pouze nákrčník přes pusu a nos. Kabinka má v horní části otevřené okénka. Míříme na vrchol hory Stog Izerski do výšky 1 107 metrů. Je to polská strana Jizerských hor, vrchol českého Smrku je odsud jen pár stovek metrů.
Sjezdovka má dva a půl kilometru a není příliš náročná, v Česku by zřejmě byla označená jako modrá. Svah máme skoro pro sebe, svítí slunce a užíváme si luxusní výhled do okolí.
Žádné rozestupy, žádné respirátory
Než sjedeme dolů, vytváří se u lanovky fronta. Posouváme se ale jen pár minut. Lidé mají lyže a snowboardy sundané, takže se na sebe lepí. Rozestupy, k nimž nabádají cedule, nedodržuje nikdo. Vlekař u turniketu pouze sem tam napomíná lyžeře bez roušek, aby si ústa o nos zakryli. Při třetí jízdě se to opakuje, fronta se prodlužuje a zahušťuje. Zakryté dýchací otvory aspoň symbolicky má odhadem tak 80 procent lidí, respirátory máme jen my dva.
Chvilku před dvanáctou už to vzdáváme, nastává totiž příliv aut do střediska a mačkat se nám nechce, i když na samotném svahu tlačenice není. Zážitek z lyžování si letos můžeme odškrtnout. Jako zkušenost to stačilo. Podle zkušeností Čechů, kteří už vyzkoušeli více polských středisek, to vypadá všude obdobně, a to tak, že odpoledne už bývá přelidněno.
Celodenní lyžování v Polsku je tak ideální pouze pro očkovaného zdravotníka, případně pro někoho, kdo covid čerstvě prodělal nebo na něj nevěří. Pokud trpíte sociální fobií, ani to nezkoušejte.
Otázkou zůstává, jak dlouho ještě bude možné takto v Polsku lyžovat. Tamní vláda už naznačuje, že se jí nával lidí ve střediscích nelíbí, a nevylučuje, že vleky opět zastaví. Podle ředitele areálu Swieradów Zdrój Jakuba Sojky by si čeští lyžaři měli pospíšit, pokud si chtějí své vybavení ještě letos provětrat. „Myslím, že budeme mít otevřeno do konce února, co bude v březnu, nikdo netuší,“ doplňuje.