Žádost o vstup do NATO podepsána. Švédsko ji ve středu doručí spolu s Finskem

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová podepsala žádost země o vstup do NATO.

Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová a později i její finský kolega Pekka Haavisto v úterý podepsali žádosti svých zemí o vstup do Severoatlantické aliance. Finský parlament předtím ve stejný den drtivou většinou hlasů schválil návrh, aby se země ucházela o členství v alianci. Švédský parlament obdobný postoj zaujal v pondělí. Příslušné dokumenty zástupci obou skandinávských zemí předají v bruselském ústředí NATO ve středu, řekla ve Stockholmu švédská premiérka Magdalena Anderssonová na tiskové konferenci s finským prezidentem Saulim Niinistöem.

„Švédsko a Finsko se dohodly, že společně absolvují celý proces a že zítra (ve středu) podáme přihlášky (do NATO),“ řekla Anderssonová.

Lindeová označila podpis žádosti za významný, osudový okamžik. „Udělali jsme to, co je podle mého názoru pro Švédsko nejlepší,“ prohlásila ministryně před fotografy ve své kanceláři.

Ve finském parlamentu se pro podání žádosti o vstup vyslovilo 188 poslanců, osm hlasovalo proti, nikdo se nezdržel.

Švédsko si léta zakládalo na neutralitě, kvůli letošní ruské invazi na Ukrajinu ale během pár měsíců svůj postoj přehodnotilo. Do NATO ze stejného důvodu směřuje i sousední Finsko, které s Ruskem sdílí více než 1 300 kilometrů dlouhou hranici.

Finský ministr zahraničí Pekka Haavisto řekl, že rozhodnutí jeho země požádat o vstup do aliance není důvodem k oslavám, protože „v Evropě je válka“. „Finské členství v NATO nic nezmění na našem základním přesvědčení, že jsme mírumilovná země, která se vždy vší silou bude snažit najít diplomatické řešení každého konfliktu,“ uvedl šéf finské diplomacie.

Finský prezident Niinistö při své úterní návštěvě Švédska vyjádřil přesvědčení, že se podaří dosáhnout dohody s Tureckem, které jako jediná země Severoatlantické aliance má proti rozšíření NATO o dvojici severských zemí námitky. Vstup nových zemí přitom musejí schválit všichni dosavadní členové obranného společenství.

Varování Ruska

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Švédsko a Finsko drží ochrannou ruku nad skupinami, které Ankara považuje za teroristické. Turecko označuje za teroristickou organizaci Stranu kurdských pracujících (PKK) a další skupiny usilující o samostatný Kurdistán.

„Turecko v posledních několika dnech rychle změnilo a přitvrdilo své výroky,“ řekl Niinistö v úterním projevu ke švédskému parlamentu. „Jsem si ale jistý, že prostřednictvím konstruktivního dialogu se nám podaří situaci vyřešit,“ dodal. On i finská premiérka již začlenění Finska do NATO podpořili.

Rusko před následky rozšiřování aliance opakovaně varovalo. Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí řekl, že Moskva by vstup Švédska a Finska do NATO nevnímala jako bezprostřední hrozbu, Rusko by ale muselo reagovat, pokud by Severoatlantická aliance chtěla do těchto zemí rozšiřovat vojenskou infrastrukturu. Stockholm opakovaně sdělil, že na svém území nechce jaderné zbraně ani trvalou základnu aliance.

Tagy: