Nestíháte sledovat aktualizující se nařízení? Nejste sami (zdroj: CNN Prima NEWS)
Tuhle dvě roušky, tuhle respirátor. Jednou zákaz závodních jídelen a podruhé zase jejich povolení. Nařízení vlády proti šíření koronaviru se občas mění tak rychle, že se v nich nevyznají ani sami zákonodárci. Redakce CNN Prima NEWS se jich zeptala v anketě, na odpovědi se můžete podívat ve videu.
První otázka v naší anketě zněla: „Pokud jsou oba snoubenci z Prahy, mohou mít nyní svatbu na Moravě?“ Správná odpověď je: Ne. Podle současných vládních nařízení se svatby mohou konat pouze v okrese, kde má alespoň jeden ze snoubenců trvalé bydliště. Svatby se může účastnit maximálně 15 lidí.
Z oslovených zákonodárců to většina nevěděla. „Podle mě je svatba dostatečně závažný důvod vyjet z okresu. Snoubenci cestují na úřad a vyplní prohlášení, že cestují za úkonem svatby. Ale musí se policii prokázat, za jakým důvodem tam jedou,“ tipoval poslanec hnutí STAN Petr Gazdík.
Když se dozvěděl, že odpověděl špatně, prohlásil s úsměvem: „No, to víte, mě tato otázka nenapadne, neb jsem už 20 let šťastně ženat a neplánuji svatbu v jiném okrese.“
Špatně tipoval i předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Myslím, že svatba je dostatečně závažný důvod. Za mě by to mělo být možné,“ řekl.
Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) přiznal, že ne všechna pravidla zná do detailu. „Přiznám se, že co se týká svateb, podrobnosti nevím. Vždy, když něco potřebuji vědět, musím si pravidla znovu přečíst. Spoustu věcí považuji za absurdní. Jak se ta opatření strašně rychle mění, jeden týden něco platí, něco neplatí, dvě chirurgické roušky přes sebe, to opravdu normální člověk nemůže sledovat,“ zkritizoval vládu Munzar.
Běhání ve městě jen s rouškou
Další z otázek v anketě zněla, jestli člověk musí běhat v obci s rouškou přes ústa a nos. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové člověk roušku v takovém případě mít musí, pokud není profesionální sportovec v době tréninku, soutěže či zápasu.
Ani toto pravidlo poslanci neznají. „Když si půjdu zaběhat, ochranu mít nemusím,“ řekl poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. „Na běhání roušku mít nemusíte,“ konstatovala poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.
Zároveň zdůraznila, že se nediví, že lidé mají v opatřeních zmatek. „Neorientuji se v tom. Komunikace je jedna z nejslabších stránek řízení této krize. Je potřeba v tomto naléhat na vládu, aby komunikovala zřetelněji a jasněji,“ zdůraznila.
„Když si jdu zaběhat, podle platných pravidel musím mít roušku,“ odpověděl správně poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Také on ale přiznal, že se v některých pravidlech ztrácí.
Poslanců jsme se zeptali také na to, zda mohou opustit okres, ve kterém žijí, a jet na svou chatu či chalupu. Podle vládních pravidel je to zakázané. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že pokud lidé chtějí na chalupu, měli by na ní strávit tři týdny lockdownu.
Zákonodárci toto pravidlo většinou znali. „Jet na chalupu v jiném okrese? To si myslím, že není možné,“ odpověděl pirátský poslanec František Navrkal. „Myslím, že na chalupu nemůžu. Je nařízeno zůstávat v okrese, ve které bydlím,“ reagoval senátor Marek Hilšer.
Je dobré zachovat zdravý rozum, radí Vondráček
Naopak téměř nikdo z oslovených zákonodárců neznal odpověď na otázku, kdo nemá nárok na antigenní test zdarma, respektive hrazený ze zdravotního pojištění. Správná odpověď je, že lidé, kteří v posledních 90 dnech prodělali covid a měli pozitivní PCR test.
Redakce se zeptala šéfa Sněmovny a člena vládního ANO Vondráčka, jak se mají lidé v opatřeních vyznat, když nemají jasno ani zákonodárci. Podle Vondráčka není zapotřebí mít to do detailu vše nastudováno. „Je dobré zachovat zdravý rozum a normální přístup. Kdo chce, vždy si najde nějakou nelogičnost,“ řekl Vondráček.
Vláda bude o opatřeních pro další týdny jednat na mimořádné schůzi tento čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se už nechal slyšet, že bude chtít, aby se všechna stávající opatření protáhla až do Velikonoc. Výjimku by možná mohly dostat cesty do přírody v rámci okresu. Nyní se lidé mohou rekreovat pouze v katastru obce, ve které žijí.
Ani běžci si nesmí sundat roušky. Ale vědí to poslanci? Zdroj: Profimedia.cz