reklama

Zamrazilová z rozpočtové rady: Rouškovné pro seniory je neopodstatněné a nadměrné

Vláda ve středu schválila jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši pět tisíc korun. Ti, kteří pobírají starobní, invalidní nebo pozůstalostní penzi, dostanou takzvané rouškovné ke svým důchodům před Vánoci. Stát to vyjde na 15 miliard korun, což se nelíbí opozici ani Národní rozpočtové radě (NRR). Její předsedkyně Eva Zamrazilová, která byla hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, je toho názoru, že jednorázová finanční pomoc důchodcům je předčasná, neopodstatněná a nadměrná. Návrh projednají poslanci 15. září ve Sněmovně.

reklama

Hlavním posláním Národní rozpočtové rady (NRR) je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti. A rozpočtová rada nyní ve své pravidelné čtvrtletní zprávě uvedla, že jednorázová finanční pomoc důchodcům je neopodstatněná.

Podle rady by v současné ekonomické situaci měly být provedeny pouze takové výdaje, které budou co nejvíce povzbuzovat poptávku nebo částečně zmírní negativní dopady krize na příjmy zasažených domácností. Důchodci však toto kritérium nesplňují, protože nebyli krizí ovlivněni.

„V době schvalování navýšení pětisetmiliardového schodku státního rozpočtu šlo o něco jiného. Byla tu větší ekonomická nejistota, neměli jsme údaje ze druhého čtvrtletí. Dnes je máme. Celkový výkon hospodářství podle různých prognóz poklesne mezi 4,5 až 10 procenty. Nejde tedy o katastrofický scénář. Kroky vlády jsou tedy předčasné, neopodstatněné a nadměrné,“ řekla pro CNN Prima NEWS předsedkyně NRR Eva Zamrazilová.

Opozice má výhrady

Většina opozice rouškovné kritizuje a podezírá vládu z uplácení voličů v důchodovém věku. Například předseda ODS Petr Fiala napsal ironicky na Twitter, že na nejbližší schůzi Sněmovny navrhne jednorázový příspěvek milion korun pro každého občana. „Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří,“ dodal.

Miroslav Kalousek (TOP 09) zase poznamenal, že důchodci byli během pandemie jednou ze skupin, která měla jisté příjmy, tudíž nechápe, proč vláda rouškovné vyplácí zrovna jim. „Vnukům, kteří nemají volební právo, se sáhne do kočárků a z toho se půjčí pět tisíc jejich prarodičům, kteří to volební právo mají,“ uvedl dále Kalousek.

Předseda STAN Vít Rakušan by pomoc chápal spíše u matek samoživitelek, politici z KDU-ČSL by zase cílili spíše na matky, vdovy či vdovce. Piráti i SPD by chtěli ve Sněmovně prosadit zvýšení daňové slevy na poplatníka, což by podle nich stát finančně nezatížilo tolik jako rouškovné.

Babiš: Útoky opozice vůči důchodcům jsou nechutné

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chtěla důchodcům přispět ve výši šesti tisíc korun, zatímco ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) si přála částku snížit na čtyři tisíce. Vláda nakonec ve středu došla ke kompromisu pěti tisíc korun.

Šéfové vládních stran Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) si za návrhem stojí. „Naše vláda má jasný cíl –⁠ zlepšit podmínky seniorů. To, co navrhujeme, není žádná korupce ani úplatek. Všechny útoky opozice, které jsou směřovány vůči seniorům, jsou nechutné. Naši senioři si zaslouží příspěvek na lepší život,“ vyjádřil se ke kritice opozice Babiš.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

reklama