Zamrazilová z rozpočtové rady: Rouškovné pro seniory je neopodstatněné a nadměrné

Eva Zamrazilová v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Rouškovné a další rozpočtové výdaje

Vláda ve středu schválila jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši pět tisíc korun. Ti, kteří pobírají starobní, invalidní nebo pozůstalostní penzi, dostanou takzvané rouškovné ke svým důchodům před Vánoci. Stát to vyjde na 15 miliard korun, což se nelíbí opozici ani Národní rozpočtové radě (NRR). Její předsedkyně Eva Zamrazilová, která byla hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové, je toho názoru, že jednorázová finanční pomoc důchodcům je předčasná, neopodstatněná a nadměrná. Návrh projednají poslanci 15. září ve Sněmovně.

Hlavním posláním Národní rozpočtové rady (NRR) je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti. A rozpočtová rada nyní ve své pravidelné čtvrtletní zprávě uvedla, že jednorázová finanční pomoc důchodcům je neopodstatněná.

Podle rady by v současné ekonomické situaci měly být provedeny pouze takové výdaje, které budou co nejvíce povzbuzovat poptávku nebo částečně zmírní negativní dopady krize na příjmy zasažených domácností. Důchodci však toto kritérium nesplňují, protože nebyli krizí ovlivněni.

„V době schvalování navýšení pětisetmiliardového schodku státního rozpočtu šlo o něco jiného. Byla tu větší ekonomická nejistota, neměli jsme údaje ze druhého čtvrtletí. Dnes je máme. Celkový výkon hospodářství podle různých prognóz poklesne mezi 4,5 až 10 procenty. Nejde tedy o katastrofický scénář. Kroky vlády jsou tedy předčasné, neopodstatněné a nadměrné,“ řekla pro CNN Prima NEWS předsedkyně NRR Eva Zamrazilová.

Opozice má výhrady

Většina opozice rouškovné kritizuje a podezírá vládu z uplácení voličů v důchodovém věku. Například předseda ODS Petr Fiala napsal ironicky na Twitter, že na nejbližší schůzi Sněmovny navrhne jednorázový příspěvek milion korun pro každého občana. „Vzhledem k tomu, že populisté a socialisté zjevně vynalezli nekonečný rozpočet, neměl by to být problém a jistě nás podpoří,“ dodal.

Miroslav Kalousek (TOP 09) zase poznamenal, že důchodci byli během pandemie jednou ze skupin, která měla jisté příjmy, tudíž nechápe, proč vláda rouškovné vyplácí zrovna jim. „Vnukům, kteří nemají volební právo, se sáhne do kočárků a z toho se půjčí pět tisíc jejich prarodičům, kteří to volební právo mají,“ uvedl dále Kalousek.

Předseda STAN Vít Rakušan by pomoc chápal spíše u matek samoživitelek, politici z KDU-ČSL by zase cílili spíše na matky, vdovy či vdovce. Piráti i SPD by chtěli ve Sněmovně prosadit zvýšení daňové slevy na poplatníka, což by podle nich stát finančně nezatížilo tolik jako rouškovné.

Babiš: Útoky opozice vůči důchodcům jsou nechutné

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chtěla důchodcům přispět ve výši šesti tisíc korun, zatímco ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) si přála částku snížit na čtyři tisíce. Vláda nakonec ve středu došla ke kompromisu pěti tisíc korun.

Šéfové vládních stran Andrej Babiš (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) si za návrhem stojí. „Naše vláda má jasný cíl –⁠ zlepšit podmínky seniorů. To, co navrhujeme, není žádná korupce ani úplatek. Všechny útoky opozice, které jsou směřovány vůči seniorům, jsou nechutné. Naši senioři si zaslouží příspěvek na lepší život,“ vyjádřil se ke kritice opozice Babiš.

Tagy: