Prezidenta Václava Havla vnímali v zahraničí jako posla nenásilné revoluce. Ve vysílání CNN Prima NEWS k výročí 17. listopadu to řekl bývalý Havlův poradce, mluvčí a diplomat Michael Žantovský. Heslo pravda a láska podle něj dříve znělo jako zvon.
„Václava Havla vnímali v zahraničí jako revolucionáře, jako posla nenásilné revoluce. On byl poslem nenásilí, pravdy a lásky. Dnes to zní sentimentálně, ale v té době to znělo jako zvon,“ popsal v rozhovoru Žantovský.
17. listopad: Už i viry jsou schopnější než vláda, zaznělo na Václavském náměstí
Češi a Slováci si dnes připomínají události let 1939 a 1989. Na rozdíl od předchozích let probíhají letos oslavy, piety a demonstrace kvůli pandemii koronaviru ve značně omezeném režimu. Největší pozornost se tradičně upíná na metropole obou států. Zatímco Praha očekává klidný průběh shromáždění, Bratislava se obává násilností. Účast na demonstracích plánují jak příznivci krajní pravice, tak fotbaloví ultras.
Zavzpomínal na dobu po roce 1989, kdy byl Havel zvolen prezidentem a jezdil po světě. „Všude ho vítali ovacemi, viseli mu na rtech. Člověku to pak přišlo jako samozřejmost. Když jsem po roce 1992 odjel do USA a někde jsem řekl, odkud jsem, všude říkali: ,Ano, tam je pan prezident Havel.‘ Uvědomil jsem si, jak důležitou roli pro Československo a Českou republiku sehrál,“ vzpomínal Žantovský.
Jako mluvčí a poradce prezidenta Havla působil Žantovský v letech 1990 až 1992. Před tím byl mluvčím Občanského fóra, které také spoluzakládal. V letech 1992 až 1997 působil jako velvyslanec v USA.
Na Havla vzpomínala ve vysílání CNN Prima NEWS i jeho žena Dagmar Havlová. Řekla, že podle ní někdo jako Václav Havel v české politice velmi chybí. „Domnívám se, že by lidi uklidňoval. Připomínal by jim jejich zodpovědnost,“ mínila Havlová.