Napravíme to co nejrychleji, slíbil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval tak na příspěvek iniciativy Jsme fér, která upozornila, že se v covidových usnesení objevují „zjevné diskriminace registrovaných partnerů“. Oproti heterosexuálním párům pro ně totiž platí mnohem přísnější pravidla. Uzavřít registrované partnerství mohou pouze v neodkladných případech a ve velmi omezeném počtu osob.
Hamáček se ve středu na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu, jemuž šéfuje, za opatření omluvil. „Ti, kteří chtějí uzavřít registrované partnerství, budou mít stejné podmínky jako ti, kteří by chtěli uzavřít sňatek,“ uvedl.
Po poledni se k nařízení vyjádřilo na Twitteru také ministerstvo zdravotnictví. „V mimořádném opatření jsme možnost uzavřít kromě sňatku i registrované partnerství opomněli. Nebyl to záměr a tato možnost měla být definována lépe a přesněji. Co nejdříve to napravíme,“ stojí v příspěvku.
V mimořádném opatření jsme možnost uzavřít kromě sňatku i registrované partnerství opomněli. Nebyl to záměr a tato možnost měla být definována lépe a přesněji. Co nejdříve to napravíme.
— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) November 18, 2020
Hamáček na Twitteru okomentoval situaci už v úterý, kdy také slíbil, že vláda chybu brzy napraví. K opatření se vyjádřil i poslanec TOP 09 Dominik Feri, jeden ze spolutvůrců vládního informačního webu. „Už jsem psal premiérovi a ministrovi zdravotnictví, ať chybu opraví a výjimka na svatby se vztahuje i na registrovaná partnerství,“ napsal Feri.
Iniciativa Jsme fér, která usiluje o možnost uzavírání manželství i mezi homosexuály v Česku a na problém upozornila, poděkovala všem za odezvu. „Díky za obrovskou lavinu podpory, která se na nás valí ze všech stran. A díky také Janu Hamáčkovi, že na upozornění reagoval a slíbil zjednání nápravy,“ napsala.
V reakci na diskriminační opatření se spolek rozhodl spustit on-line petici, která bude pokračováním papírové petice z roku 2017, kde sesbírali 70 tisíc podpisů. Touto peticí chtějí poslancům a poslankyním připomenout, že si přejí manželství pro všechny.
Registrované partnerství jen při riziku smrti a bez hostů
Původně mohli podle vládního Covid portálu uzavřít registrované partnerství snoubenci jen „v neodkladných případech“. Šlo především o obavu, že by se odloženého vstupu do registrovaného partnerství nemusel jeden z páru dožít.
„Chcete stvrdit svou lásku v době covidu? Ano, ale pouze pokud umíráte. Zdá se vám to absurdní? Pro gaye a lesby nová realita. (...) Narazili jsme na nařízení vlády České republiky, které dovoluje v době nouzového stavu duhovým párům uzavřít registrované partnerství pouze v neodkladné situaci,“ napsala iniciativa Jsme fér a odstartovala vlnu kritiky, která se snesla na vládu. Svatby se totiž mohou nadále konat pouze s omezením maximálního počtu účastníků.
Homosexuálové ale byli znevýhodněni i v tomto ohledu – obřadu se mohli účastnit pouze lidé, kteří registrované partnerství uzavírají, dále matrikář a případně tlumočník, nerozumí-li některý ze snoubenců česky. Svateb heterosexuálních párů se přitom může účastnit až 15 lidí.
Chcete stvrdit svou lásku v době covidu? Ano, ale pouze pokud umíráte🖤🖤🖤 Zdá se vám to absurdní? Pro gaye a lesby nová...
Posted by Jsme fér on Monday, November 16, 2020
„Je to smutné, ponižující a nedůstojné. Při oznamování prvních jarních nařízení na registrované partnerství vláda zapomněla. Teď sice součástí vládních opatření jsou, ale o tom, jestli do už tak podřadné registrace vstoupíte, rozhodne datum smrti vaší nebo vašeho partnera. Vláda nás opět zařadila na druhou kolej a označila naše vztahy za podřadné. Od jara je to již třetí případ, kdy jsou registrovaní partneři zcela bezdůvodně znevýhodňováni oproti heterosexuálním párům,“ dodala iniciativa.