360°, Martin Půta, Ivo Vondrák, Martin Netolický, Hana Kordová Marvanová, Jan Čižinský - 29.8. v 21:57
Energetická situace v zemi je kritická. Hejtmani Martin Půta (SLK), Ivo Vondrák (ANO) a Martin Netolický (ČSSD) v pořadu 360° kritizovali vládu za to, že v přijímaní opatření zaspala. Vyzvali k zastropování cen energií, protože „nechtějí být rukojmími“ vládních rozhodnutí.
„Ceny energií stoupají nahoru, trh nefunguje – přestal fungovat v běžném tržním prostředí. Náklady s energiemi mohou být ještě vyšší, než se očekává. V takovém případě možná zrušíme investice, nebudeme opravovat silnice, budeme se věnovat čistě provozu. Stát by měl zasáhnout,“ shrnul situaci hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta Zdroj: CNN Prima NEWS
Hostem nedělní Partie na CNN Prima NEWS byl hejtman pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Zdroj: CNN Prima NEWS
Martin Netolický Zdroj: CNN Prima NEWS
Ivo Vondrák Zdroj: Profimedia.cz
Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v Partii Zdroj: CNN Prima NEWS
Jednou z možností je, aby vláda ceny energií zastropovala. „Nic jiného nezbývá. Stát je tu od toho, aby v takových situacích zasáhl. Komunikace s vládou probíhá, ale podstatnější je postup Asociace krajů. Bez ohledu na to, jaká je koalice v jakém kraji, jsme se dohodli na postupu a navrhli konkrétní opatření. Například zastropování ceny plynu, což by mělo být účinné. Nikdo nechce, abychom začali zastavovat stávající investice,“ přidal se hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Občanská válka kvůli topení? Lidé mají strach a cítí se jako v roce 1945, říká Blažek
Pokud se nevyřeší energetická krize, může být ohrožena demokracie. Před tím varoval ve svém pátečním projevu ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Ke svému prohlášení se vrátil také v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Uvedl, že společenská situace je nejdramatičtější od roku 1945 a mezi lidmi je strach.
Jejich kolega z Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák dodal, že o zastropování cen energií mluví od začátku. „Vidím problém v tom, že se stále nekoná. Jako hejtmani jsme se dohodli, co chceme, je nutné zastropovat ceny, připravit centralizovaný nákup a prodej, ale stále se neobjevily snahy tyto návrhy rozpracovat. Je zde časový dluh, který se nám může vymstít,“ uvedl.
Podle Netolického je situace v Česku kritická. „Mluvil jsem s lidmi i starosty, všichni jsou z cen energií zděšeni. Vláda má v opatřeních zpoždění. Souhlasím s panem Vondrákem, dalo se konat dřív. Domácnosti, živnostníci, obce, kraje... Všichni jsme na stejné lodi. Ceny jsou pro všechny stejné a my jsme rukojmí toho, jak se vláda bude rozhodovat. Je zde řada nástrojů, které vláda má a nesmí se bát je využít. Situace vyžaduje rychlé řešení,“ apeloval na kabinet.
Mohli by kraje občanům v krizi pomoci? A budou mít hejtmani dostatek prostředků pro udržení chodu svých krajů? Nejen to se dozvíte v záznamu pořadu, který je dostupný v úvodním videu.