reklama

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama

Základní problém, který Turów provází, je omezení přívodu vody Čechům, kteří žijí v pohraničí. „Kauza ovlivňuje desetitisíce lidí. V Polsku se tisíce lidí bojí o práci a příjem, na druhé straně jsou lidé podél hranic, kterým hrozí, že přijdou o vodu. Podle expertů je to prakticky jisté, jen se neví, kdy to nastane,“ podotkl ve vysílání reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier, který se do Polska vypravil.

Na stole byl proto návrh, aby Polsko Česku zaplatilo výstavbu vodovodu. „Chtěli jsme, aby Polsko zaplatilo vodovod, nebo jej vystavěli. Kompenzace činila 1,27 miliardy korun. Tato debata však leží na stole – Polsko nabídlo necelou třetinu částky s tím, že by se dalo mluvit o polovině,“ připomněl Zdechovský. Česko se však chce dostat na částku přes jednu miliardu korun.

Do vodovodu je třeba dát hodně peněz, aby výstavba proběhla co nejrychleji. „Nejhorší by bylo se nedomluvit, ale věřím, že se domluvíme. Poslední dva měsíce byla největší snaha o domluvu, předtím nebyla žádná. Polsko se chovalo agresivně a arogantně. Nepřipouštělo si, že by se s námi měli bavit o rozšíření,“ podotkl europoslanec.

Podle něj je tak východisko takové, že se Praha s Varšavou dohodne na tom, že se polská strana bude podílet na stavbě vodovodu, nebo vystaví zeď, která by zabránila úniku vody z Česka do Polska. „Něco se dít bude. Polsko bude muset pokuty zaplatit, situaci budou chtít vyřešit během příštího týdne. Budou požadovat, abychom vzali žalobu zpět,“ myslí si Zdechovský.

Poláci Čechy neobslouží a blokují hranice

Polsko nyní musí platit v přepočtu 12,4 milionu korun denně jako pokutu za to, že nechává důl v provozu. Na české straně panuje skepse. „Češi jsou na jednu stranu rádi, že se něco děje a Polsko má protivníka, kterého nemůže ignorovat. Po celou dobu totiž cítili, jak je Polsko arogantní a dělá si, co chce,“ připomněl Tampier. Lidé v pohraničí nyní čekají, co udělají čeští politici.

„Nejedná se jen o kompenzace, ale především o zřízení vodovodu. Tedy, že až se začne voda ztrácet, tak se jen přehodí výhybka a voda začne téct odjinud. Je na to však málo času, nikdo neví, kdy tato situace nastane,“ pokračoval reportér.

Poláci, kterých se kauza Turów týká, pak situaci vnímají jako zradu. „Vláda a zaměstnavatel je ujišťovali, že se s námi vše vyřeší. Jenže náhle přišlo nařízení o pozastavení těžby a pokuty. Došlo to tak daleko, že Čechy někteří nechtějí obsluhovat a blokují hranice,“ připomněl Tampier.

Na vlastní kůži si vyzkoušel, jak pravdivá je cedule na dveřích podniku hlásající „Čechy neobsluhujeme“. „Je nutné si uvědomit, jak moc je region na důl a elektrárnu navázán. Jsou to spojené nádoby. Pracuje tam 3,5 tisíce lidí a na ně jsou vázané další firmy, které poskytují služby elektrárně nebo dolu. Nikdo nečekal, že situace dospěje až do tohoto bodu,“ uzavřel Tampier.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření
360°

Jurečka: Lidi nejsou padlí na hlavu. Vláda nemá vydávat spoustu neefektivních opatření

Někdy má smysl mít méně opatření, které ale fungují. Ne všichni lidé jsou padlí na hlavu, hájil vládní strategii v boji s pandemií koronaviru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS bránil také zrušení vyhlášky o povinném očkování proti covidu – kabinet prý nechtěl jít cestou, kdy by odmítnutí vakcinace mohlo znamenat ztrátu zaměstnání.

Přišel, viděl, nevylepšil. USA si připomínají rok s Bidenem v úřadu, výročí je trpké

Před rokem se ujal vlády nad Spojenými státy nejstarší prezident v historii – dnes 79letý Joe Biden. Tehdy většina amerického národa doufala v lepší zítřky, prosperitu a sebevědomé chování hlavy státu. Jenže po roce už Biden dávno nemá na své straně většinu Američanů. Za rok v úřadu totiž nedokázal prosadit žádné silné reformy a obtěžkala ho i série přešlapů.

Maďarský ministr mě pozval do Budapešti, chlubí se Okamura. Prý díky omluvě za Pekarovou

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dostal pozvánku do Budapešti od maďarského ministra zahraničí. Prý se tak stalo na základě dopisu, v němž se český opoziční politik omluvil za slova předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), informuje web iRozhlas.cz. Šéfka dolní komory na sociálních sítích napsala, že doufá, že se Maďarům podaří ve volbách „vyhnat“ premiéra Viktora Orbána, jako se to podařilo v Česku v případě Andreje Babiše (ANO).

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama