reklama

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

reklama

Základní problém, který Turów provází, je omezení přívodu vody Čechům, kteří žijí v pohraničí. „Kauza ovlivňuje desetitisíce lidí. V Polsku se tisíce lidí bojí o práci a příjem, na druhé straně jsou lidé podél hranic, kterým hrozí, že přijdou o vodu. Podle expertů je to prakticky jisté, jen se neví, kdy to nastane,“ podotkl ve vysílání reportér CNN Prima NEWS Libor Tampier, který se do Polska vypravil.

Na stole byl proto návrh, aby Polsko Česku zaplatilo výstavbu vodovodu. „Chtěli jsme, aby Polsko zaplatilo vodovod, nebo jej vystavěli. Kompenzace činila 1,27 miliardy korun. Tato debata však leží na stole – Polsko nabídlo necelou třetinu částky s tím, že by se dalo mluvit o polovině,“ připomněl Zdechovský. Česko se však chce dostat na částku přes jednu miliardu korun.

Do vodovodu je třeba dát hodně peněz, aby výstavba proběhla co nejrychleji. „Nejhorší by bylo se nedomluvit, ale věřím, že se domluvíme. Poslední dva měsíce byla největší snaha o domluvu, předtím nebyla žádná. Polsko se chovalo agresivně a arogantně. Nepřipouštělo si, že by se s námi měli bavit o rozšíření,“ podotkl europoslanec.

Podle něj je tak východisko takové, že se Praha s Varšavou dohodne na tom, že se polská strana bude podílet na stavbě vodovodu, nebo vystaví zeď, která by zabránila úniku vody z Česka do Polska. „Něco se dít bude. Polsko bude muset pokuty zaplatit, situaci budou chtít vyřešit během příštího týdne. Budou požadovat, abychom vzali žalobu zpět,“ myslí si Zdechovský.

Poláci Čechy neobslouží a blokují hranice

Polsko nyní musí platit v přepočtu 12,4 milionu korun denně jako pokutu za to, že nechává důl v provozu. Na české straně panuje skepse. „Češi jsou na jednu stranu rádi, že se něco děje a Polsko má protivníka, kterého nemůže ignorovat. Po celou dobu totiž cítili, jak je Polsko arogantní a dělá si, co chce,“ připomněl Tampier. Lidé v pohraničí nyní čekají, co udělají čeští politici.

„Nejedná se jen o kompenzace, ale především o zřízení vodovodu. Tedy, že až se začne voda ztrácet, tak se jen přehodí výhybka a voda začne téct odjinud. Je na to však málo času, nikdo neví, kdy tato situace nastane,“ pokračoval reportér.

Poláci, kterých se kauza Turów týká, pak situaci vnímají jako zradu. „Vláda a zaměstnavatel je ujišťovali, že se s námi vše vyřeší. Jenže náhle přišlo nařízení o pozastavení těžby a pokuty. Došlo to tak daleko, že Čechy někteří nechtějí obsluhovat a blokují hranice,“ připomněl Tampier.

Na vlastní kůži si vyzkoušel, jak pravdivá je cedule na dveřích podniku hlásající „Čechy neobsluhujeme“. „Je nutné si uvědomit, jak moc je region na důl a elektrárnu navázán. Jsou to spojené nádoby. Pracuje tam 3,5 tisíce lidí a na ně jsou vázané další firmy, které poskytují služby elektrárně nebo dolu. Nikdo nečekal, že situace dospěje až do tohoto bodu,“ uzavřel Tampier.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort
Andrej Babiš

Babiš vysvětlil své záhadné chování v ÚVN: Sledovala mě CNN, tak jsem si dal dort

Sledovala mě americká televize CNN, tak jsem si dal kafe a dort s ochrankou, měl jsem čas, vysvětlil v pátek večer premiér Andrej Babiš (ANO) na Frekvenci 1 své neobvyklé chování v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde ve čtvrtek dostal třetí dávku vakcíny proti koronaviru. Místo toho, aby po tiskové konferenci odjel, tam ale zůstal a popíjel kávu. Spekulovalo se, že chtěl navštívit prezidenta Miloše Zemana nebo se sejít s jeho ošetřujícím lékařem a ředitelem nemocnice Miroslavem Zavoralem.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Lidé mají problémy se stopnutím plateb firmám ze skupiny Bohemia Energy. Potíže jim činí hlavně zastavení odchodu peněz přes takzvané SIPO. Pomoci jim mohou na poště i v bance. S úplným zrušením SIPA musí ale souhlasit příjemce, tedy samotná firma Bohemia Energy. Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Meghan šla mezi chudé děti v šatech za statisíce. Její utrácení lidem vadí, říká expertka

Ačkoli Meghan Markleová dostala varování, že by se měla vyhnout marnotratnému rozhazování peněz, už v době, kdy pobývala v Británii s královskou rodinou, bohatství vystavuje na odiv stále. Vévodkyně ze Sussexu naposledy schytala kritiku za své ošacení, když navštívila školu pro znevýhodněné děti – na sobě měla kostým za 5517 liber, tedy za více než 166 tisíc korun. Podle expertky na královskou rodinu Katie Nichollové nedává její výběr outfitu žádný smysl.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

reklama