reklama

Čechy neobsluhujeme, hlásá polský hospodský. Spor o důl Turów se přesouvá mezi občany

Polsko-české vztahy jsou více než napjaté. Vypovídá o tom nejen dění na politické scéně, ale i přístup Poláků. Před vchodem do jedné z polských hospod najdou zákazníci například kontroverzní plakát s nápisem „Čechy neobsluhujeme“. Vyobrazen je na něm český Krteček s lopatou v ruce a na pozadí je těžařský stroj.

reklama

Majitel hospody Alaska v Bogatynii, který je zároveň řidičem v dole Turów, zájem obsluhovat české hosty zkrátka nemá. A vymezit se rozhodnutí Evropské unie, která Polsku za pokračování provozu nařídila pokuty, chce i jinak. Společně s kolegy odboráři z dolů oznámili, že připravují cestu do Lucemburska, kde hodlají protestovat před sídlem Soudního dvora Evropské unie, informují polské weby.

Starosta města Bogatynie Wojciech Dobrołowicz se tak nejspíš oprávněně obává, že se situace ještě více vyostří, a to nejen v mezinárodním měřítku, ale především v místní komunitě. Dobrołowicz totiž připomíná, že pro tisíce obyvatel znamená zastavení těžby ztrátu zaměstnání. Obyvatelé Bogatynie proto zkrátka přistupují ke svým českým sousedům s odstupem.

„Češi hráli špinavou hru. Podvedli nás. Rozhodli se, že mohou dělat cokoli, že jsme v situaci, kdy máme zbraň u hlavy. Chybu neudělal polský premiér ale Češi nám dali podpásovku,“ zní z Polska.

A výjimkou není ani politický rybníček. Podle polských médií zrušil tamní premiér čtvrteční cestu do Budapešti, aby se údajně vyhnul českému protějšku, Andreji Babišovi. Polsko navíc kvůli Turówu zvažuje přerušit spolupráci ve Visegrádské čtyřce. Spekulace o tom, že se polský předseda vlády Mateusz Morawiecki nechce potkat s Babišem, zatím nikdo z polské vlády nepotvrdil, ale také nevyvrátil.

Titulky polských novin se však shodují. „Morawiecki nejede do Budapešti. Důvod? Bude tam Babiš,“ nebo „Češi nás podvedli.“ Vztahy obou zemí jsou nejhorší od roku 1918, kdy spolu vedli spor o město Těšín. „Je to velmi silný vzkaz pro Česko. Kdybych to měl k něčemu přirovnat tak se teď Poláci stáhli do krytu a budou opětovat palbu,“ zhodnotil polský novinář Jakub Lupoměský.

Soudní dvůr Evropské unie potrestal Polsko pokutou půl milionu eur denně za neuposlechnutí příkazu okamžitě přerušit těžbu v dole Turów. Zatím se totiž těží dál. Rozhodnutí souvisí s českou žalobou proti Polsku, těžba má totiž negativní dopady na životní prostředí v některých českých obcích.

Česko se opakovaně snažilo s Polskem v posledních letech dohodnout např. na finančních kompenzacích za negativní vliv těžby na život za blízkými hranicemi. Polská vláda však na žádný kompromis nepřistoupila, proto Česko nakonec svého souseda zažalovalo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude
Nový den

Pokud restrikce nezaberou, omezíme velké akce, hrozí Vojtěch. Lockdown ale nebude

Od zpřísnění opatření se očekává jediné – tlumit šíření koronaviru. Pokud nastávající restrikce nezaberou, budou nás ale čekat další změny, uvedl v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Omezené by mohly být například hromadné akce. Lockdown ale podle něj nehrozí, a to právě díky očkovaným. Těch je v Česku přes šest milionů. Nebylo by to spravedlivé, míní Vojtěch.

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ K věci s Rakušanem: Jak pokračují povolební vyjednávání nejen s Piráty?

Jsem připraven hlasovat pro dočasné odebrání pravomocí prezidenta, v dané situaci není jiné řešení. To říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Kdy by se tak mělo stát? Jak pokračují povolební vyjednávání a neobává se roztříštění koalice, na kterou před volbami vsadil? A jak zkrotit další koronavirovou vlnu, která se na Česko žene? Sledujte pořad K věci na CNN Prima NEWS od 12:30.

Lidé jsou v krizi a energošmejdi mají žně. Nového dodavatele hledejte s rozvahou

Téma: Rádce

Pečlivě číst nabídky a smlouvy dodavatelů energie a nenaletět takzvaným energetickým šmejdům. To jsou dvě zásadní rady pro spotřebitele, kterých se týká dobrovolná či aktuálním děním vynucená změna dodavatelů energií. Těmito tipy nabádá k opatrnosti třeba ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. „Řada lidí je v krizové situaci a energetičtí šmejdi budou mít žně,“ varoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Kolář šéfem zahraničí? Zneužívají Zemanův stav, zní z Ruska. Bojí se mě, směje se politik

Bitva u nemocničního pokoje. Touto větou ruská agentura TASS korunovala článek o situaci v Česku. Další ruská média se pustila do spekulací o tom, komu se dočasné odebrání Zemanových pravomocí vůbec hodí. A v neposlední řadě se Rusové pozastavují i nad tím, že české ministerstvo zahraničí možná povede muž stojící za odstraněním pražské sochy maršála Koněva, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

Bohdalová dostane od Zemana Řád bílého lva. Kdo další je na seznamu vyznamenaných?

Letošní slavnostní předávání státních vyznamenání se zřejmě konat nebude. Už teď je však jasné, kdo by ocenění z rukou Miloše Zemana měl získat. Ostatně i proto, že ceremoniál byl z minulého roku odložen na letošek, a to kvůli covidové situaci. Kromě již jmenovaných by měla už druhé vyznamenání dostat i herečka Jiřina Bohdalová, informaci publikoval deník MF Dnes.

reklama

Domácí zpravodajství

Univerzitu Karlovu poprvé povede žena. Zimu ve funkci rektora vystřídá Králíčková

Novou rektorkou Univerzity Karlovy byla zvolena dosavadní prorektorka Milena Králíčková. Od akademického senátu získala 55 hlasů od jeho 69 přítomných členů. Poté, co ji ve funkci potvrdí prezident, se stane první ženou v čele nejstarší a největší vysoké školy v ČR. Funkce by se měla ujmout v únoru 2022 a školu by měla vést do roku 2026. Nová rektorka ve vedení univerzity vystřídá Tomáše Zimu.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama