Covid, Antivirus, ošetřovné, kompenzační bonusy. To jsou některé vládní programy, které měly nebo mají pomoci lidem a firmám s následky pandemie koronaviru. Jestli se to daří a jak na tom bude ekonomika, má zhodnotit sněmovní komise. V úterý zasedala poprvé.
„Zatímco v oblasti ochrany zdraví lidí se podařilo republiku ochránit, co se zdraví ekonomiky týče, je situace horší,“ zhodnotil předseda komise Zbyněk Stanjura (ODS). Komise má shromáždit data z ministerstev a vyhodnotit reálnou pomoc jednotlivých programů. Podle zjištění poslanců by se následně mělo na dané programy reagovat, případně je upravit.
Stanjura už dříve řekl, že cílem komise není primárně kárat vládu. Šéf poslanců ODS přitom patří mezi jedny z nejhlasitějších kritiků koalice ANO a ČSSD. Úterní schůze probíhala bez konfliktů a výpadů, poslanci řešili především to, jaké dokumenty si mají od ministerstev vyžádat.
„V tuto chvíli existuje přes 40 zákonů a více než stovka vládních usnesení pomoci. Na druhé straně řada firem i jednotlivců čeká na pomoc a potýká se s různými problémy jako nezapadnutí do stanovených kritérií nebo přílišná byrokratická náročnost,“ upozornil Stanjura.
Jedním z programů na pomoc podnikatelům byl například Antivirus. Jedná se o finanční kompenzace pro zaměstnavatele, kteří nemohli přidělovat práci zaměstnancům například z důvodu nařízení karantény.
Vláda vypsala také program Covid I, který se týká bezúročných půjček s ročním odkladem splátek. Pomoci měl také kompenzační bonus pro OSVČ. Ti, kteří byli zasaženi vládními opatřeními, získali přímé podpory ve výši 25 tisíc korun a následně ještě 19 tisíc korun.
Každá z devíti sněmovních stran má komisi po jednom zástupci. Kromě Stanjury v ní „sedí“ poslanec ANO Jiří Mašek, za Piráty Mikuláš Ferjenčík, za SPD Tereza Hyťhová, za ČSSD Jiří Běhounek, komunistický poslanec Jiří Valenta, Stanislav Juránek z KDU-ČSL, Vlastimil Válek z TOP 09 a Věra Kovářová za STAN.