reklama

Zdravotníkům už docházejí síly. Nemáme čas na rodinu ani spánek, říká maminka dvou dětí

Životy zdravotníků se s příchodem další vlny pandemie změnily. Opět pracují víc na úkor svých rodin a mnohdy nemají ani čas se pořádně vyspat. A k tomu všemu se čím dál častěji potýkají s nepochopitelnou agresivitou lidí.

reklama

Tereza Plíhalová žije s manželem a dvěma dcerami na okraji Plzně. Pracuje jako zdravotní sestra na poloviční úvazek ve Stodské nemocnici. A v současnosti se s manželem denně vidí jen asi 15 minut.

„Hlavně staniční sestra s vrchní nám vycházejí vstříc. Těm, které mají děti, dávají hlavně noční směny. Sice potom tedy nespíme, když jsou karantény ve školce nebo distanční výuka, ale zatím to zvládáme. Ale je to boj,“ popisuje Plíhalová.

Síly už ale pomalu docházejí a situace se zatím nijak nelepší. V nemocnici, kde Tereza pracuje, není v současnosti dostatek personálu. „Chybí nám zhruba 20 sester. Z toho část je na pracovní neschopnosti a část ošetřuje svoje děti, které jsou většinou v karanténě,“ říká ředitel Stodské nemocnice Miroslav Zábranský.

Nemocnice proto vítají pomoc z venčí. Třeba právě ve Stodské nemocnici teď potkáte i vojáky nebo dobrovolníky Českého červeného kříže. I s jejich pomocí ale zdravotníci pracují daleko více, než by za normálních okolností museli.

„Vidim to přímo u naší rodiny i jiných sestřiček, že ten život teď nemají,“ potvrzuje Plíhalová.

Podobně jsou na tom i na jihu Čech. „Naši zdravotníci jsou z celé téhle situace už opravdu frustrovaní. Navíc se nyní během této čtvrté vlny potýkají s mnohem větší agresivitou pacientů,“ popisuje předsedkyně představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová, někdejší ministryně zdravotnictví. Pod krajskou společnost spadá osm tamních nemocnic, včetně té v Českých Budějovicích, Písku nebo Táboře.

„Je to velice nepříjemné. My za to nemůžeme, jak se věci dějí. A měli by to pochopit i ostatní lidi,“ dodává Plíhalová.

Do pomoci se teď plánuje zapojit i více než 600 dobrovolných hasičů. Díky nim má třeba konečně Tereza o něco větší naději na poklidnější svátky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama