reklama

Maláčová představila plán pomoci pro klienty Bohemia Energy. Kdo dosáhne na dávky?

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slíbila klientům skupiny Bohemia Energy pomoc, která v říjnu ukončila dodávky plynu a elektřiny pro zhruba 900 tisíc klientů. Na tiskové konferenci v úterý Maláčová tyto klienty vyzvala, aby co nejdřív přešli na běžného dodavatele. Poté představila, komu a za jakých okolností bude resort práce dávky vyplácet.

reklama

„Prosím všechny bývalé zákazníky Bohemia Energy, aby co nejdříve přešli k běžným dodavatelům energií. Vím, že je to složité a že jsou dodavatelé přehlceni, ale udělejte pro to prosím všechno. Dosud to udělala čtvrtina poškozených domácností. Jinak se z toho nedostaneme,“ vyzvala Maláčová.

Klientům, kteří se kvůli krachu alternativního dodavatele dostali do finanční tísně, doporučila s odvoláním na Energetický regulační úřad, ať ze záloh zaplátí alespoň malou část.

„Na úřadu práce vám poskytneme pomoc s nedoplatky, pokud na ně nebudete mít. Klíčový nástroj mimořádné okamžité pomoci je vyúčtování DPI (dodavatelé poslední instance, pozn. red.), což je pomoc, která je časově limitovaná. Lidé budou muset do konce roku přejít k novému dodavateli a nechat si udělat své vyúčtování. Pokud nebudou mít dostatečné finance, tak jim pomůžeme. Lidé si budou moci žádat peníze až do dvojnásobku svého životního minima a také do dvojnásobku svých nákladů na bydlení,“ uvedla.

Poté zdůraznila, že pomoc se bude týkat i těch, kteří už drahé zálohy zaplatili, a proto se ocitli v hmotné nouzi. „Tito lidé, kteří v důsledku selhání ochrany spotřebitele nemají na nájem nebo zimní vybavení, mohou také žádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Součástí je doložení příjmové situace,“ doplnila.

Rozhodnutí ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům zveřejnila Bohemia Energy 13. října. Jako důvod uvedla přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.

Maláčová si rýpla do Havlíčka

Klientů největšího uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku se tak museli ujmout takzvaní DPI, tedy hlavní distributoři na daném distribučním území. Mezi ně patří firmy ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a innogy.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podal minulý týden na Bohemia Energy trestní oznámení. Jako důvod uvedl podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelové převádění majetku mezi společnostmi a snahu o převedení soukromého majetku.

Maláčová si přesto do svého vládního kolegy rýpla: „Za složitou situaci nenesou odpovědnost lidé, ale stát. Selhala ochrana spotřebitele, a to ze strany ministerstva průmyslu. Odpovědnost nese ale celá vláda. Jsem ráda, že resort průmyslu začal po mé výzvě přistupovat k věci aktivně a systematicky. Věřím, že Havlíček pochopil, že není možné problém přehazovat na lidi.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

reklama