reklama

Ekonomka: Pomůže jen zvyšování daní nebo škrty. Slevy na jízdném jsou nepodstatné

Pokud chce vláda šetřit, měla by se zaměřit na velké položky, nikoli na slevy na jízdném. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Tyto škrty jsou podle ní jen minoritní položkou a jejich zrušení nijak zvlášť nepomůže. S tím však nesouhlasil ekonom Vladimír Pikora, který zrušení slevy na jízdném vnímá jako racionální.

reklama

Nová vláda chce šetřit, což se logicky musí někde promítnout. Fiala a spol. budou muset sáhnout na dotace, daně nebo slevy. Jenže podle ekonomky Ilony Švihlíkové třeba sleva na jízdném není položka, která by rozpočet „vytrhla“.

„Slevy na jízdném, to je sedm miliard... Když se strana, která schválí zrušení daní, jež tvoří až 100 miliard, teď tváří, že to nic nebylo a zruší položku za sedm miliard, tak se ptám, zda umí počítat. Je to minoritní položka, která se stala záhadným symbolem, kolem kterého se všichni točí,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS ekonomka Švihlíková.

Problém veřejných financí je podle ní velký a pokud je chce vláda řešit, bude muset zvyšovat daně, a to významně, nebo provést škrty a jít po velkých položkách. „Slevy na jízdném možná udělají psychicky dobře, ale problém to neřeší,“ podotkla v pořadu Co na to vaše peněženka Švihlíková.

„Nechce se mi věřit, že by se snížili na důchody, ale předpokládám za racionální, že se sáhne na slevy na jízdném,“ oponoval ekonom Vladimír Pikora. Daně podle něj už totiž moc zvyšovat nelze. „Naše daně odpovídají tomu, co je normální ve světě,“ dodal.

Podle Švihlíkové však vláda nemá dobře nastavené priority. „Když na první místo dáte rozpočet, on se nevznáší ve vzduchoprázdnu. Kde bude růstový motor? Chtít škrtat nebo zvyšovat daně, když se ekonomika propadá do recese, to je řízená sebevražda. Vláda musí kroky rozložit v čase i sociálně a mám pocit deja vu z roku 2010, jako by se nezměnil kontext,“ zkritizovala vládu.

Fialův plán na snížení schodku pod 300 miliard by se podle ní mohl povést v případě vyššího výběru daní díky růstu ekonomiky, ukončení covidové pomoci firmám nebo zrušení zvýhodněného jízdného pro studenty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka
Doprava

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

reklama

Domácí zpravodajství

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama