Ceny v průmyslu a zemědělství se v roce 2021 zvýšily nejvíce za poslední čtvrtstoletí, když vzrostly přibližně o sedm procent. Zdražování však výrazně zrychlilo na konci roku, ceny některých produktů meziročně stouply o více než 50 procent. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
„Rok 2021 se neblaze zapíše do historie českého průmyslu jako rok skokového zdražování. Cenový chaos, který jsme zažili, byl nejhorší od roku 1995. Letošek bohužel nepřinese výrazné zlepšení,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Reagoval tak na aktuální údaje Českého statistického úřadu, podle nichž za celý loňský rok ceny v průmyslu vzrostly o 7,1 a v zemědělství o 6,9 procenta.
Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?
V samotném prosinci průmyslové ceny vzrostly meziročně o 13,2 a zemědělské ceny o 18,8 procenta. Zatímco inflace v průmyslu oproti listopadu nepatrně zpomalila (z 13,5 %), v zemědělství byla naopak o 4,2 procentního bodu vyšší.
Obiloviny zdražily o třetinu
Ze zemědělských produktů nejvíce zdražily olejniny (o 40,1 %) a obiloviny (o 32,1 %). Dvouciferný cenový nárůst zaznamenalo také mléko (10,3 %) a skot (14,2 %). K meziročnímu zlevnění došlo u brambor a zeleniny, a to o pět, respektive 2,2 procenta. O 2,6 procenta se snížily také ceny jatečných prasat.
Ještě rozmanitější cenový vývoj nastal v prosinci v průmyslu, a to zejména v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Chemické látky meziročně zdražily o 55,2 procenta, kovy a kovodělné výrobky, dřevo, papír a tisk pak o více než čtvrtinu.
Zdražování v Česku dosáhlo nového vrcholu. Prosincová inflace stoupla na 6,6 procenta
Tempo růstu cen v České republice dále zrychlilo. Meziroční míra inflace v prosinci dosáhla 6,6 procenta. Průměrná rychlost zdražování za celý rok 2021 pak činila 3,8 procenta. Vyplývá to z čerstvých údajů Českého statistického úřadu.
Ceny v průmyslu či zemědělství patří mezi takzvané předstihové ukazatele, podle nichž lze dovozovat, jak se bude vyvíjet spotřebitelská inflace v příštích týdnech a měsících. A prosincová data nenaznačují nic potěšujícího. „Tyto nákladové tlaky jsou tak silné, že se i v nadcházejících měsících budou propisovat do zvyšování cen spotřebitelských,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.
Rychlé uklidnění nenastane
Podle něho nelze ani v roce 2022 čekat rychlé uklidnění. „Po loňských 7,1 procenta podle nás ceny průmyslníků zpomalí jen nepatrně na 6,5 procenta a i nadále tak budou tlačit na zdražování pro spotřebitele,“ dodal Hradil. A odhaduje, že spotřebitelská inflace kvůli tomu letos přesáhne sedm procent.
„Zdražování komodit a chemických látek neblaze ovlivní růst cen v zemědělství. Hnojiva výrazně podraží, což se odrazí ve zvyšování cen potravin. Hrozí, že někteří výrobci budou šidit kvalitu, aby udrželi přijatelné ceny pro spotřebitele,“ upozornil Štěpán Křeček.