Inflace a zvýšené životní náklady dohánějí lidi k extrémům. Ve Francii, kde ceny potravin stouply za poslední rok až o 20 procent, se citelně zvýšil počet krádeží v obchodech. A sami lidé v nouzi přiznávají, že jim v těžké situaci, kdy jsou bez prostředků, často nic jiného nezbývá. Informuje o tom televizní stanice BFM.
Vedoucí malého obchodu s potravinami v Marseille to zažívá několikrát denně. Lidé se snaží nepozorovaně pronést balíčky s jídlem ven, i když vědí, že je obchod střežený kamerami. „Podívejte, měl v kapse sendvič a balíček sýrů. Neměl peníze na zaplacení. Vrátil to a nechal jsem ho jít,“ ukazuje vedoucí obchodu Samson Tshghrikyan poté, co ostraha zastaví dalšího viníka.
ČTĚTE TAKÉ: Paprika jako luxus. Ceny zeleniny dál porostou, řekl expert a jmenoval nejohroženější druhy
Muž přitom není běžný zlodějíček. Pracuje jako závozník a doma má tři malé děti. „Nekradu z principu. Ale občas už na jídlo prostě nezbyde. Tohle měl být můj oběd. Když zaplatíme nájem, elektřinu, plyn a další náklady, na jídlo už nám moc nezbývá,“ popisuje dopadený muž.
Profil těch, kdo kradou v potravinách, se v poslední době změnil. Stále častěji jde o staré lidi nebo naopak mladé nezaměstnané. Pokladní v supermarketech s tím mají bohaté zkušenosti.
„Takový balíček šunky nebo sýra se snadno pronese i v kabelce,“ říká pokladní Chloé. „Dřív se kradly hlavně dražší věci pro zábavu – videohry, alkohol, kosmetika. Teď jsou to čím dál častěji základní potraviny,“ potvrzuje i vedoucí supermarketu Ludovic.
„Nejsem na to pyšná, ale musím podvádět. Zvážím třeba jedno ovoce a pak tam přidám další. Všechno je tak drahé. Jím jenom jednou denně a stejně nevyjdu,“ zoufá si v rozhovoru pro BFMTV nezaměstnaná vysokoškolačka Coralie.
Někteří se chodí do obchodů přímo najíst. Zaměstnanci pak nacházejí jen prázdné obaly od potravin. „Někdy vidím maminku s dětmi, jak jim dá rychle kus pečiva nebo šunku a pak jen najdu někde pohozený obal. Je mi z toho spíš smutno,“ uzavírá bývalá pokladní Jeane.