reklama

Zeman byl výborný rétor, pak přišel s vulgaritami. Mám mu to za zlé, říká jazykovědec

Prezident Miloš Zeman kdysi patřil mezi nejlepší politické řečníky, jeho rétorická a obsahová úroveň ale klesla k vulgaritám, řekl jazykovědec a někdejší ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd (ÚJČ) Karel Oliva. Celkově býval mluvený projev politiků lepší než nyní, přitom by měli být vzorem pro společnost, dodal v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

reklama

Třebaže Oliva nepozoruje ve srovnání s dobou před 10 lety patrnější rozdíly v mluveném projevu politiků, je přesvědčen, že před dvěma dekádami byla jejich rétorická úroveň znatelně vyšší než v současnosti. Mohou za to především dva politici, kteří u řečnického pultíku vynikali – tehdejší prezident Václav Havel a premiér Miloš Zeman.

„Zeman býval výborný rétor. Mluvil spisovně, skvěle spatra, myšlenky byly dobře formulované a měly návaznost,“ nešetřil chválou jazykovědec. Po čase ale podle něj přišel zlom a současný prezident následně šel s kvalitou mluveného projevu dolů, když potřeboval získat „intelektuálně méně náročné voliče“.

„Havla už nemáme vůbec a Zeman poklesl jak po stránce rétorické, tak obsahové. Vulgarity jsou věci dříve vskutku nevídané, spustil to skutečně Miloš Zeman. To mu mám osobně za zlé,“ pokračoval na téma v pořadu Interview. „Situace je horší než kdysi. A neříkám to proto, že jsem zestárl a že za mého mládí byl svět lepší. Je to objektivně tak,“ dodal.

Na jednu stranu nejsou vulgarity v projevech politiků ještě všední záležitostí, na druhou stranu se vulgárnější mluva nevyhýbá ani političkám – Oliva konkrétně zmínil třeba občanské demokratky Janu Černochovou nebo Alexandru Udženiju. „Něco jiného je, pokud se domlouvají soukromě, tam to nemohu komentovat. Problém je, když to přijde na veřejnost,“ uvedl na konto vulgární mluvy.

Oliva věří, že i politici mají určitý vliv na to, co vnímá veřejnost jako spisovný nebo nespisovný jazyk. „Ať chtějí nebo ne, jsou jistým vzorem pro ostatní občany. Je potřeba si uvědomit, že jednotlivá slova jsou jen řetězce zvuků. Zda něco je, nebo není vulgární, je na dohodě mezi mluvčími daného jazyka, a mohou se měnit. Co bylo vulgární před 100 lety, už dnes být nemusí – a naopak,“ rozvedl jazykovědec.

Jako příklad uvedl slovo „sranda“, které je dnes synonymem pro legraci. Ještě před 50 lety bylo ale společensky nepřijatelné. „Všichni ještě vnímali etymologickou motivaci, tedy sloveso, ze které bylo podstatné jméno odvozené,“ přiblížil ve vysílání CNN Prima NEWS. Naopak slovo „prd*l“ bylo do určité míry odborným termínem, který používal třeba český lékař Antonín Jan Jungmann, bratr spisovatele a překladatele Josefa Jungmanna. „Dnes bychom asi řekli spíše konečník,“ konstatoval Oliva.

Nejlepší řečníci? Fiala a Okamura, špatně mluví Bartošek

Celkově Oliva nehodnotí rétorické schopnosti současných politiků příliš kladně. Z hlediska mluveného projevu ale má dva kandidáty, které by označil za schopné rétory.

„Všichni se snaží. Některým to jde lépe, některým hůře. Mezi osoby, které jsou schopny mluvit plně spisovně, patří nesourodá dvojice Petr Fiala a Tomio Okamura. Ten, kdo mluví nejhůře a dává svým projevem najevo, že vzdělání nemá a ani mu na něm nezáleží, je předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek,“ zhodnotil Oliva současné poslance.

Připomněl, že jde nejen o plnou spisovnost a gramatickou správnost. Důležitou součástí mluveného projevu je také charisma, aby daný mluvčí dokázal strhnout posluchače. „Tady by byl nejlepším rétorem – a prosím, to nereflektuje mé politické názory a postoje – Tomio Okamura,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Politickou korektnost označil jazykovědec za snahu dovést lidskou slušnost ad absurdum než za jazykový problém. Že jsou některá slova vytlačována z oficiálních kontextů, neznamená, že se nebudou běžně nadále používat.

„V tomhle politická korektnost nedosahuje svých cílů. Řekl bych, že je nesmyslná nebo naivní v představě, že když nahradíme slova jinými, povede to ke změně chování ve společnosti. Možná to povede ke změně jazykového chování, kdy si všichni nakonec uloží nějakou tu autocenzuru a nebudou říkat slova jako černoch nebo cikán, ale myšlení lidí se tím nezmění,“ vysvětlil v pořadu Interview.

Tagy:

Hlavní zprávy

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!
Pořady

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových
360°

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama