reklama

Lipavský si naběhl sám, Zeman má dobrý mozek. Tušil jsem, že po něm půjde, říká Zdechovský

Důvody prezidenta Miloše Zemana, proč nechce jmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského do čela diplomacie, jsou obskurní a malicherné. Kompetenční žaloba je jednou z cest, jak situaci řešit, věří lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V pořadu 360° podotkl, že i přes svůj věk a zdravotní stav je Zeman obstojný politický hráč, který nejspíše neustoupí. I poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch doufá, že nakonec dojde k dohodě – podle něj nikdo nechce průtahy při jmenování nové vlády.

reklama

Spekulace o tom, že hlava státu má výhrady vůči Lipavskému, kolovaly už pár týdnů. Teprve v pátek vydal Pražský hrad konkrétní výtky, na základě kterých nechce Zeman pirátského adepta do čela resortu. Prezidentovi se prý nelíbí jeho odtažité vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce, Lipavskému také vyčítá nízkou kvalifikaci. Odkázal na informace týdeníku Euro, podle kterého byla závěrečná bakalářská práce Lipavského hodnocena „nejhorší možnou známkou“.

„Je obskurní někoho jmenovat, nebo nejmenovat na základě známky z bakalářské práce. Možná ji dostal proto, že ho nesnášel vedoucí nebo oponent. To neříká nic o tom, jestli bude dobrý ministr zahraničí,“ uvedl Zdechovský ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněl, že se sám Zeman v minulosti odvolával na Ústavu, když byl premiérem, a požadoval jmenování Jana Kavana ministrem zahraničí u tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Důvody pro nejmenování Lipavského vnímá proto jako malicherné. Podle něj bylo předem jasné, že se prezident zaměří na „nejslabší článek“ kabinetu designovaného premiéra Petra Fialy (ODS). Sám pirátský kandidát na ministra zahraničí si prý ale naběhl svými předchozími výroky na konto V4 či Izraele, čehož Zeman využil. Proto je i přes svůj věk a zdravotní kondici stále skvělý politický hráč.

„Jeho mozek je velmi dobrý. Jakmile padlo to jméno a jakmile jsem viděl ta nešťastná vyjádření, tušil jsem, že po něm půjde – a to se potvrdilo,“ pokračoval lidovecký europoslanec. Zemanův názor ale nesdílí a je pro, aby se na prezidenta podala kompetenční žaloba a spor rozsekl Ústavní soud.

Spekuluje se, že by se postu šéfa diplomacie dočasně ujal předseda Pirátů Ivan Bartoš, což je i podle Zdechovského jedna z možností, jak situaci alespoň dočasně vyřešit. Rozhodně ale není definitivní. „Je tam varianta, že by resort řídil premiér, nebo i někdo jiný. Jestli kompetenční žaloba bude vyřešena za dva, tři měsíce, je možné to tímto způsobem udělat,“ naznačil alternativní cestu ke vzniku vlády.

Ať se dohodnou, nikdo nechce průtahy, říká Bžoch

Tak či onak Zdechovský doufá v domluvu s hlavou státu, nejmenování celé vlády by osobně nepreferoval. „Je potřeba, aby vláda nastoupila. Jak znám Miloše Zemana, bude to hráč a neustoupí. Teď to bude přetahovaná kdo s koho a jediná možnost, jak z toho vyjít, je kompetenční žaloba. Nejmenování vlády je ta poslední varianta, kterou by někdo chtěl,“ podotkl v pořadu 360°.

Stejný pohled sdílí i opoziční poslanec Jaroslav Bžoch (ANO), který působí i v zahraničním výboru dolní komory. „V nejlepším případě by bylo, kdyby se designovaný premiér s prezidentem dohodl, aby byla vláda jmenována příští týden. Nikdo z nás nechce, aby se to oddalovalo,“ připojil svůj názor ve vysílání CNN Prima NEWS.

Diskuse o tom, zda prezident má, nebo nemá právo tímto způsobem blokovat jmenování konkrétního kandidáta do čela resortu, by podle Bžocha mohla vytvořit příklad do dalších let. „Až hypoteticky přijde jiná vláda, novou prezidentkou bude třeba Markéta Pekarová Adamová a premiér dá na stůl jméno Tomia Okamury na post ministerstva zahraničí, chtěl bych vidět, jak by nominaci podepsala,“ rozvedl v pořadu 360°.

Tagy:

Hlavní zprávy

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole
Sněmovna

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo
Nehody

Detaily děsivé nehody jachty v Karibiku: Byli na ní Češi, potvrdilo ministerstvo

Malá jachta před týdnem v plné rychlosti narazila do skály v Karibiku. Při nehodě zemřel jeden člověk, druhý utrpěl vážná zranění. České ministerstvo zahraničí na dotaz CNN Prima NEWS potvrdilo, že se jednalo o české občany. Tamější záchranáři vyšetřují, co tragickou nehodu způsobilo. Podle francouzského webu Faxinfo.cz mohla za nehodou stát nepřiměřená rychlost či nepozornost.

Zkorumpovaná Ukrajina do NATO nepatří. Držme se od ní dál, šokoval chorvatský prezident

Chorvatský prezident Zoran Milanović v úterý prohlásil, že na Ukrajině se vláda nezměnila demokraticky, nýbrž pučem a že pro tuto zemi není v NATO místo. Podle jeho názoru Chorvatsko, které je členem aliance od roku 2009, by se v nynějším dění kolem Ukrajiny nemělo nijak angažovat, informovala chorvatská média. Ukrajinské ministerstvo zahraničí dalo v reakci najevo „hluboké zklamání“, zatímco chorvatský premiér Andrej Plenković vyjádřil údiv a Ukrajincům se omluvil.

Nic k zabíjení vám nedáme, posíláme helmy. Němci dál odmítají dodávat Ukrajině zbraně

Německo poskytne ukrajinské armádě 5 000 vojenských přileb. Oznámila to německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Zatímco některé členské státy Severoatlantické aliance dodávají Ukrajině kvůli vyhrocenému napětí s Ruskem zbraně, Berlín to odmítá. Kancléř Olaf Scholz nesouhlas s dodávkami zbraní vysvětluje dlouhodobým postojem německé vlády, která dává přednost diplomacii.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Pešán vybral tři „taxikáře“. Kteří hráči rozšířili hokejovou nominaci pro olympiádu?

Mezinárodní hokejová federace (IIHF) umožnila trenérům reprezentací kvůli ošemetné covidové době rozšířit nominaci pro olympiádu v Pekingu o šest hráčů, takzvané „taxikáře“. Jde o inspiraci z NHL, kde odnedávna funguje systém náhradníků pojmenovaný taxi squad. Kouč českého národního týmu Filip Pešán s manažerem Petrem Nedvědem využili jen polovinu nabízené možnosti a zvolili tříčlennou „zálohu“ – útočníky Matěje Blümela s Davidem Tomáškem a obránce Jana Ščotku.

reklama

Domácí zpravodajství

Soud odmítl stížnost PirSTAN kvůli volbám. Navrhovali jiný přepočet hlasů na mandáty

Ústavní soud (ÚS) odmítl podnět Pirátů a STAN, kteří navrhovali alternativní způsob přepočtu hlasů na mandáty podle nového volebního zákona. Jejich interpretace by vedla k výměně tří poslanců Sněmovny ustavené po loňských volbách. Neuspěli ani u Nejvyššího správního soudu (NSS), ani u ústavních soudců, kteří se však podstatou návrhu věcně nezbývali, stížnost odmítli z procesních důvodů kvůli formě podání. Usnesení zpřístupnili na webu soudu.

reklama