Lipavský si naběhl sám, Zeman má dobrý mozek. Tušil jsem, že po něm půjde, říká Zdechovský

Tomáš Zdechovský

360° 10.12.2021

Důvody prezidenta Miloše Zemana, proč nechce jmenovat pirátského kandidáta Jana Lipavského do čela diplomacie, jsou obskurní a malicherné. Kompetenční žaloba je jednou z cest, jak situaci řešit, věří lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. V pořadu 360° podotkl, že i přes svůj věk a zdravotní stav je Zeman obstojný politický hráč, který nejspíše neustoupí. I poslanec za hnutí ANO Jaroslav Bžoch doufá, že nakonec dojde k dohodě – podle něj nikdo nechce průtahy při jmenování nové vlády.

Spekulace o tom, že hlava státu má výhrady vůči Lipavskému, kolovaly už pár týdnů. Teprve v pátek vydal Pražský hrad konkrétní výtky, na základě kterých nechce Zeman pirátského adepta do čela resortu. Prezidentovi se prý nelíbí jeho odtažité vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce, Lipavskému také vyčítá nízkou kvalifikaci. Odkázal na informace týdeníku Euro, podle kterého byla závěrečná bakalářská práce Lipavského hodnocena „nejhorší možnou známkou“.

„Je obskurní někoho jmenovat, nebo nejmenovat na základě známky z bakalářské práce. Možná ji dostal proto, že ho nesnášel vedoucí nebo oponent. To neříká nic o tom, jestli bude dobrý ministr zahraničí,“ uvedl Zdechovský ve vysílání CNN Prima NEWS. Připomněl, že se sám Zeman v minulosti odvolával na Ústavu, když byl premiérem, a požadoval jmenování Jana Kavana ministrem zahraničí u tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Důvody pro nejmenování Lipavského vnímá proto jako malicherné. Podle něj bylo předem jasné, že se prezident zaměří na „nejslabší článek“ kabinetu designovaného premiéra Petra Fialy (ODS). Sám pirátský kandidát na ministra zahraničí si prý ale naběhl svými předchozími výroky na konto V4 či Izraele, čehož Zeman využil. Proto je i přes svůj věk a zdravotní kondici stále skvělý politický hráč.

„Jeho mozek je velmi dobrý. Jakmile padlo to jméno a jakmile jsem viděl ta nešťastná vyjádření, tušil jsem, že po něm půjde – a to se potvrdilo,“ pokračoval lidovecký europoslanec. Zemanův názor ale nesdílí a je pro, aby se na prezidenta podala kompetenční žaloba a spor rozsekl Ústavní soud.

Spekuluje se, že by se postu šéfa diplomacie dočasně ujal předseda Pirátů Ivan Bartoš, což je i podle Zdechovského jedna z možností, jak situaci alespoň dočasně vyřešit. Rozhodně ale není definitivní. „Je tam varianta, že by resort řídil premiér, nebo i někdo jiný. Jestli kompetenční žaloba bude vyřešena za dva, tři měsíce, je možné to tímto způsobem udělat,“ naznačil alternativní cestu ke vzniku vlády.

Ať se dohodnou, nikdo nechce průtahy, říká Bžoch

Tak či onak Zdechovský doufá v domluvu s hlavou státu, nejmenování celé vlády by osobně nepreferoval. „Je potřeba, aby vláda nastoupila. Jak znám Miloše Zemana, bude to hráč a neustoupí. Teď to bude přetahovaná kdo s koho a jediná možnost, jak z toho vyjít, je kompetenční žaloba. Nejmenování vlády je ta poslední varianta, kterou by někdo chtěl,“ podotkl v pořadu 360°.

Stejný pohled sdílí i opoziční poslanec Jaroslav Bžoch (ANO), který působí i v zahraničním výboru dolní komory. „V nejlepším případě by bylo, kdyby se designovaný premiér s prezidentem dohodl, aby byla vláda jmenována příští týden. Nikdo z nás nechce, aby se to oddalovalo,“ připojil svůj názor ve vysílání CNN Prima NEWS.

Diskuse o tom, zda prezident má, nebo nemá právo tímto způsobem blokovat jmenování konkrétního kandidáta do čela resortu, by podle Bžocha mohla vytvořit příklad do dalších let. „Až hypoteticky přijde jiná vláda, novou prezidentkou bude třeba Markéta Pekarová Adamová a premiér dá na stůl jméno Tomia Okamury na post ministerstva zahraničí, chtěl bych vidět, jak by nominaci podepsala,“ rozvedl v pořadu 360°.

Tagy: