Zeman: Konsolidační balík vlády? Bolestivá terapie, navíc málo účinná. Naštve mnoho lidí

Vládní konsolidační balíček je tříšť 50 vzájemně neprovázaných nápadů, navíc bude málo účinný. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl exprezident Miloš Zeman. Případná generální stávka je podle jeho slov účinný nástroj.

„V případě vládního konsolidačního balíčku jde o tříšť vzájemně neprovázaných asi 50 nápadů. Jejich společným jmenovatelem je fakt, že budou mít nižší ekonomický efekt, než se odhaduje. Přitom naštvou daleko větší skupiny lidí, než vláda předpokládá. Jinými slovy je to terapie, která je bolestivá, ale ekonomicky velmi málo účinná,“ řekl Zeman v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Bývalý prezident vládě doporučil dvě konkrétní opatření: „Kabinet by měl vrátit daň z příjmů fyzických osob na původní hodnotu, což navrhuje i Národní ekonomická rada vlády (NERV). V rámci daňových výjimek bych zrušil daňové slevy na poplatníka. Šlo by také o bolestivou terapii. Jenže na rozdíl od té vládní by alespoň přinesla praktické odstranění strukturálního deficitu.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: První odsouzený premiér v trestní kauze. Nečas dostal za křivé svědectví podmínku s pokutou

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy, celkem tedy 94,1 miliardy korun. Kabinet počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu.

Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by měli zhruba tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být spíše nižší a valorizace mírnější.

Odbory v reakci na podobu konsolidačního balíčku vyhlásily stávkovou pohotovost. „Už jsem zažil jednu generální stávku, která svrhla mnou nemilovaný režim. Z toho vyplývá, že generální stávka je bezesporu účinným nástrojem,“ zmínil Zeman své vzpomínky na rok 1989.

Tagy: