
Přítel Vladimira Putina a bývalý šéf ruských státních železnic Vladimir Jakunin se stal opět terčem vyšetřování investigativních novinářů. Na webu Insider vychází postupně obsáhlá reportáž o tom, k jakým praktikám v prostředí ruských železnic docházelo v době, kdy je vedl právě Jakunin. Česká společnost zná jméno ruského podnikatele a dlouholetého agenta KGB především ve spojitosti s jeho blízkými vazbami na prezidenta Miloše Zemana.
Jakunin, který vedl ruské železnice mezi roky 2005 až 2015, se stal držitelem takzvaného „společného fondu“ tohoto státního podniku. Podle Insideru peníze získával prostřednictvím úplatků za státní zakázky a poté je pral v Moldavsku. Celkové škody na ruském rozpočtu kvůli tomu dosáhly více než 20 miliard dolarů, odhaduje Insider.
Kontroverzní podnikatel přitom v Rusku není z ničeho obviněn a nečelí ani žádnému vyšetřování. Podle investigativních novinářů je to tím, že část vypraných peněz šla na prokremelskou propagandu v evropských zemích včetně Česka. Nabízí se tak teorie, že šéf Kremlu Vladimir Putin o podvodech věděl, nebo je možná i přímo nařídil.
Češi znají jméno Jakunina především kvůli jeho nadstandardním vztahům s Milošem Zemanem. Toho v minulosti v Praze často navštěvoval, jak upozornil web Neovlivní.cz. Jméno českého prezidenta figuruje i v investigativním článku Insideru.
Ten upozorňuje, že Jakuninova politická aktivita v České republice začala již v roce 2002. Tehdy odcestoval do Prahy, aby vyhledal vhodného dodavatele náhradních dílů pro lokomotivy. Později se poznal se Zemanem, seznámil je bývalý komunistický armádní důstojník Zdeněk Zbytek. Zeman se pak stal pravidelným účastníkem konferencí fóra Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, které založil Jakunin.
Upekl Zemanův návrat do politiky Jakunin?
Zeman ani Jakunin se svým přátelstvím příliš netajili. „Mám pocit, že v současnosti osobnost prezidenta Zemana značně přesahuje ostatní evropské státníky. Pokud se dá ještě o nějakých státnících v Evropě hovořit,” řekl Jakunin o Zemanovi v roce 2015.
Miloš Zeman a Vladimir Jakunin během setkání v Praze v roce 2015 Zdroj: Profimedia.cz
Zeman pak leckoho šokoval, když dal v roce 2016 přednost konferenci na Rhodu před pohřbem bývalého izraelského prezidenta i premiéra Šimona Perese. Český prezident je přitom proslulý svou velkou náklonností k židovskému státu.
„Izrael je zemí mého srdce a mým druhým domovem,“ řekl Zeman u příležitosti nedávné návštěvy izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga v Praze. Chladnější postoj současného ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) k Izraeli byl zase jedním z hlavních důvodů, proč jej Zeman vůbec nechtěl jmenovat do funkce.
Jak je tedy možné, že se Zeman raději v roce 2016 zúčastnil konference Dialogu civilizací, aby se setkal s ruským podnikatelem a bývalým agentem KGB, než pohřbu izraelského nositele Nobelovy ceny míru Perese, kde jej museli zastoupit tehdejší premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD)?
„Velmi jsem přemýšlel nad tím, že na pohřeb dorazím. Ale jsem zvyklý plnit svoje sliby. A když jsem slíbil organizátorům, že přijedu na Rhodos, tak jsem tam i přijel. Šimona Perese jsem ale měl velmi rád. Kdybych neměl tento závazek, jeho pohřbu bych se zúčastnil,“ prohlásil tehdy Zeman.
Insider rovněž ve svém textu zmiňuje, že na jedné z konferencí na řeckém ostrově v roce 2009 se prý zrodila myšlenka Zemanova návratu do vrcholné politiky. O čtyři roky později se Zeman stal českým prezidentem.