Prezident Miloš Zeman se už nechal slyšet, že nesouhlasí se zrušením superhrubé mzdy a zavedením 15% daně z příjmu, jak navrhuje šéfka státní kasy Alena Schillerová (za ANO). Zeman to s ministryní financí i premiérem Andrejem Babišem probere v neděli na zámku v Lánech na setkání expertního týmu prezidenta. Řešit se bude i rozpočet a další daňové změny.
Dohodu na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu koaliční strany oznámily koncem srpna. Rozpočtový dopad by podle odhadů představoval 70 až 90 miliard korun ročně, Babiš mluví o výpadku 73 miliard.
Zrušení superhrubé mzdy může české ekonomice pomoci, shodli se Kupka a Řehounek
V úterý bude v Lánech jednat prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem o zrušení superhrubé mzdy. Pokud k tomu dojde, prezident chce po vládní koalici, aby zavedla sazbu daně z příjmů ne patnáct, ale devatenáct procent. S tím předsedové koaličních stran ani hosté pondělní 360° Pavlíny Wolfové Jan Řehounek (ANO) a Martin Kupka (ODS) nesouhlasí.
Zeman kvůli tomu označil návrh za pokus o nabourání díry do státního rozpočtu a předeslal, že se bude věc snažit koaličním lídrům rozmluvit. Babiš od té doby zdůrazňuje, že jeho kabinet je menšinový a změny jsou podmíněny dohodou na rozpočtu jako celku.
Schillerová počítá s tím, že navrhovaný schodek 116 miliard se prohloubí v závislosti na dalších přijatých opatřeních. Ani s možným výpadkem způsobeným zrušením superhrubé mzdy koncept rozpočtu zatím nepočítá.
Babiš před měsícem uvedl, že při přípravě rozpočtu je cílem, aby byl příští rok deficit nižší než letos. Podle něj je shoda na provozních úsporách na ministerstvech i na zrušení superhrubé mzdy. Letošní schodek se kvůli koronavirové epidemii několikrát zvyšoval z původních 40 miliard na aktuálních 500 miliard korun.