Zrušení superhrubé mzdy může české ekonomice pomoci, shodli se Kupka a Řehounek

V úterý bude v Lánech jednat prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem o zrušení superhrubé mzdy. Pokud k tomu dojde, prezident chce po vládní koalici, aby zavedla sazbu daně z příjmů ne patnáct, ale devatenáct procent. S tím předsedové koaličních stran ani hosté pondělní 360° Pavlíny Wolfové Jan Řehounek (ANO) a Martin Kupka (ODS) nesouhlasí.

„Zrušení superhrubé mzdy může české ekonomice pomoci, proto jsme jej už před časem navrhovali. Jaké to bude mít rozpočtové dopady, je především na vládě. Odhad reálných dopadů se zapojením dalších příjmů je komplikované vypočítat. Jsem přesvědčený, že stimul pro Českou republiku v podobě vyšších příjmů pro všechny příjmové skupiny je správný,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka.

I člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Řehounek (ANO) je pro zrušení superhrubé mzdy. Příklad uvedl na krizi v roce 2008.  „Po krizi následovaly kroky, které zabrzdily investice státu. Zavedením superhrubé mzdy došlo ke snížení spotřeby obyvatelstva a myslím, že v současné době by právě spotřeba obyvatelstva měla dalším způsobem nastartovat ekonomiku. Takže jsem pro, abychom nastartovali ekonomiku vyšší spotřebou našich obyvatel a aby jim zároveň zůstalo více v peněženkách,“ poznamenal Řehounek s tím, že to jako riskantní pro rozpočet nevidí.

Člověk, který vydělává měsíčně 25 tisíc korun, by zrušením superhrubé mzdy mohl získat navíc 1 200 korun měsíčně. U výplaty 45 tisíc to bude 2 200 korun. Pokud by se ale zvýšila sazba daně na 19 procent, získali by lidé 260 korun, respektive 480.

Pokud zůstane komukoliv více peněz ze mzdy, je to dobře

Řehounek uvedl, že pokud by obyvatelé České republiky začali spořit, je to dobrý signál. „Otevírají se nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrnými důchody. Pokud zůstane komukoliv více peněz ze mzdy, je to dobře. Věřím, že se peníze do ekonomiky buď hned, nebo později vrátí,“ řekl Řehounek.

Kupka dodal, že ODS od začátku navrhovala patnáctiprocentní daň, protože jí záleží na tom, aby lidem co nejvíce finančních prostředků zůstalo v peněženkách a ti pak mohli rozhodovat, jak s nimi naloží. „A pochopitelně je utráceli. To, s čím výpadek nepočítá, je, kolik se do ekonomiky vrátí peněz prostřednictvím zvýšení příjmů všech příjmových skupin,“ doplnil Kupka.

Zrušením superhrubé mzdy ušetří i zaměstnavatelé

Zároveň odkázal na trh nemovitostí. Podle Kupky pomohlo, že se zrušila daň z nabití nemovitosti. „Trh s nemovitostmi ožívá, stejně tak se zdá, že ožije například i automobilový trh. To jsou první pozitivní signály, že by se ekonomika neměla přibrzdit ve smyslu úplného zakonzervování, že by domácnosti spořily,“ okomentoval.

Prezident Miloš Zeman ale v nedělní Partii CNN Prima NEWS varoval, že patnáctiprocentní daňová sazba z příjmu by podle některých odhadů znamenala příjmový výpadek státního rozpočtu v intervalu mezi 70 a 90 miliardami korun.

Česko má navíc jednu z nejnižších daní z příjmů, potom už je jen Rumunsko s deseti procenty. Podle Řehounka chce ale koalice pod vedením ANO snižovat reálné zdanění obyvatelstva. „Zrušením superhrubé mzdy se výrazně ušetří i zaměstnavatelům, kteří nebudou odvádět takové odvody do státní kasy na sociální a zdravotní pojištění. Je to krok správným směrem a budu ho podporovat,“ uvedl člen sněmovního rozpočtového výboru.

Babiš a Hamáček pojedou přesvědčit Zemana

Řehounek věří, že v úterý lídři koaličních stran prezidenta přesvědčí o patnáctiprocentní výši daně. „Předpokládám, že oba lídři koaličních stran jedou do Lán s tím, že prezidenta přesvědčí, že návrh na patnáct procent dává smysl. A že s tím vláda počítá nejen pro rozpočet na příští rok, ale i pro roky další,“ upřesnil Jan Řehounek.

„Jednoznačně se stavíme za jednoduché provedení v podobě patnácti procent pro všechny. I proto, aby se tímto krokem podařilo zjednodušit český daňový systém,“ podotkl Martin Kupka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost
Miloš Zeman

Zeman: Prezidentský kandidát koalice Spolu? Nevidím u nich žádnou osobnost

Koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 sice řeší otázku společného prezidentského kandidáta, ale nemá ve svých řadách žádnou osobnost. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to prohlásila současná hlava státu Miloš Zeman. Ten jako své favority označuje expremiéra Andreje Babiše (ANO) a odborového předáka Josefa Středulu. Zeman dále prozradil plány na blížící se dovolenou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:08

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, viní ho z vlastizrady

21:38

Ukrajinci v Doněcké oblasti mají nově menší zákaz nočního vycházení

21:06

VIDEO: Ukrajinský zásah ruského tanku T-72

20:32

Kadyrov: Ukrajinci ustupují, raketami zasáhli vlastní budovy

Vězení kvůli interrupcím? Budeme v šoku, až se to stane první ženě, varuje Biden

Nedávné zrušení federálního práva na interrupci, které přineslo rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, může mít závažné následky. Americký prezident Joe Biden varoval, že kvůli takzvané potratové turistice může Američankám hrozit i vězení. „Myslím si, že mnoho lidí nevěří, že se něco takového bude dít. Ale ono bude,“ řekl Biden během svého viedohovoru s některými demokratickými guvernéry.

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Živě
ON-LINE: Obklíčili jsme Lysyčansk, tvrdí čečenský řezník Kadyrov. Kyjev to odmítá

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35 870 vojáků. Ukrajina také obdrží další dodávku zbraní od USA, tentokrát v hodnotě kolem 820 miliard dolarů. V zásilce mají být protiletadlové systémy, ale zejména pak až 150 tisíc kusů dělostřelecké munice. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov ohlásil, že jeho vojáci obklíčili město Lysyčansk. To ovšem Ukrajinci odmítají.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

KOMENTÁŘ: Řešil by se „černoušek“ Hamilton i před lety? Dost možná nikoliv

Už tak nepříliš stojaté vody seriálu formule 1 rozvířila před nedělní Velkou cenou Velké Británie třaskavá vyjádření Nelsona Piqueta na adresu Lewise Hamiltona. O přídechu verbálního rasismu nelze diskutovat, hrubší zrno výraziva by však nemělo být za každou cenu vykládáno jako pokus o další diskriminaci lidí jiné barvy pleti, ať už je hnědá, bílá nebo třeba fialová.

Pusťte mě pryč, prosí Ronaldo vedení United. Nedovede si představit sezonu bez Ligy mistrů

Pro fanoušky „rudých ďáblů“ to byl splněný sen, možná základní stavební kámen pro to, aby se Manchester United vrátil ke slavným časům. Cristiano Ronaldo našel loni po 12 letech opět domov na Old Trafford. Sám po většinu sezony exceloval, ale to už se nedá říct o zbytku týmu. Takže i když má CR7 smlouvu ještě na další ročník, vedení sdělil: „Chci pryč.“

USA se do všeho míchají, vedou Západ k debaklu. Vlivný poradce řekl, jak válka skončí

Jeden z nejvlivnějších amerických ekonomů a komentátorů Jeffrey Sachs zkritizoval americkou roli ve válce na Ukrajině. Podle něj v americké politice dekády přetrvává politický neokonzervatismus, který usiluje o globální dominanci USA na celém světě a jehož nejnovější obětí se stala Ukrajina. Sachs v minulosti působil jako poradce vlád po celém světě, mimo jiné také v postsovětském Rusku, nyní působí u generálního tajemníka OSN.

Domácí zpravodajství

Graubner se oficiálně stal pražským arcibiskupem. Mše se zúčastnili Fiala nebo Klaus

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Spolu zvažuje na prezidenta tři jména. Odstřihneme se od STAN a Pirátů, říká Zdechovský

Nebude žádná vládní pětikoalice, odstřiháváme se od STAN a Pirátů. Tak mluvil v souvislosti s lednovými prezidentskými volbami v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj některého z kandidátů podpoří nebo přímo navrhne koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) samostatně. Možnosti má podle Zdechovského tři a vybere po senátních volbách podle nálady lidí. Volba prezidenta začne 13. ledna 2023.