Zemanova milost pro Baláka je nepřijatelná, míní Senát. K abdikaci ale prezidenta nevyzval

Milost, kterou udělil prezident Miloš Zeman šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi, je podle Senátu nepřijatelná. Horní parlamentní komora o tom ve středu rozhodla na návrh KDU-ČSL. Senát ale nevyzval Zemana, aby se vzdal funkce hlavy státu, jak to požadovaly ODS a TOP 09. Pouze Zemana vybídl k tomu, aby v závěru druhého funkčního období vykonával svůj prezidentský úřad v souladu s ústavním pořádkem.

„Senát považuje rozhodnutí prezidenta republiky o udělení milosti řediteli Lesní správy Lány ze dne 26. března tohoto roku za nepřijatelné obsahem i odůvodněním, politicky i právně,“ uvádí se v usnesení.

Zeman by měl podle přijaté výzvy v posledních měsících svého volebního období vykonávat svůj úřad „v souladu s literou a principy ústavního pořádku, a to ku prospěchu České republiky a jejích občanů“. Podle předsedkyně senátorů KDU-ČSL Šárky Jelínkové by senátní ústavní komise měla s partnerskou sněmovní komisí provést reflexi ústavního postavení prezidenta republiky, a to především z hlediska důvodnosti a zneužitelnosti jednotlivých kompetencí.

Senátorský klub ODS a TOP 09 dokonce původně navrhoval, aby Senát Zemana vyzval k abdikaci. „Zemanovou milostí pro Baláka došlo ke zpochybnění základních principů právního státu,“ řekla senátorka Miroslava Němcová (ODS). Ve vysílání CNN Prima NEWS zmiňovala ještě před hlasováním i možnost ústavní žaloby.

Němcová argumentovala zejména vyjádřením předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, podle něhož poslední Zemanova milost znamenala útok na základy právního státu, právní jistoty a zpochybnila nezávislost justice.

Zeman porušil své vlastní stanovené podmínky

„Všem nám jde o stejnou věc,“ uvedla Jelínková ještě před hlasováním k postoji ODS. Lidovci podle ní ale nechtějí v době války na Ukrajině „vyhlašovat válku“ s prezidentem, a zvolili proto „mírnější cestu“. S odkazem na to, že Zemanův mandát skončí za necelý rok, Jelínková řekla, že ani pro něj by nebylo dobré, aby odcházel s takovou stopou.

Zeman podle lidovců zklamává důvěru občanů v justici a demotivuje občany, aby dodržovali zákony. „Je smutné, že se toho dočkáváme od nejvyššího ústavního činitele,“ zdůraznila Jelínková.

Balák byl 24. března pravomocně odsouzen ke třem letům vězení za ovlivňování veřejné zakázky v Lánské oboře. Podle Zemana nebyla zřejmě pro Balákovo odsouzení rozhodná povaha činu, ale to, kde pracuje.

Milost pro Baláka neodpovídá podmínkám, které si prezident dříve stanovil pro její udělení. Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Prezidentovo odůvodnění milosti pro Baláka bylo nepřijatelné také podle Unie státních zástupců.

Tagy: