Na slovenské politické scéně by mohlo dojít k nebývalým přesunům. Podle aktuálního volebního průzkumu by totiž z tamního jednokomorového Parlamentu zcela vypadla krajně pravicová strana Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Solidní pokles preferencí zaznamenal i premiér Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO). Volby by s velkým náskokem vyhrála strana, která přitom před rokem ještě ani neexistovala.
Podle nejnovějšího průzkumu agentury AKO by Kotlebovci ve volbách získali jen 3,8 procent hlasů. Tím pádem by vypadli z Národní rady, slovenského parlamentu, protože by nesplnili povinné kvórum 5 procent.
Pro LSNS a Kotlebu jde o další ránu v relativně krátké době. Nedávno krajně pravicovou partaj opustila skupina poslanců v čele s Milanem Mazurkem, který patřil mezi nejvýraznější tváře Kotlebovců. Společně s ním skončil i další významný činovník LSNS europoslanec Milan Uhrík. Důvodem byly změny stanov, které zajistily Kotlebovi ještě větší moc v čele strany a de facto i neodvolatelnost.
Odchod výrazných politiků z LSNS může být jen jedním z důvodů, proč straně klesly preference. Tím dalším mohlo být odsouzení Kotleby na 4 roky a 4 měsíce odnětí svobody za propagaci neonacistických symbolů v době, kdy byl županem (slovenský hejtman – pozn. red.) Banskobystrického kraje. Tehdy totiž několika rodinám rozdal šeky v hodnotě 1488 euro.
Tato čísla přitom mají své zastoupení v neonacistické symbolice. Číslo 14 označuje heslo bílých nacionalistů zvané „14 slov“. Jde o vzkaz v angličtině, který zní v překladu: „Musíme zajistit existenci našeho lidu a budoucnost pro bílé děti (anglický originál: We must secure the existence of our people and a future for White Children – pozn. red.).“ Druhé číslo, 88, pak v neonacistické symbolice znamená osmé písmeno abecedy, čili H. Sloučení na „HH“ pak má být nacistický pozdrav „Heil Hitler“.
Dominance Pellegriniho a přeběhlíků z Ficova Směru
Průzkum ukazuje i další možné změny na politické scéně našich východních sousedů. Hnutí OLANO, v jehož čele stojí premiér Igor Matovič, sice v loňských volbách až překvapivě dominovalo, ale nyní nastal výrazný propad. Loňských volebních 25 procent je pryč, protože aktuálně by ve volbách OLANO obdrželo pouze 13,8 procent a skončilo by až třetí.
Stejně jako v průzkumech v posledních měsících i v tom únorovém od agentury AKO s přehledem vede strana Hlas - sociální demokracie. Toto politické uskupení, které založil expremiér Peter Pellegrini a přeběhlíci ze Směru Roberta Fica, přitom oficiálně vznikla teprve v září.
Mezi Hlas a Matovičovo OLANO se vtěsnala ještě Svoboda a solidarita (SaS), kterou vede vicepremiér a ministr hospodářství Richard Sulík. Ten v nedávné době proslul především tím, že je častým terčem kritiky předsedy vlády Igora Matoviče. Ten jej například označil za „idiota“ a svaluje na něj vinu za slovenské oběti koronaviru. Podle Matoviče totiž Sulík dostal za úkol nákup testů, které však pořídil pozdě.