Vojenská letuška Lenka Růžková prohrála po dvou a půl letech boj s rakovinou kůže. Na léčbu, která vyšla na miliony korun, se složila veřejnost, přispěl i Vojenský fond solidarity.
„Letuška Lenka svůj boj prohrála. Odpočívej v pokoji, leteckou komunitu jsi dokázala spojit až neskutečně, sbohem,“ napsal v příspěvku na sociální síti X profil Navigační lama.
ČTĚTE TAKÉ: Krutá diagnóza pro hvězdu z Chirurgů. Trpí neléčitelnou nemocí, zemřel na ni Gross i Čišovský
Lenka Růžková zemřela v pátek 11. dubna, jak stojí na parte, které profil na platformě zveřejnil v neděli. „S naší milovanou se rozloučíme ve čtvrtek 17. dubna v 11 hodin v obřadní síni táborského krematoria,“ uvedli pozůstalí.
Lenka zasvětila létání celý život. Začínala jako letuška u soukromé společnosti a poté přešla k armádě, kde doprovázela delegace a vojáky na palubě vojenských letounů i vrtulníků.
Letuška Lenka svůj boj prohrála...🖤.
— Navigační Lama ✈ (@Borek_Navigator) April 13, 2025
Odpočívej v pokoji 😢, leteckou komunitu jsi dokázala spojit až neskutečně...
Sbohem 🖤 pic.twitter.com/JRHaFXZddX
Vykonávat milovanou profesi jí nezabránila ani zákeřná rakovina, kterou jí diagnostikovali před dvěma a půl lety. „Před rokem jsem si nahmatala bulku na břiše. Myslela jsem si, že jde o běžný tukový útvar. Histologické vyšetření ale ukázalo něco jiného. Metastáze maligního melanomu, nejagresivnější a nejsmrtelnější forma rakoviny kůže,“ uvedla v předloňském rozhovoru pro iDNES.cz. Další vyšetření později ukázala, že nemoc metastázovala do podkoží, plic, pohrudnice, podbřišnice a vaječníků.
Lidé poslali na léčbu miliony
Lenka ihned začala s moderní biologickou léčbou. Ta ovšem nebyla úspěšná, naopak přinesla další zdravotní komplikace. Její kamarádka Petra proto založila sbírku, aby mohla Lenka podstoupit léčbu v Německu na specializované klinice.
Lidé se složili a za tři týdny se vybralo více než šest milionů korun. „Každá koruna navíc bude využita na výzkum a léčbu nemoci pro další onkologické pacienty,“ slíbila Petra na webu iDNES.cz.
Lence přispěl na léčbu i Vojenský fond solidarity, který poslal půl milionu korun. Zapojili se rovněž kolegové vojáci i armádní špičky, například vrchní praporčík Peter Smik, který o Lence napsal na Facebooku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku se loni narodilo historicky nejméně dětí. Umělé oplodnění využívá stále více párů