Ženský fotbal baví, Česko absolutně nestíhá. Jsme v začarovaném kruhu, zní z reprezentace

Nejlepší reklama na ženský fotbal. Tak se mluví o nedávno skončeném mistrovství Evropy, které trhalo rekordy ve sledovanosti i návštěvnosti. Turnaj ovládnutý domácími Angličankami zároveň mohl posloužit jako výchovná facka pro české prostředí stále nezřídka razící názor, že „ženy kopající do míče nikoho nezajímají“. I o pokřiveném pohledu mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS asistentka trenéra reprezentace Blanka Pěničková.

V tuzemsku panuje určitá slepota vůči tomu, co je fakt – ženský fotbal míří raketově vzhůru, zažívá boom. A i kvůli tomuto přehlížení nemohou české týmy včetně reprezentace stačit kvapíku nastolenému zahraničím.

Andrea Stašková, Kateřina Svitková nebo Barbora Votíková. Všechny tyto hráčky poznávají, že fotbal za hranicemi je někde jinde a nepotřebují u něj mít ještě další zaměstnání. Jedna čerstvě v Atlétiku Madrid, druhá rovněž od léta v Chelsea, třetí v Paris Saint-Germain.

Současná pravá ruka trenéra národního týmu Karla Rady i asistentka kouče – jiného Karla – Pitáka v pražské Slavii Blanka Pěničková ještě coby ikonická hráčka „sešívaných“ pamatuje doby, kdy bylo ve zdejším kraji daleko hůř. Ale zároveň ví, že současná podpora je hrubě nedostatečná. Pokud se z poloprofesionálního prostředí nestane ryze profesionální, vlak bude dál ujíždět.

Pořád platí, že se české ženy zatím nikdy nepředstavily na Euru nebo mistrovství světa.

Skončené Euro je podle reakcí ze světa vnímané skrz různé rekordy sledovanosti i návštěvnosti jako milník pro ženský fotbal. Myslíte, že by se jeho pozice výrazně zlepšila i u nás, kdyby české reprezentaci nešťastně neunikla účast na šampionátu v baráži se Švýcarkami v penaltách?
Těžko odhadovat. Podle mého názoru je hlavně škoda, že u nás nebyla větší možnost šampionát sledovat. Co jsem tak pochytila ohlasy z jiných zemí, které také na Euru chyběly – Maďarska a Rumunska –, zájem i sledovanost byly enormní. Kdybychom se na turnaj dostaly, některé diváky by to asi k televizi přilákalo, zřejmě bychom nové fanoušky získaly. Ale opravdu by podle mě stačilo, aby se lidé u nás podívali i na zápasy, ve kterých není česká reprezentace. Protože některá utkání Eura byla opravdu skvělá.

Takže si nemyslíte, že by premiérový postup na velký turnaj byl nejlepší cestou k zlepšení renomé a třeba i větší profesionalizaci ženského fotbalu v tuzemsku? Že by to byl ten pověstný gamechanger?
Nejsem o tom přesvědčená, byť se zmiňuje často, že to může být impuls k přelomu. Ale podle mě to opravdu není o jedné akci. Především vidím problém v nedostatku financí, který vytváří začarovaný kruh. Chceme se dostat na velkou akci, ale zároveň nemůžeme nastolit profesionální podmínky pro hráčky. Kdyby tu byla napřed dostatečná podpora, pak bude daleko reálnější postoupit třeba na mistrovství Evropy.

Nedávno jsem na Twitteru zahlédl, že se jedna hráčka reprezentace ptala, jestli někdo neví o nějaké práci, což je asi všeříkající. Plné soustředění se jen a pouze na fotbal asi pak udělá velký rozdíl, že?
Stoprocentně. Profesionalizace ligy je zásadním krokem. Až pak můžeme konkurovat hráčkám, které dennodenně žijí život profesionálního sportovce. Nelze trénovat více, než tomu aktuálně je. Zároveň nemáme méně tréninkových jednotek než ryze profesionální týmy v zahraničí. Ale největší rozdíl je v tom, že jinde mají fotbalistky kompletní péči a mohou celé odpoledne regenerovat, mají pak dostatek času na to, aby přijely odpočaté na další trénink. U nás holky vstávají v šest do práce, utíkají pak na trénink a domů přijdou v deset. Další den to samé. Chtě nechtě je regenerace součástí výkonu. A to se projeví.

Brankářka-youtuberka pomáhá

Dalším problémovým faktorem pak může být i to, že si hráčky mnohdy musí brát kvůli fotbalu i neplacené volno. Každopádně, je znát na reprezentačních srazech na hráčkách působících ve velkých klubech – třeba Andree Staškové nebo Kateřina Svitkové – že od chvíle, co jsou v zahraničí a živí je jen fotbal, udělaly výrazný progres?
Určitě ano. Samozřejmě díky tomu, že dnes už máme tyto holky, které vnímají největší odlišnosti ve fungování zahraničních a českých klubů, rozdíl pociťujeme. Například brankářka PSG Bára Votíková zmiňovala, jak se tréninky v Paříži absolutně neliší od těch v Česku. Ale odlišné už je to v tom, že se hráčky sejdou ráno na snídani, mají dopoledne trénink, pak regenerační část, jsou v péči masérů a fyzioterapeutů, potom společný oběd. A jdou domů.

Když zmiňujete Barboru Votíkovou, je ona pro český ženský fotbal extrémně důležitou osobou skrze to, že je sledovanou youtuberkou a přibližuje mladému publiku prostředí?
Rozhodně. Jakákoliv cesta, kterou můžeme dostat ženský fotbal do širšího povědomí, je správná. Bára tímto přináší něco unikátního a myslím si, že zejména u mladších sledujících to může mít dopad. Třeba takový, že holčičky a dívky, které ji sledují, si vyberou fotbal. Je to možnost, jak ženský fotbal zpopularizovat. Respektive zařídit, aby byl považovaný za normální fotbal.

Kdy budete mít pocit, že je ženský fotbal v Česku vnímaný tak, jak byste si přála vy, hráčky z reprezentace, ale i všechny tuzemské fotbalistky?
Přála bych si, aby o velkých zápasech nebyl jen jeden článek v novinách. Takže až tu bude daleko větší propagace. Nezájem je větší než zájem, podle toho to vypadá. Je nezpochybnitelné, že náš sport nabízí krásné momenty, za posledních pět let se nesmírně posunul. Ráda bych viděla, že se neřeší jen jedna akce, ale aby byl konstantně vnímaný jako sport pro holky. Pro všechny.

Aby bylo kritiků co nejméně

Možná také ve chvíli, kdy neuslyšíte povzdechy typu: „Vždyť to není tak atletické jako ten mužský.“? V momentě, kdy vymizí neustálé porovnávání?
Určitě. Ale tito škarohlídové se napřed musí přesvědčit o tom, že fotbal v ženském podání je také kvalitní. Nejsem naivní. Vím, že se to nebude líbit všem. Ale zároveň bych si přála, aby kritiků bylo co nejmenší množství. A samozřejmě, kdybychom takovéto řeči prakticky neslyšely, byl by to zásadní moment.

Mluvila jste o pokroku za poslední pětiletku. Ale nečekala jste například před deseti lety, že ženský fotbal bude v tuzemsku dál? Nebo vás mírou progresu potěšil?
Pokročil o dost. Už jen když to srovnám u nás ve Slavii, podmínky jsou s dobou deset let dozadu prakticky nesrovnatelné. Ale pořád, když se koukáte na ostatní státy, tam jde ženský fotbal rapidně dopředu. My pokulháváme vzadu. Absolutně nestíháme.

Aspoň těch nechvalně známých „odesílaček“ k plotně vaší optikou ubylo?
Mám pocit, že ano. Ale nevím, jestli jen nežiju ve své bublině, která ženskému fotbalu fandí. Nebo ho minimálně nepřehlíží. Stále je vidět, že se často na sociálních sítích objevuje k tématu ženského fotbalu mnoho negativních komentářů. Nicméně bych chtěla být optimistkou a věřit, že jich ubývá.

Tagy:
rozhovor fotbal ženský fotbal sport Kateřina Svitková Barbora Votíková mistrovství Evropy ve fotbale žen česká fotbalová reprezentace žen Andrea Stašková Anglie Karel Rada Blanka Pěničková

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.