Angel City FC není obyčejný klub. Založila ho hollywoodská hvězda a peníze do něj vkládají také další celebrity z centra světové kinematografie. A mluví o tom půlka (emancipovaného) světa.
Natalii Portmanovou lze běžně vidět v hollywoodských filmech nebo na reklamních plakátech luxusních značek. Už několik měsíců však rodačka z izraelského Jeruzaléma pravidelně navštěvuje fotbalové stadiony. Hlavně ten v Los Angeles, kde sídlí Angel City FC, který založila.
MS ve fotbale 2022
Podnět k tomu dostala od syna Alepha, prozradila deníku The Guardian: „Když jsem viděla, že můj syn zbožňuje hráčky jako Megan Rapinoevou a Alex Morganovou stejně jako Lionela Messiho nebo Karima Benzemu, uvědomila jsem si, že podpora sportovkyň může rychle změnit kulturu společnosti.“
Angel City FC se letos stal součástí americké ženské fotbalové ligy National Women's Soccer League (NWSL), svůj první zápas v soutěži odehrál 29. dubna a nyní mu patří páté místo v tabulce.
Kromě Portmanové, která se proslavila v sérii Star Wars a filmového Oskara za hlavní roli získala za film Černá labuť, do něj investují i další celebrity: herečky Eva Longoria, Jessica Chastainová a Jennifer Garnerová, hvězda YouTube Casey Neistat, zpěvačka Becky G, bývalá lyžařka Lindsey Vonnová či tenistka Serena Williamsová.
Vonnová: Podílet se na něčem neuvěřitelném
Co chtějí dámy se svým klubem, který vznikl během dvou let, dokázat? Lyžařská olympijská vítězka a mistryně světa Vonnová v rozhovoru pro švýcarský web Watson odpověděla: „Možnost stát se investorem v Angel City FC byla příležitostí podpořit ženy. Jsem nadšená z pokroku, který dělají, a z toho, že se mohu podílet na budování něčeho neuvěřitelného.“
Fotbalistky vyprodaly gigantické Camp Nou. Tak už nás konečně přijměte, žádá Svitková
Husí kůže, slzy v očích a blázinec. To všechno ve fotbalistkách Barcelony a Realu Madrid vyvolal zápas, jaký ještě nezažily. Jejich čtvrtfinále v Lize mistryň přilákalo na ochozy slavného stadionu Camp Nou přes 91 tisíc fanoušků, čímž padl divácký rekord ženského fotbalu. Nevídané kulisy historického zápasu dojaly i české reprezentantky.
První kroky k cíli, tedy ke známosti klubu a pomoci hráčkám a ženskému sportování, se prý již podařilo udělat. Klub získal jako exkluzivního dodavatele oblečení přední světovou firmu Nike. Zvláštností této spolupráce je, že Nike vyrábí pro Angel City vybavení výhradně z recyklovaných materiálů.
Kromě toho klub věnuje za každý gól, brankářský zákrok nebo zápas s čistým kontem peníze nadaci pro duševní zdraví. Podporuje také sociální projekty, vybudoval veřejné zahrady u škol nebo rozdával sportovní podprsenky mladým fotbalistkám.
„Chceme klást vyšší nároky a dosáhnout změny na hřišti i mimo něj. Nejen pro naše hráčky, ale i pro naše fanoušky a komunitu,“ uvedla v rozhovoru pro časopis Forbes prezidentka klubu Julie Uhrmanová. Klub se zavázal, že deset procent svých sponzorských příjmů vloží do rozvoje regionu v Los Angeles. Podle informací Forbesu se tato částka zatím vyšplhala ke 35 milionům dolarů.
Do Angel City přicházejí hvězdy
To vše bylo pro podporovatele kolem Lindsey Vonnové rozhodující. „Mezi všemi investory panuje silný pocit sounáležitosti. Všichni jsme na našich schůzkách zaujatí a nadšení. Sociální projekty a problematika duševního zdraví jsou pro nás důležité. Ukazují, že Angel City se věnuje nejen fotbalu,“ popsala bývalá skvělá lyžařka, která ve své kariéře závodila také ve Špindlerově Mlýně.
Vzhůru za rovností a rozmanitostí. Ženy mohou hrát fotbal s muži ve všech kategoriích
Často je slyšet názor, že mužský a ženský fotbal se nedá srovnávat a zkrátka jde o dvě různá odvětví. V mládežnických kategoriích se zejména dříve stávalo, že holky hrály společně s kluky, protože neměly svůj tým. V Nizozemsku se však nově obě pohlaví namixují i v dospělých A-týmech.
Celebrity, ale i sportovní hvězdy a také onen sociální aspekt přesvědčily hráčky k tomu, aby přestupovaly právě do Angel City. Jednou z prvních a nejvěhlasnějších se stala Almuth Schultová. Německá reprezentační brankářka se do Los Angeles přestěhovala po devíti letech strávených ve VfL Wolfsburg, nejlepším klubu sousedního Německa posledních let.
„Klub vznikl se záměrem vytvořit určitou rovnost v ženském fotbale, v největším ženském sportu v USA. Tak slavné osobnosti, které se k němu přihlásily, jsou toho důkazem. Něco takového se v Evropě nikdy nestalo, a proto mě to oslovilo. Co jsem poznala, není cílem jen dosáhnout rovnosti, ale udělat také něco pro společnost v Los Angeles,“ popsala své rozhodnutí pro Watson.
A dodala: „Chtějí zapojit všechny lidi a vytvořit něco zcela nového, co tu ještě nebylo. Tato udržitelnost a sociální porozumění na mě udělaly velký dojem a jsem zvědavá, zda si kluby v Evropě vezmou z těchto maličkostí příklad.“
Prezidentka Uhrmanová věří, že odlišný přístup klubu nadchne i sponzory. „Značkám to dává možnost nejen vstoupit do sportovního prostředí, ale také ovlivňovat životy žen, dětí a celé společnosti i z jiné pozice. Ptejme se: Jak mohu navázat kontakt se svým publikem? Jaké jsou naše hodnoty a jak je můžeme ukázat společnosti?“ poznamenal Uhrmanová pro Forbes.
16 tisíc permanentek pro první sezonu
Zájem se dá označit za nečekaný. Klub Angel City prodal před svou první sezonou v NWSL 16 tisíc permanentních vstupenek. Vzhledem ke krátké existenci klubu jde o vysoké číslo. Zvláště když kapacita hlediště stadionu stadion Banc of California činí 23 500 diváků. „Ukazuje to zájem o ženský sport a to, že ženy dokáží zaplnit stadiony stejně jako muži. Je to všechno velmi pozitivní a těším se na to, co přijde,“ potěšilo Lindsey Vonnovou.
Král prchá z Ruska. K přestupu do německého Schalke už zbývá jen doladit detaily
Už první červencový den využil fotbalový reprezentant Alex Král upraveného pravidla FIFA a pozastavil svoji smlouvu s ruským Spartakem Moskva. Tato změna regulí způsobená válkou na Ukrajině mu tak zajistila svobodné rozhodování a schyluje se k tomu, že okusí německou bundesligu. Jeho novým domovem bude město Gelsenkirchen a klub Schalke 04.
Permanentka na celou sezonu Angel City stojí někdy tolik, co vstupenka na jeden zápas v ligy amerického fotbalu NFL. Například do „kotle“, jak bychom to nazvali v Česku, vyjde permanentka na celý rok na 180 dolarů, v přepočtu na 4 400 korun.
První hráčkou klubu se stalo dvojnásobná mistryně světa Christen Pressová. A šlo o jasné „sdělení“, protože se do rodného města vrátila z úspěšných angažmá ve Švédsku a v anglickém Manchesteru United. „Hrát v Los Angeles je jako splněný sen. Ale myslím, že hrát za klub, který představuje novou budoucnost ženského sportu, je skutečný sen. Jsem na to opravdu pyšná," řekla v rozhovoru pro časopis GQ. Vedle Pressové hraje za klub například i kapitánka novozélandské reprezentace Alexandra Rileyová.
O vzestupu a vážnosti ženského fotbalu v USA svědčí podle Vonnové i fakt, kdo všechno do klubu investoval peníze a kdo se podílí na jeho chodu. „Myslím, že všechny investorky, zejména lidé jako Serena Williamsová a Billie Jean Kingová, přinesly celému ženskému sportu novou pozornost. Doufám, že se tím vytvoří podmínky pro ženský fotbal na celém světě a ukáže se potenciál všech ženských sportů obecně. Ještě nás čeká dlouhá cesta. Ale myslím, že je to pokrok,“ poznamenala lyžařka.
Už se spustil takzvaný domino efekt: „Díky příchodu investorů to vyvolalo dominový efekt u dalších klubů po celé zemi. Vidíte, že lidé jako Naomi Ósakaová investují i do jiných ženských klubů.“ Japonská tenistka, dvojnásobná vítězka grandslamových turnajů Australian a US Open, se na začátku roku 2021 stala spolumajitelkou týmu NWSL North Carolina Courage.