reklama

Taxikář na kokainu či jízda v protisměru. Počty zdrogovaných řidičů jsou alarmující

Nejen alkohol, ale i drogy za volantem jsou velkým problémem na českých silnicích. Počty řidičů pod vlivem omamných látek navíc mohou být podle odborníků mnohem vyšší, než uvádějí statistiky. Přinášíme několik alarmujících případů, v nichž sehráli hlavní roli zdrogovaní řidiči.

reklama

Pražští policisté dopadli taxikáře, který řídil pod vlivem drog, a kromě zákazníků po hlavním městě převážel i narkotika. Hlídka si ho všimla náhodou.

K tématu

Její pozornost přitom upoutal podezřelý zákazník. Při kontrole se zaměřila i na do té doby nenápadného šoféra taxíku. „Osmačtyřicetiletý řidič byl pod vlivem kokainu a pervitinu,“ sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Test na alkohol měl taxikář negativní.

Kontrola tím neskončila. Policisté se rozhodli prohledat i vozidlo. Když otevřeli dveře, bylo jim podezřelé chování posádky vozu jasné. Na zadních i předních sedačkách leželo několik pytlíčků s bílou krystalickou látkou.

Řidič byl převezen na služebnu. „Řidič je podezřelý z trestného činu přechovávání drog, za což mu v případě odsouzení hrozí až dva roky za mřížemi,“ dodala Siřišťová.

Zbytečná smrt policisty

Začátkem září na dálnici D2 ve směru na Brno vjel během dopravní špičky zdrogovaný řidič do protisměru, narazil do dopravního značení a po nehodě se snažil utéct.

K tématu

Během jeho hazardní jízdy se nikomu nic nestalo. Podobné štěstí bohužel neměla policejní hlídka, kterou ve služebním autě v pražské ulici 5. května smetla devětadvacetiletá řidička. Jeden z policistů na místě zemřel. U ženy také vyšel pozitivní test na drogy.

Pokud jde o počet zdrogovaných řidičů, alarmující data hlásí právě Praha. V hlavním městě zastaví policejní hlídky denně v průměru čtyři řidiče, kteří jsou pod vlivem drog nebo alkoholu. „Pokud si vezmeme statistiku za první pololetí a porovnáme to s loňským půlrokem, tak za celou policii bylo zjištěno přes pět tisíc případů, kdy byl řidič pod vlivem návykové látky, a to považujeme za vysoké číslo,“ uvedl zástupce ředitele dopravní policie Michal Hodboď.

Češi jedou v pervitinu

Za prvních šest měsíců letošního roku se jednalo o 5602 řidičů, o 76 méně než za stejné období loňského roku. Provoz na silnicích ale letos nebyl kvůli nouzovému stavu tak hustý. Počty zdrogovaných řidičů mohou být přitom mnohem vyšší, test na drogy totiž není součástí každé kontroly.

Šoféři pod vlivem drog na sebe často upozorní sami. Na silnici porušují dopravní předpisy, jejich jízda je nejistá nebo naopak velmi agresivní. „Řidič, kteří jsou pod vlivem alkoholu či drog, reagují na strážníky různě. Někteří jsou apatičtí, někteří agresivní, někteří se snaží vymlouvat. U řidičů, kteří požili drogy, jsou třeba viditelné znaky, co se týká očí a podobně,“ řekla mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Statistiky uvádí, že Česká republika se drží na předních příčkách, co se týče řidičů pod vlivem pervitinu. Takový člověk za volantem patří podle expertů k těm nejnebezpečnějším. „Ten pervitin vlastně toho člověka vybudí. Jezdí nadprůměrně rychle, v podstatě vyhledávají i rizikové situace, protože je to pro ně adrenalin, ale bohužel se snižuje schopnost řídit motorová vozidla, zatímco jejich sebevědomí a sebedůvěra narůstají,“ vysvětlil dopravní expert Roman Budský.

Z toho důvodu tak narůstá i riziko dopravních nehod, často s tragickým koncem. Navíc drogy oproti alkoholu v těle zůstávají déle. Po několika dnech tak mohou řidiče za volantem stále ovlivnit.

K tématu

Tagy: drogy řidiči krimi zprávy omamné látky policie

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky jsou povinné venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Vláda

Chystá se omezení pohybu, zavření obchodů i služeb? Čekáme na mimořádný brífink

Chystá se omezení pohybu, zavření obchodů i služeb? Čekáme na mimořádný brífink

Vláda Andreje Babiše (ANO) ve středu ráno opět mimořádně zasedá a debatuje nad návrhy, o kterých jednala do úterních nočních hodin. Podle informací CNN Prima NEWS oficiálně schválí další opatření proti šíření koronaviru. Ta budou směřovat k omezení pohybu na veřejnosti, dále pak k uzavření obchodů i služeb, jako jsou například kadeřnictví. Tiskovou konferenci po zasedání kabinetu můžete sledovat v tomto článku živě.

reklama
Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít
Do Letňan navážejí postele pro polní nemocnici, pronájem místa má stát desítky milionů
Chceme dítě, nejsme přece blázni, slýchává psychoterapeutka kvůli umělému oplodnění
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Další články
reklama
reklama