Zimní topná sezóna se naplno rozběhla. Teploty míří pod nulu a objevuje se první sníh. Spolu se změnou počasí rostou obavy některých domácností, aby za energie neplatily přemrštěné částky. Pomoci jim může několik tipů a triků, jak zbytečně neutrácet. Lidé mohou například využívat nízký tarif nebo vyměnit staré spotřebiče za nové.
I když jsou ceny energií ustálené a pohybují se na velkoobchodní burze pod 100 eury za MWh, tak stále část domácností platí vysoké účty za elektřinu a plyn. Mohou za to například nevýhodné fixace či špatně vybraný tarif. Nejen tito lidé mohou snížit svou spotřebu energií, a tím ušetřit. Někdy to však bude jen za cenu jednorázové investice předem.
Nízký tarif
Lidé s dvoutarifní sazbou mohou využívat výhod nízkého tarifu. Platí to pro ty, kteří mají bojler, elektrické vytápění, elektrokotel, podlahové vytápění, přímotop nebo tepelné čerpadlo. Mohou totiž využít nízký tarif, který běží jen několik hodin denně. V těchto předem určených časových rozmezích se za elektřinu platí méně.
Nátlak, zatajování či skryté poplatky. Jaké triky na vás mohou použít dodavatelé energií?
Statisíce lidí letos přešly k jinému dodavateli plynu nebo elektřiny. Některé domácnosti se ale mohly setkat s neférovým chováním od energetických společností. Jejich zprostředkovatelé například poskytují neúplné či nepravdivé informace, neuvádějí záměrně všechny složky energií nebo využívají nátlakových metod. Jak se proti nim chránit?
Jistou komplikací je, že doby, v nichž běží nízký tarif, se v čase mohou měnit, a navíc nebývají stejné na území celé České republiky. Energetické společnosti uvádějí, že časy spínání jsou rozděleny podle distribučního území. Česká republika je rozdělena na tři části, ve kterých energii distribuuje společnost EG.D, PREdistribuce a ČEZ distribuce. Společnost ČEZ nabízí přehled nízkého tarifu v účtu Můj ČEZ. Kromě toho také představuje jednoduchý přehled, kdy se nízký tarif spíná u vybraných distributorů.
Skutečná úspora peněz se také může velmi lišit. Záleží totiž na samotné tarifní sazbě, spotřebě, výkonu spotřebiče či na samotné smlouvě. Domácnost ale může při využívání nízkého tarifu ušetřit i několik tisíc korun ročně. Podle společnosti epet lze při využívání elektrického bojleru na ohřev vody v sazbě D25d se spotřebou čtyři MWh ušetřit až 4 500 korun.
Výměna klasických žárovek
Dříve jsme byli zvyklí, že za svícení se neplatí žádné závratné částky a nákladné jsou zejména spotřebiče. Klasické žárovky jsou ale velkými žrouty energie. Pokud je vyměníte za LED žárovky, můžete na jedné ušetřit až 400 korun ročně. Ty jsou sice při pořizování dražší, jenže jsou úspornější a mají několikanásobně delší životnost.
Vypínání spotřebičů ze sítě
Některé spotřebiče po vypnutí přejdou do pohotovostního režimu. Na první pohled se tak může zdát, že je přístroj vypnutý, přesto stále odebírá jisté množství elektřiny. Řešením je tedy vypínat danou věc hlavním vypínačem nebo je v případě občasného využití vypojit ze zásuvky. Výhodou může být prodlužovací kabel s vypínačem, kterým jednoduše přívod elektřiny vypnete.
Pohotovostní režim poznáte podle diody, která na spotřebiči svítí. Podobně odebírají elektřinu ze sítě i nabíječky, které zrovna nejsou používané.
Úsporné spotřebiče
Každá lednice nebo pračka má energetický štítek, který charakterizuje jejich úspornost. Třída A+++ bývá nejdražší, přesto během provozu spotřebiče značně ušetříte. Každá třída se totiž v úspoře energií liší o zhruba 20 procent. Pokud tedy například srovnáme lednici třídy A s C, úspora znamená už 40 procent. A podobné úspory můžete mít i díky moderní pračce, sušičce, vysavači, televizi nebo myčce.
Správně nastavené topení
Podle nedávné studie KPMG a Stavební spořitelny České spořitelny protopí domácnosti ročně 190 miliard korun. A z toho energie v hodnotě 100 miliard korun unikne zbytečně do okolí. Řešením může být rekonstrukce domu, která však bývá nákladná.
Kdo chce okamžitě uspořit, může topit méně. Každý stupeň dolů sníží spotřebu až o osm procent. Na vytápění spotřebují domácnosti okolo 60 procent své celkové spotřeby energie. Přitom spotřeba české domácnosti za vytápění je třetí nejvyšší ze všech zemí Evropské unie.
Kromě úspor by lidé také neměli blokovat radiátory nebo topení nábytkem či čímkoli jiným. Na obtíž jsou i záclony, které mohou blokovat přívod tepla do místnosti. Kvůli zvýšení účinnosti radiátorů se doporučuje nalepit na zeď za topným tělesem reflexní fólii. Teplo se díky tomuto vylepšení odráží zpět do místnosti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Seznamte se s budoucností. Inženýři navrhli mrakodrap, který má sloužit jako obří baterie