Venku začíná přituhovat a bez péřové bundy či kabátu už z domu vyrazí málokdo. Na teplotní komfort dbáme ještě více u našich dětí. Ne každý rodič si však uvědomí, že právě teplé zimní oblečení může v případě krizové situace v autě představovat riziko. Nebezpečí přitom hrozí i ve chvíli, kdy je malý pasažér připoután v autosedačce.
Zádržné systémy dětských autosedaček jsou z valné většiny jednoduché na ovládání. Ať už se jedná o pětibodové pásy novorozeneckých vajíček, bezpečnostní pult či klasický tříbodový pás, je třeba dodržovat jedno zásadní pravidlo. Bezpečnostní systém musí v každém případě těsně přiléhat k tělu dítěte – jen tak je totiž schopný plnit svou funkci.
Správné nastavení zádržného systému je nutné bez ohledu na roční období. V zimě ho však komplikují hřejivé vrstvy oblečení, zejména pak péřové bundy a huňaté kombinézy. Ty vytváří mezi dítětem a bezpečnostním systémem nežádaný prostor vyplněný z velké části vzduchem. Pokud v tuto chvíli dojde k autonehodě nebo k jakékoliv jiné situaci, která vyžaduje náhlé brždění, narůstá riziko vyklouznutí z autosedačky. Naštěstí se lze hrozivému scénáři vyhnout a dokonce vůbec ne na úkor teplotního komfortu malého cestovatele.
Pomohou vrstvy i obrácená bunda
Princip vrstvení se doporučuje nejen v rychle proměnlivém počasí, ale i na zimních cestách autem. Ideální je vsadit na vícero tenkých vrstev, které kolem dětského tělíčka nevytváří vzduchovou bariéru. Ideální a krásně hřejivé jsou například funkční látky nebo kousky z merino vlny, které udrží dítě v teple, aniž by snižovaly bezpečnost pásů či pultíku. Vyhrát si naopak můžete se zimními doplňky, jako jsou čepičky, rukavice a zateplené botičky, které nemají vliv na funkci zádržného systému.
Pokud váš malý pasažér i přes dostatek tenkých vrstev drkotá zuby, nezoufejte. Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti doporučuje praktický a jednoduchý trik. „Sundejte dítěti bundu, zajistěte jej v autosedačce a pak mu bundu nasaďte obráceně – tedy ruce zasuňte do rukávů a zádovou část bundy nechte jako dečku vpředu. Jakmile se vozidlo vytopí, takto nasazenou bundu můžete snadno sundat, aniž byste museli opět zastavovat.“
Pokud si chcete situaci ještě usnadnit, na trhu je k dispozici široká škála fusaků a dětských dek, které jsou navrženy speciálně pro použití s autosedačkou. Například krásně barevné fusaky CYBEX Snogga využijete pro cestování v autě i v kočárku a navíc se díky úžasné skladnosti hravě vejdou třeba do kabelky.
Nahřáté sezení pro fajnšmekry
Také zbožňujete ten pocit, když se po chladné zimní procházce zaboříte v autě do vyhřívané sedačky? Právě tento komfort můžete dopřát svému dítěti při odjezdu z domova, když do jeho autosedačky krátce předtím vložíte v mikrovlnce nahřátý polštářek z třešňových pecek, rýže či jiných přírodních materiálů. Stačí několik minut a teplotní komfort je zaručen. Nezapomeňte samozřejmě polštářek před připoutáním dítěte odstranit.
Dalším praktickým řešením jsou novorozenecké autosedačky používané ve vozidle společně se základnou. Takové vajíčko si můžete vzít jednoduše s sebou domů a miminko do ní nachystat hezky v teple. Pak jen stačí autosedačku z domu přesunout do auta, pohodlně nacvaknout na základnu a máte hotovo.