reklama

Richard Quest: Kolik mrtvých budete v České republice ochotni akceptovat?

Jak bude vypadat světová ekonomika, až koronavirová pandemie odezní? Na tuto otázku odpovídal britský moderátor Richard Quest v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj se ekonomika může vrátit k normálu v příštím roce pouze v případě, že se zajistí koronavirová vakcína pro celý svět. Nyní si ale vlády musí podle Questa říci, jakou cenu má lidský život, protože ekonomika nemůže být uzavřena navěky.

reklama

Epidemiologická opatření kvůli koronaviru se v jednotlivých státech uvolňují a s tím přichází i restart světové ekonomiky. „Nevíme, jak přesně se budou ekonomiky otevírat. Pokud bude v následujícím roce vyvinutá vakcína a pokud se jí podaří vyrobit sedm, osm miliard pro celý svět, tak se možná vrátíme k normálu,“ řekl Richard Quest pro CNN Prima NEWS.

Podle amerického novináře už nadále není možné, aby byly světové ekonomiky utlumené tak jako v uplynulých dvou měsících. „Až budeme otevírat ekonomiku, tak si musíme odpovědět na to, co umožníme. Nemůžeme se vrátit na ekonomický vrchol, aniž bychom zaznamenali výrazný počet úmrtí,“ vysvětlil Quest.

Cena lidského života

Britský novinář v pořadu 360° Pavlíny Wolfové několikrát zopakoval otázku, kterou v minulosti nadnesl lékář Anthony Fauci, člen amerického krizového štábu: „Jakou úroveň úmrtnosti jsme připraveni zvládnout?“

Quest míní, že lidé budou umírat nadále a budou jich tisíce. „Kolik mrtvých lidí budete v České republice připraveni akceptovat?“ pronesl Quest řečnickou otázku mířenou zřejmě na českou vládu. „Nemůžeme být uzavřeni navěky,“ zopakoval. „Život musí mít nějakou cenu, kterou jsme připraveni zaplatit, abychom se vrátili k normálu.“

Selhání evropské solidarity

Britský moderátor se rozpovídal rovněž o ekonomických nástrojích, pomocí kterých se vlády a banky snaží vzkřísit ekonomiku. „Viděli jsme, jak reagovala Evropská centrální banka – nízké úrokové sazby, obrovský počet programů záruk, vykupování dluhopisů, kvantitativní uvolňování, a tak dále. Vlády dělají všechno, co je v jejich silách, ale ty částky jsou obrovské. V některých případech to bude znamenat, že zadluženost bude mnohem více než sto procent HDP,“ poznamenal Quest.

Na otázku moderátorky, zda je možné vyřešit ekonomickou krizi bez mezinárodní spolupráce, britský finanční expert odpověděl, že teoreticky ano. „Podívejte se na Evropu, na to, jak nechali Itálii, aby se s tím vypořádala sama. Až to došlo do bodu, kdy se Ursula von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise, pozn. autora) musela omluvit, že od Evropy nepřišla žádná pomoc, když krize v Itálii vrcholila. V Evropě nepanuje shoda na tom, jak postupovat. Před pár dny se hovořilo o tom, že je zde existenční krize Evropské unie, že tu chyběla solidarita. A já očekávám, že něčeho takového budeme svědky častěji,“ zakončil Quest.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama