Richard Quest: Kolik mrtvých budete v České republice ochotni akceptovat?

Richard Quest hovořil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové o budoucnosti světové ekonomiky.

Richard Quest – Život musí mít nějakou cenu, kterou jsme připraveni zaplatit

Jak bude vypadat světová ekonomika, až koronavirová pandemie odezní? Na tuto otázku odpovídal britský moderátor Richard Quest v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Podle něj se ekonomika může vrátit k normálu v příštím roce pouze v případě, že se zajistí koronavirová vakcína pro celý svět. Nyní si ale vlády musí podle Questa říci, jakou cenu má lidský život, protože ekonomika nemůže být uzavřena navěky.

Epidemiologická opatření kvůli koronaviru se v jednotlivých státech uvolňují a s tím přichází i restart světové ekonomiky. „Nevíme, jak přesně se budou ekonomiky otevírat. Pokud bude v následujícím roce vyvinutá vakcína a pokud se jí podaří vyrobit sedm, osm miliard pro celý svět, tak se možná vrátíme k normálu,“ řekl Richard Quest pro CNN Prima NEWS.

Podle amerického novináře už nadále není možné, aby byly světové ekonomiky utlumené tak jako v uplynulých dvou měsících. „Až budeme otevírat ekonomiku, tak si musíme odpovědět na to, co umožníme. Nemůžeme se vrátit na ekonomický vrchol, aniž bychom zaznamenali výrazný počet úmrtí,“ vysvětlil Quest.

Cena lidského života

Britský novinář v pořadu 360° Pavlíny Wolfové několikrát zopakoval otázku, kterou v minulosti nadnesl lékář Anthony Fauci, člen amerického krizového štábu: „Jakou úroveň úmrtnosti jsme připraveni zvládnout?“

Quest míní, že lidé budou umírat nadále a budou jich tisíce. „Kolik mrtvých lidí budete v České republice připraveni akceptovat?“ pronesl Quest řečnickou otázku mířenou zřejmě na českou vládu. „Nemůžeme být uzavřeni navěky,“ zopakoval. „Život musí mít nějakou cenu, kterou jsme připraveni zaplatit, abychom se vrátili k normálu.“

Selhání evropské solidarity

Britský moderátor se rozpovídal rovněž o ekonomických nástrojích, pomocí kterých se vlády a banky snaží vzkřísit ekonomiku. „Viděli jsme, jak reagovala Evropská centrální banka – nízké úrokové sazby, obrovský počet programů záruk, vykupování dluhopisů, kvantitativní uvolňování, a tak dále. Vlády dělají všechno, co je v jejich silách, ale ty částky jsou obrovské. V některých případech to bude znamenat, že zadluženost bude mnohem více než sto procent HDP,“ poznamenal Quest.

Na otázku moderátorky, zda je možné vyřešit ekonomickou krizi bez mezinárodní spolupráce, britský finanční expert odpověděl, že teoreticky ano. „Podívejte se na Evropu, na to, jak nechali Itálii, aby se s tím vypořádala sama. Až to došlo do bodu, kdy se Ursula von der Leyenová (předsedkyně Evropské komise, pozn. autora) musela omluvit, že od Evropy nepřišla žádná pomoc, když krize v Itálii vrcholila. V Evropě nepanuje shoda na tom, jak postupovat. Před pár dny se hovořilo o tom, že je zde existenční krize Evropské unie, že tu chyběla solidarita. A já očekávám, že něčeho takového budeme svědky častěji,“ zakončil Quest.

Tagy: