Zkrácená karanténa je riziko. Do oběhu můžeme vrátit spoustu infekčních, varuje biochemik

Zkrácená karanténa, kterou vláda zavedla v reakci na rychlé šíření omikronu, je velké riziko. Kratší doba infekčnosti této varianty přitom není dostatečně podložená daty. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to uvedl biochemik Jan Trnka. Zpět mezi zdravé lidi se tak může vrátit velké množství těch, kteří virus budou i po karanténě přenášet. Po pozitivním testu nově lidé musí pouze do pětidenní izolace, pokud nemají příznaky nemoci.

„Data, která by ukazovala, že omikron má kratší dobu infekčnosti, nejsou. Naopak se objevují data, že je minimálně stejná, jako u varianty delta,“ varoval ve vysílání biochemik.

Samotnému argumentu o rychlejším návratu lidí do práce by podle svých slov rozuměl pouze tehdy, „kdyby počet lidí v karanténě byl tak velký, že by to ohrozilo fungování služeb“. Ukončení takové karantény by ovšem podmínil absolvováním testu s negativním výsledkem. Vláda testy nezavádí z obavy, že nebudou v době největšího náporu stačit kapacity laboratoří.

Trnka vidí celkově zkrácení karantény na pět dní jako nebezpečí. „Vidím to jako rizikovou změnu, protože můžeme dostat více infikovaných zpět do oběhu,“ poznamenal.

Zkrácenou karanténu naopak hájí poslanec a místopředseda sněmovního zdravotnického výboru Tom Philipp (KDU-ČSL). „Virus se chová jinak, než jak se choval dříve,“ tvrdí lékař z Thomayerovy nemocnice s tím, že podle něj má omikron jak rychlejší nástup, tak i rychleji odezní. Proto si vláda podle něj může takové opatření dovolit.

Trnka: Třetí dávka na omikron nemusí platit, ale neuškodí

Oba experti se v pořadu 360° shodli na tom, že ostražitost lidí vůči koronaviru postupně klesá. „Nejsem psycholog, ale je vidět v průběhu těch vln, že původní pocit, že ta nemoc je závažná, trochu eroduje,“ míní Trnka a Philipp to vidí obdobně. Podle něj je to tím, že si lidé začínají na koronavirus zvykat.

Přesto by oba nepodceňovali význam třetí dávky očkování. A to i přesto, že podle Trnky zatím data o funkčnosti tzv. boosteru proti omikronu neexistují. „Je možné, že si necháte píchnout injekci, ono vám to nic neudělá, ale je možné, že už máte tak vysokou ochranu, že už vám to nic nedá,“ uvedl biochemik s tím, že přesná data by mohla být k dispozici během února či března.

„Osobně bych doporučil, aby lidé i po překonání onemocnění na očkování šli. Dali si třeba čtyři až šest týdnů pauzu a pak šli,“ doplnil Trnka. Novou vlnu omikronu pak radí nepodceňovat. „Rozhodně to bude vážná vlna, která způsobí velké počty lidí v nemocnicích. Snad nedojde k zahlcení,“ doufá.

Tagy: