reklama

Nemoc jater může mít vliv na funkci mozku. Hrozí zmatenost a spavost, říká lékař Špičák

Pokročilá nemoc jater může snižovat i funkce mozku, v důsledku toho u pacienta vzniká zmatenost a spavost. V souvislosti se zdravím prezidenta Miloše Zemana to v pořadu Interview uvedl přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Transplantcentra IKEM v Praze Julius Špičák (hnutí ANO).

reklama

Právě nemocná játra by mohla být jedním z hlavních důvodů hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Ve středu to uvedl web Deník N s odvoláním na tři zdroje z jeho okolí, státní správy a lékařského prostředí. Podle webu Zeman trpí jaterní encefalopatií, kterou způsobuje akutní nebo chronické selhávání jater. Zdroje Deníku N řekly, že je prezident dezorientovaný, říká nesouvisející věci a zapomíná.

Spekulace o Zemanově zdraví se vyrojily poté, co byl v neděli převezen do Ústřední vojenské nemocnice a na veřejnost pronikly záběry z jeho přemístění ze záchranky do budovy. Podle gastroenterologa Špičáka se však nedá pouze od pohledu poznat, jestli má člověk nemocná játra. „Ctím intimitu situace nemocného člověka (Zemana), který není nikterak mladý a nechci na tom osobně parazitovat. Jen z několika obrázků, které jsem viděl, se nedá spekulovat o tom, o jakou chorobu se vlastně jedná,“ okomentoval stručně lékař.

Že jsou potíže prezidenta spojené s játry, naznačil již dříve i bývalý prezident Václav Klaus, který ho v nemocnici navštívil během hospitalizace v září. O nemoci hlavy státu spekulovala také bývalá ministryně pro lidská práva a psychiatrička Džamila Stehlíková. Ta uvedla, že se prezident do nemocnice dostal v září kvůli jaterní cirhóze. Podle ní je závislý na alkoholu. Hrad oznámil, že ji za její slova chce zažalovat.

Nemoc jater má vliv na funkci mozku

„Nebudu hovořit o konkrétnímu případu. Je však obecně známo, že druhá nejčastější příčina onemocnění jater je skutečně nadměrná konzumace alkoholu. Musím říct, že je tam velká individuální variabilita. Obecně se říká, že riziková konzumace je více než čtyři drinky denně. Tolerance u žen je obecně nižší,“ vysvětlil Špičák v pořadu Interview.

Zeman se již dlouho léčí s chronickými nemocemi. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byl v posledních letech několikrát. Loni mu v ní operovali zlomenou ruku, kterou si zranil při pádu. O rok dříve zde zůstal čtyři dny na rekondičním pobytu. Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík.

Do ÚVN Zeman byl převezen nejprve v září. Podle Pražského hradu byl ale v dobré kondici a šlo o plánovaný pobyt. Důvěryhodné zdroje Radiožurnálu a Deníku N však potvrdily, že zářijová hospitalizace prezidenta nebyla jen kvůli dehydrataci a únavě, ale kvůli odstranění vody z dutiny břišní.

„Je to známka pokročilého chronického onemocnění. Může být ale také důsledkem onemocnění srdce, ledvin nebo nízké hladiny bílkovin v krvi,“ podotkl Špičák. Komplikace jako taková se dá podle něj léčit řadou postupů. „Je to součást symptomů, které se projevují u pokročilé choroby,“ doplnil.

Onemocnění jater pak může podle něj mít vliv i na funkci mozku. „Komplex pokročilé symptomatologie zahrnuje i poruchu mentálních funkcí. Snižuje se funkce mozku a může se objevovat zmatenost, spavost,“ popsal. „Nehodlám se ale vyjadřovat konkrétně k prezidentovi, mluvím obecně, tyto informace najdete na wikipedii,“ uzavřel Špičák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Klid před bouří. Omikron nejdříve zasáhne mladé, pak zranitelné, předpovídá infektolog

Klid před bouří. Tak označil aktuální pandemickou situaci v Česku infektolog a přednosta kliniky infekčních nemocí ve Fakultní nemocnici Brno Petr Husa. Nejdříve podle něj onemocní omikronem mladí, ti ale péči v nemocnicích ve velké míře potřebovat nebudou. Pak se bude situace zhoršovat, varoval. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) už tvoří v Česku omikron 80 % případů nákazy COVID-19.

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Náklady na Green Deal se rovnají pěti českým rozpočtům. Na to nemáme, říká Středula

Náklady na přeměnu české ekonomiky podle evropské Zelené dohody budou astronomické. Podle odhadů se rovnají pěti českým rozpočtům, řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula (ČSSD). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že by přesnější účinek Green Dealu na Českou republiku přinesla dopadová studie, ta ale i přes opakované výzvy politických elit stále neexistuje.

Princ Charles touží poznat Lilibet, přišel s gestem smíru. Harry ho ale zřejmě odmítne

Princ Charles, otec Harryho a Williama, miluje roli dědečka. Podle zdrojů z Buckinghamského paláce ho proto velmi trápí, že od června neměl možnost vidět svou vnučku Lilibet. Svého mladšího syna tak pozval i s manželkou Meghan a oběma dětmi k sobě domů do Británie. Podle britských médií je to velmi velkorysé gesto. Jeho mladší syn je ale na pochybách a kvůli problémům s ochrankou na území Británie zřejmě odmítne.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

reklama