reklama

Nemoc jater může mít vliv na funkci mozku. Hrozí zmatenost a spavost, říká lékař Špičák

Pokročilá nemoc jater může snižovat i funkce mozku, v důsledku toho u pacienta vzniká zmatenost a spavost. V souvislosti se zdravím prezidenta Miloše Zemana to v pořadu Interview uvedl přednosta Kliniky hepatogastroenterologie Transplantcentra IKEM v Praze Julius Špičák (hnutí ANO).

reklama

Právě nemocná játra by mohla být jedním z hlavních důvodů hospitalizace prezidenta Miloše Zemana. Ve středu to uvedl web Deník N s odvoláním na tři zdroje z jeho okolí, státní správy a lékařského prostředí. Podle webu Zeman trpí jaterní encefalopatií, kterou způsobuje akutní nebo chronické selhávání jater. Zdroje Deníku N řekly, že je prezident dezorientovaný, říká nesouvisející věci a zapomíná.

Spekulace o Zemanově zdraví se vyrojily poté, co byl v neděli převezen do Ústřední vojenské nemocnice a na veřejnost pronikly záběry z jeho přemístění ze záchranky do budovy. Podle gastroenterologa Špičáka se však nedá pouze od pohledu poznat, jestli má člověk nemocná játra. „Ctím intimitu situace nemocného člověka (Zemana), který není nikterak mladý a nechci na tom osobně parazitovat. Jen z několika obrázků, které jsem viděl, se nedá spekulovat o tom, o jakou chorobu se vlastně jedná,“ okomentoval stručně lékař.

Že jsou potíže prezidenta spojené s játry, naznačil již dříve i bývalý prezident Václav Klaus, který ho v nemocnici navštívil během hospitalizace v září. O nemoci hlavy státu spekulovala také bývalá ministryně pro lidská práva a psychiatrička Džamila Stehlíková. Ta uvedla, že se prezident do nemocnice dostal v září kvůli jaterní cirhóze. Podle ní je závislý na alkoholu. Hrad oznámil, že ji za její slova chce zažalovat.

Nemoc jater má vliv na funkci mozku

„Nebudu hovořit o konkrétnímu případu. Je však obecně známo, že druhá nejčastější příčina onemocnění jater je skutečně nadměrná konzumace alkoholu. Musím říct, že je tam velká individuální variabilita. Obecně se říká, že riziková konzumace je více než čtyři drinky denně. Tolerance u žen je obecně nižší,“ vysvětlil Špičák v pořadu Interview.

Zeman se již dlouho léčí s chronickými nemocemi. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) byl v posledních letech několikrát. Loni mu v ní operovali zlomenou ruku, kterou si zranil při pádu. O rok dříve zde zůstal čtyři dny na rekondičním pobytu. Dlouhodobě se prezident léčí s neuropatií nohou a cukrovkou. Kvůli potížím s nohama začal letos používat invalidní vozík.

Do ÚVN Zeman byl převezen nejprve v září. Podle Pražského hradu byl ale v dobré kondici a šlo o plánovaný pobyt. Důvěryhodné zdroje Radiožurnálu a Deníku N však potvrdily, že zářijová hospitalizace prezidenta nebyla jen kvůli dehydrataci a únavě, ale kvůli odstranění vody z dutiny břišní.

„Je to známka pokročilého chronického onemocnění. Může být ale také důsledkem onemocnění srdce, ledvin nebo nízké hladiny bílkovin v krvi,“ podotkl Špičák. Komplikace jako taková se dá podle něj léčit řadou postupů. „Je to součást symptomů, které se projevují u pokročilé choroby,“ doplnil.

Onemocnění jater pak může podle něj mít vliv i na funkci mozku. „Komplex pokročilé symptomatologie zahrnuje i poruchu mentálních funkcí. Snižuje se funkce mozku a může se objevovat zmatenost, spavost,“ popsal. „Nehodlám se ale vyjadřovat konkrétně k prezidentovi, mluvím obecně, tyto informace najdete na wikipedii,“ uzavřel Špičák.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama