Rozhodli jste se pro radikální změnu zaměstnání? Hodláte nejen vyměnit židli, ale rovnou i celý obor? To je tajné profesní přání spousty lidí. Většinu z nich ale od vytoužené změny odradí fakt, že jim chybí potřebné zkušenosti. A bojí se, že bez nich je nikdo nezaměstná. Na první pohled to sice může být pravda, ale definitivní stopku to neznamená. Čtěte dál a zjistíte, jak se hlásit o práci, ke které vám chybí praxe, a co víc, jak z nedostatku udělat přednost.
Dnes osmatřicetiletá Daniela z Prahy po třicítce zatoužila být kadeřnicí. Trvalo roky, během kterých vystřídala řadu pracovních míst, než sebrala odvahu ke změně a přihlásila se na rekvalifikační kurz. V něm si osvojila potřebné dovednosti a vysněné křeslo nakonec dostala. V jejím případě to platí doslova. A to samé se může stát i dalším.
Přišli jste o práci? Nabízíme tipy, jak co nejrychleji získat nové zaměstnání
Hledáte práci a už včera bylo pozdě? Potřebujete zaplatit složenky, zajistit rodinu a sami sobě klid, přičemž si nemůžete dovolit udělat díru v rozpočtu? Nezáleží na tom, jestli jste v posledním zaměstnání skončili sami, nebo vás vyhodili. Buďte znovu zaměstnaní co nejdřív.
Změna je možná
Personalisté se shodují: Stačí skutečně chtít. I lidé, kteří tráví v jednom oboru dlouhé roky, mohou uspět. Důležité je vědět jak na to.
Poptejte se mezi známými
Bývá to jedna z prvních možností. Znáte člověka, který pracuje tam, kdy byste rádi pracovali i vy? Požádejte ho o kontakt na personální oddělení. A pokud jde o dobrého známého, tak i o jeho doporučení, které vám pomůže dostat se k vysněné pozici blíž. Pokud byste například rádi pracovali jako instalatér, přičemž jste už spravili vodovod půlce vesnice, ať to váš možná budoucí šéf ví!
Doplňte si vzdělání
Může to být účetní, která se chce stát učitelkou. Pokud se rozhodne vyučovat studenty střední školy to, co tak dobře zná, totiž právě účetnictví, dokonale využije své letité zkušenosti a má na půl vyhráno. Ovšem s největší pravděpodobností ji nemine nutnost doplnit si pedagogické vzdělání. Vystudovat vysokou školu ale s velkou pravděpodobností bude smět dálkově, zatímco už bude sama učit jiné.
Je také dost možné, že by se účetní mohla chtít stát masérkou a míří do některého z lázeňských domů. Při masážích ovšem nic z účetnictví nevyužije. I tak je cesta za cílem podobná, jen výrazně kratší. Řešením je rekvalifikační kurz. O tom, jak jej získat, jsme psali v jednom z dřívějších článků.
Ochota k doplnění vzdělání v oboru, který vás zajímá, je pro potenciálního zaměstnavatele tím nejlepším znamením, že své úmysly myslíte skutečně vážně. A i to vám může pomoci otevřít dveře, na které se chystáte zaklepat.
Láska na pracovišti: Jaká pravidla dodržovat, když vztah kolegů přeroste v něco víc
V práci trávíme třetinu života, říká se. Není tedy divu, že z kolegů se stávají přátelé a někdy i něco víc. Milostné vztahy na pracovišti jsou časté a složité téma. Zákon je v Česku nijak nezakazuje a neomezuje, hlavní slovo ovšem mohou mít zaměstnavatelé, kteří si podobné situace mohou ošetřit vlastními vnitřními předpisy. Pravdou je, že bližší vztahy, než je mezi spolupracovníky obvyklé, vzniknou snad v každé firmě. Jeho hlavní aktéři by ale měli vědět, jak se chovat.
Svatá trojice žadatelů o práci
- Průvodní dopis
- Životopis
- Motivační dopis
Tohle všechno budete muset napsat. V průvodním dopise zmiňte, jakou pozici máte v hledáčku, a také nezapomeňte na přiložení životopisu a motivačního dopisu. To docela stačí. Životopis upravte tak, aby v něm stálo jen to, co vám bude při žádosti o pohovor platné. Web Prace.cz radí: „Uveďte dvě až tři dovednosti, které prokážou, že do firmy zapadnete. Zamyslete se, které vaše konkrétní vlastnosti a dovednosti jsou univerzální. Co z nynější práce se dá aplikovat i u jiného zaměstnavatele?“ Pak už zbývá napsat jen motivační dopis. „Uveďte, že jste si vědomi, že v daném oboru nemáte zkušenosti, ale že to je směr, ve kterém jste rozhodnuti se dále rozvíjet. Popište své ‚proč‘. Jakou máte k tomuto kroku motivaci,“ doporučují stránky Jobs.cz. Pište ale o tom, proč zaměstnání, o které žádáte, chcete dělat. Ne o tom, proč už nechcete pokračovat v tom stávajícím. Pokud to lze, dejte najevo, že víte, o čem daná práce je. A v neposlední řadě platí: „Mít zkušenosti v oboru neznamená jen ty pracovní, klidně to může být vaše hobby,“ píšou stránky Flek.cz. Nezdráhejte se a směle se o svém koníčku, který byste rádi proměnili v profesi, zmiňte.
Ve zkratce – váš potenciální šéf by měl číst co a proč chcete dělat a jaké k tomu máte předpoklady. Pokud z kanceláře míříte do autodílny, to poslední, co její šéf potřebuje znát, jsou vaše zkušenosti s psaním všema deseti. To, co ho může přesvědčit, je vaše odhodlání a chuť pro něj pracovat. A to platí v jakémkoli případě.
Vyděláme si sotva na chůvu, smutní maminky. Situace s místy ve školkách je tristní
Maminky v Česku se stále častěji snaží hledat cesty, jak skloubit pracovní život a péči o své děti. Ve chvíli, kdy si chtějí přivydělat a jejich děti jsou mladší tří let, musí si buď najmout chůvu, nebo dát dítě do dětské skupiny. Státní školky totiž tak malé děti nepřijímají. Matky se v takových případech dostávají do situací, že často jim výdělek nepokryje ani zmíněnou péči o dítě. Obě varianty jsou totiž velmi drahé, a to i přesto, že na chod dětských skupin přispívá stát. Ten nově slíbil, že uvolní právě na dětské skupiny další dotace.
Neznalost oboru může být výhodou
Při projevení zájmu o místo mimo váš dosavadní rajón je potřeba počítat i s odmítnutím. To ale nemusí být nezbytné. Řada firem úplné nováčky vítá. Vyhovuje jim, když si zaměstnance mohou samy zaučit od začátku přesně podle svých požadavků. Jen je potřeba dát jim vědět, že se učit chcete.
S tím souvisí i další fakt, kvůli kterému řada lidí náročnou profesní změnu raději vzdá předem. „Získat zaměstnání mimo obor je vždy o něco těžší, než když se pustíte do shánění práce v odvětví, které dobře znáte. Počítejte s tím, že s vámi bude v nové práci zacházeno jako s nováčkem. Někdy je rovněž nutné obětovat lepší plat nebo vyšší pozici,“ uvádí Orange academy.
Ovšem když vezmete v potaz, že se do práce budete zase těšit, je to oběť, která za to stojí. Vy, kteří se odhodláte jít za svým, zlomte vaz!