Piráti silnic nedobrovolně přispívají dopravnímu podniku. Liberec už nakoupil dva nové vozy

Díky vybraným pokutám si dopravní podnik může dovolit zainvestovat do nových vozů.

Složili se na nové autobusy

Liberecký dopravní podnik bude mít nové autobusy díky příliš rychlým řidičům. Kontroverzní radar na silnici pod Ještědem už městu za půl roku vydělal tolik, že za to bude moci koupit dva nové vozy pro cestující v MHD. Pokutovaní řidiči upozorňují, že je to jen proto, že radar není označený.

Zhruba 500 metrů dlouhý úsek na silnici směrem k Ještědu stráží kamery ze dvou stran, měří okamžitou i úsekovou rychlost. Od letošního dubna zachytily celkem 35 tisíc řidičů, kteří po odečtení tolerance měření překročili padesátku byť jen o jeden kilometr.

ČTĚTE DÁLE: Nejdřív sekera, teď páchnoucí kyselina. Policie v Jizerských horách řeší drsný konkurenční boj

Dosavadní výtěžek z pokut činí patnáct milionů korun. Primátor Liberce Jaroslav Zámečník je spokojený. „Radar výrazně pomohl, zkrotil řidiče,“ řekl.

Zatímco v dubnu kamery zachytily 15 tisíc hříšníků, v září to už byly jen tři tisíce. Vedení města přitom od počátku čelí kritice, že si díky radaru lidově řečeno mastí kapsu. Primátor proto nyní přišel s nápadem, že výtěžek z radaru půjde na nákup nových autobusů.

„Liberecký dopravní podnik má zhruba stovku autobusů, každý rok jich několik obměňuje. To samozřejmě stojí hodně peněz a promítá se do nákladů, které ve výsledku zaplatí cestující. Když na nové autobusy použijeme peníze z pokut, nebudeme muset lidem zvedat jízdné,“ přislíbil Zámečník.

Cestující v liberecké MHD si nápad, aby rychlí řidiči zaplatili nové autobusy, pochvalují. „Proč ne, když jezdí rychle, tak ať to k něčemu aspoň je,“ řekla reportérovi CNN Prima NEWS mladá žena na autobusovém terminálu. Další z cestujících připomněla, že stav libereckých autobusů není nejlepší. „Já bych s takovým nápadem souhlasila, autobusy potřebují obměnit, hodně jich je ve špatném stavu,“ zdůraznila.

Řidiči by uvítali upozornění na radar

Ani kritici radaru proti záměru využití pokut obvykle nic nemají, upozorňují ale, že kdyby o měření řidiči dopředu věděli, vybral by se jen zlomek aktuální částky. „To, že tady měří, OK, nerozporuji padesátikilometrovou rychlost, jenom si myslím, že by to mělo být označené značkami. Ať tu třeba dají nápis, že vybírají na hromadnou dopravu, bude to férové,“ sdělil Jan Macaj, který v lokalitě bydlí a jezdí po měřeném úseku několikrát denně.

Než v dubnu s přítelkyní zjistili, že radar měří naostro, nasbírali za dva týdny dohromady pokuty za 27 tisíc korun. „Naprostá většina je za rychlost do šedesáti kilometrů v hodině v úseku, kde prakticky nechodí žádní chodci, na široké přehledné silnici. Nevidím v tom jiný smysl, než že si město chce vylepšit rozpočet,“ řekl Macaj reportérovi CNN Prima NEWS.

Fakt, že v místě chybí značky upozorňující na měření, štve i mnoho dalších řidičů. Už na jaře se u silnice objevily podomácku vyrobené cedule s nápisy „Pozor, radar“ nebo „Město je váš nepřítel“.

Primátor Zámečník argumentuje, že zákon už značky nevyžaduje. Přesto prý město po první velké vlně pokut o jejich umístění požádalo. Schvalovací proces podle něj ale trvá dlouho.

Vedení radnice chce v každém případě pokračovat v dalším umísťování radarů. „Máme požadavky z několika míst od občanů, už na přelomu roku bude nový pokutovací radar v místní části Krásná Studánka na žádost tamního osadního výboru,“ prozradil primátor. I z tohoto radaru by prý peníze měly jít do dopravního podniku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Supermarket u Panské skály z Pyšné princezny budí emoce. Lidé se na stavbě nemohou shodnout

Tagy:
peníze Ještěd radar doprava silnice CNN Prima NEWS Liberec Jaroslav Zámečník dopravní společnost produkty a služby ekonomika, obchod a finance