Pokud vláda prosadí změny DPH u některých položek včetně piva, dojde k „výmazu“ hořkého moku na vesnicích. Ve vysílání CNN Prima NEWS to nastínil Luboš Kastner, garant projektu Asociace malých a středních podniků. Přesun chmelového nápoje ze složky s 10procentním daňovým zatížením do nejvyšší kategorie, tedy 21 procent DPH, by podle něj dostalo vesnické hospody do provozní ztráty. Úprava by prý ohrozila i podniky ve městech. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se zatím jedná pouze o neschválený a neoficiální návrh.
Změny v DPH by provoz gastronomických podniků ohrozily „naprosto fatálně“, prohlásil Kastner ve Zprávách na CNN Prima NEWS. „Analýzy nám říkají jasná čísla. Došlo by k výmazu piva na vesnicích, kde plní ‚sociální hledisko‘. Ministr Stanjura předpokládá, že zvýšení DPH se do rozpočtu propíše lineárně, ale zdražením dojde k poklesu poptávky. Přínos bude velmi malý, jestli ne nulový,“ vylíčil odborník.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pivo či lístky na fotbal v nejvyšší sazbě DPH. Stanjura prozradil návrh reformy daní
Točené pivo bylo na 21procentní hranici zdanění již dříve, vláda Andreje Babiše (ANO) jej však kvůli covidové pandemii a jejímu zasažení podniků přesunula do nižší kategorie. „Nevnímal jsem to jako dočasné. Předpokládal jsem, že to bude rozhodnutí trvalejšího rázu. Podnikatelé po dvou letech covidu tratili, snažili se uživit a ponechat živnost. Změna by měla dopad až na polovinu ziskovosti v oboru, nemělo by smysl podnikat. Nejenom na vesnicích, ale i ve městech,“ popsal Kastner. Asociace má podle něj jiné návrhy, které bude ve „tvrdé diskusi“ řešit koncem dubna v Poslanecké sněmovně.
Vyšší daň na pivo i léky
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje reformu daně z přidané hodnoty, jež by dosavadní tři sazby přeměnila pouze na dvě. Jednalo by se o základní 21procentní a sníženou ve výši 14 procent, informovala o tom v pondělí večer Česká televize. Ministr financí chce zároveň do nejvyšší sazby přesunout vodné a stočné, teplo, točené pivo, vstupenky na sportovní a kulturní akce či některé služby. Do 14procentní sazby plánuje přemístit léky, veřejnou dopravu či stravovací služby. O návrhu budou nyní jednat vládní strany. Poslanci by mohli hlasovat na podzim.
Premiér Fiala po bouřlivé reakci veřejnosti vysvětlil, že se jedná o nedokončený koncept, nikoliv o konečné vládní stanovisko. „Nelze dělat seriózní závěry z uniklých interních pracovních podkladů, jež jsou zveřejňovány bez patřičného kontextu a vysvětlení. Je to podobná situace jako před nedávnem v případě změn věku odchodu do důchodu,“ uvedl premiér v prohlášení, které zaslal redakci CNN Prima NEWS.
„Finální návrhy z expertních a politických debat na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc. Nic jiného není a nemůže být relevantní,“ řekl Fiala. Zároveň také potvrdil, že jeho vláda bude chtít primárně hledat úspory na straně státu. „A až poté v kapsách občanů. Tím se bude řídit politické rozhodování nad jednotlivými expertními návrhy,“ dodal.
Více o dopadech změn DPH na podniky či státní rozpočet i o současné komunikaci asociace s vládou se dozvíte ve videu v úvodu článku.