Zatímco bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný si odmítal na sociálních sítích založit účet, nový šéf resortu Petr Arenberger má na Twitteru profily dokonce dva. Jeden vznikl už v březnu a sleduje jej téměř dva tisíce lidí, druhý si založil teprve v úterý. Na něm má nový ministr zdravotnictví přes 150 sledujících.
„‚Slibuji věrnost ČR; budu zachovávat její zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu úřad zastávat svědomitě a nezneužiji svého postavení.‘ Dokončením těchto slov mě vážený pan prezident jmenoval do funkce ministra zdravotnictví ČR,“ napsal krátce po svém jmenování do nové funkce Petr Arenberger na svůj nový twitterový profil. Ten vznikl zřejmě v úterý. Od té doby je tam nový ministr poměrně akční. Sbírá lajky a už má přes 150 sledujících.
„Slibuji věrnost ČR; budu zachovávát její zákony a uvádět je v život. Slibuji na svou čest, že budu úřad zastávat svědomitě a nezneužiji svého postavení.“ Dokončením těchto slov mě vážený pan prezident jmenoval do funkce ministra zdravotnictví ČR.
— Petr Arenberger (@ArenbergerPetr) April 7, 2021
O nové funkci ale informoval i na svém profilu z března. „Dnes jsem byl prezidentem republiky jmenován ministrem zdravotnictví ČR. Je mi ctí stát v čele tohoto resortu. Uděláme pro zdraví maximum!“ uvedl Arenberger.
Dnes jsem byl prezidentem republiky jmenován ministrem zdravotnictví ČR. Je mi ctí stát v čele tohoto resortu. Uděláme pro zdraví maximum! pic.twitter.com/ciy5lmUxKF
— Petr Arenberger (@PArenberger) April 7, 2021
Na účtu, který má nový šéf resortu necelý měsíc, prostřednictvím několika příspěvků vystupoval jako oddaný ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Informoval tam, jak nemocnice očkuje a že podporuje užívání experimentálního léku bamlanivimab, který mimo jiné dlouhodobě prosazuje i premiér Andrej Babiš. I kvůli němu napsal předseda vlády vytýkací dopis exministru Blatnému.
Blatný: Twitter je jako malá hospoda, do této putyky nesednu
Zdá se, že Arenberger se tak na rozdíl od Blatného vrátí na sociální sítě, které bývalý ministr zdravotnictví odmítal. „K Twitteru jsem velmi kritický. To je, jako kdyby byla v malé vesnici hospoda, kde každý něco plácne. A za normálních okolností by se to vůbec nedostalo za brod, který je za vesnicí. Ale teď to ví celá země,“ okomentoval Blatný v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Nelíbilo se mu, že mu premiér několikrát něco vzkazoval právě přes Twitter.
Blatný zdůraznil, že si do takové putyky nesedne. „Respektive když jo, bude mi úplně stačit, že to, co tam ti lidé povídají, zůstane mezi zdmi hospody, a vůbec tím nebudu obtěžovat zbytek světa,“ řekl před týdnem Blatný.
„Protože když se na to podíváte jinak – kdyby se všichni ti lidé, kteří tam jsou teď za odborníky, všemu rozumí, dávají dobré rady a často proti sobě štvou ostatní, ocitli před 200 lety, co by mohli té době přinést? Zjistíte, že pravděpodobně skoro nic, protože většina z nich by potřebovala počítač a Google, které by tam neměli. Takže z tohoto pohledu mě takové věci opravdu nezajímají,“ vysvětlil bývalý ministr zdravotnictví. Když potřeboval něco vzkázat lidem, čas od času využil profil resortu zdravotnictví.
Twitter rádi využívali i předchozí ministři zdravotnictví, kteří se účastnili boje s pandemií koronaviru. Epidemiolog Roman Prymula tam sdílel dokonce několikavteřinová videa, v nichž odpovídal lidem na jejich dotazy a vysvětloval, jak se správně chovat, aby se nenakazili koronavirem. Adam Vojtěch svůj účet využívá dodnes, podobně jako další politici.